תפריט נגישות

היפנוזה

היפנוזה היא שיטת טיפול ותיקה למדי: בטרם פיתח את שיטת הטיפול הפסיכואנליטית, פרויד השתמש בטיפול באמצעות היפנוזה בטיפולים שהציע כרופא ולאחר מכן כחלק משיטת הטיפול שלו במצבי היסטריה. פרויד ועמיתו ד"ר ברוייר שתמשו בטיפול באמצעות היפנוזה כאמצעי להעלאה למודעות של זיכרונות וחוויות שהודחקו, מתוך הנחה כי העלאתם למודעות תשחרר את המטופלת מהסימפטומים הגופניים-נפשיים (היסטריה, נוירוזה) המבטאים את הקונפליקט הלא מודע. עם הזמן, ככל שהתפתחה הטכניקה הפסיכואנליטית, פרויד ויתר על היפנוזה כאמצעי להעלאת חומרים רגשיים לא מודעים לטובת שימוש באסוציאציות חופשיות אשר אפשר עיבוד חי וחוויתי יותר של החומרים המודחקים. על אף צמצום מקומה של ההיפנוזה בפרקטיקה הפסיכואנליטית, כבר בשנות ה-60' החלה התעניינות מחודשת בתחום, ואנשי מקצוע החלו לגלות כי היפנוזה יכולה לשמש כלי טיפולי יעיל למגוון מצבים רגשיים וגופניים. בכתבה זו נתאר מהי היפנוזה, כיצד מתנהל הטיפול באמצעות היפנוזה ובאיזה מצבים מומלץ לפנות לטיפול באמצעות היפנוזה.

אנשי מקצוע בתחום היפנוזה

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום היפנוזה

היפנוזה
היפנוזה והטיפול הפסיכולוגי
היפנוזה
היפנוזה לילדים
היפנוזה לילדים
היפנוזה
להעיר את המהופנט:  על היפנוזה וסוגסטיה
להעיר את המהופנט: על היפנוזה וסוגסטיה
היפנוזה
היפנוזה עצמית: לרגל יום ההיפנוזה הבינלאומי
היפנוזה
היפנוזה לילדים
סיגריות? זה מגעיל אותך. גמילה מעישון באמצעות היפנוזה

היפנוזה – למי זה מתאים?

על פי משרד הבריאות בישראל, היפנוזה היא כלי טיפולי המתאים לאנשים המתמודדים עם הקשיים והמצבים הבאים הבאים:
* הפרעות חרדה
* הפרעות קשב וריכוז
* גמילה מהתמכרויות
* טיפול במצבים רפואיים שונים ככאב כרוני, הכנה ללידה, אסטמה, בעיות עור, תופעות לוואי של טיפולים כימותרפיים ועוד
* טיפולי שיניים
* גמילה מעישון
* שיפור ביצועים (למשל, בתחום הספורט)

טיפול באמצעות היפנוזה – למי פונים?

בישראל, רק אנשי מקצוע אשר עברו הכשרה המסמיכה אותם להציע טיפול באמצעות היפנוזה רשאים להפנט. אנשי מקצוע הרשאים לעבור הסמכה זו הם פסיכולוגים, רופאים ורופאי שיניים. גם לאחר שהוכשרו ועברו את בחינת הסמכה, אנשי מקצוע אלו רשאים להשתמש בכלי של היפנוזה רק למטרות טיפוליות שביניהן אבחון או טיפול רפואי, אבחון פסיכולוגי, טיפול פסיכולוגי, מחקר מדעי הוראת היפנוזה או ריענון זיכרון במסגרת חקירה משטרתית או ביטחונית. כלומר, שימוש בהיפנוזה לצורכי בידור (למשל, כחלק ממופע קוסמות) כפי שהיה נהוג בעבר היא אסורה על פי חוק. מטפלים שאינם מורשים להציע טיפול באמצעות היפנוזה עשויים להציע טיפולים באמצעות דמיון מודרך או טכניקות הרפיה עמוקות, אך אלו מובחנות מטיפול באמצעות היפנוזה ואינן מייצרות את מצב התודעה הייחודי הנוצר באמצעות היפנוזה.

מהי היפנוזה?

היפנוזה מוגדרת על ידי משרד הבריאות כ"פעולה או תהליך המיועדים, או עשויים לגרום באמצעות סוגסטיות, לשינויים במצב תודעתו ובמודעותו של אדם אחר וכן לשינויים בגופו, בתחושותיו, ברגשותיו, בחשיבתו, בזיכרונו או בהתנהגותו".

בהתאם להגדרה זו, היפנוזה היא שיטת טיפול המאפשרת למטופל להיכנס למצב תודעה היפנוטי המתאפיין בעלייה בסוגסטיביות- כלומר בנכונותו הפנימית של המטופל לקבל ולהפנים תכנים, מסרים ורעיונות אליהם הוא נחשף. היפנוזה יוצרת מצב תודעה המצליח לעקוף את מנגנוני החשיבה והבקרה הסטנדרטיים וכך מאפשרת קבלה עמוקה של תכנים שונים. הקבלה העמוקה הנוצרת באמצעות היפנוזה מאפשרת למהפנט להניע שינויים פנימיים הנוגעים לבעיות שהביאו את המטופל לפנות לקבלת היפנוזה. כך, למשל, במסגרת היפנוזה המהפנט יכול "להציע" למטופל תכנים הנוגעים להפחתת הכאב הפיסי שהוא חווה או לתחושות רגיעה וירידה במתח. המטופל המצוי במצב סוגסטיבי מקבל תכנים אלו באופן עמוק ופתוח יותר מאחר והוא שרוי תחת השפעתה של היפנוזה, וכך יכול להיתרם מהם בצורה משמעותית. זאת, לעומת מטופל אשר אינו תחת השפעת היפנוזה ונאחז באופן חזק יותר בתחושות הכאב או המתח.

מצב התודעה הייחודי הנוצר באמצעות היפנוזה מאופיין גם בקשר חזק בין התודעה לחוויה הגופנית: קיים סיכוי סביר שבעת היפנוזה, התכנים והמסרים אליהם המטופל נחשף באופן מילולי ישפיעו באופן משמעותי ביותר על החוויה הגופנית. כך, למשל, כאשר המהפנט יחשוף את המטופל לתוכן הנוגע לרגיעה גופנית, מתח השרירים של המטופל אכן ירד. בדומה, התמקדות של המהפנט בתיאור של טעם או ריח מסוימים עשויים לגרום לכך שהמטופל ירגיש בטעמים וריחות אלו, על אף שלא נחשף אליהם באופן ממשי. חיבור חזק זה בין התודעה לגוף מאפשר למטפלים באמצעות היפנוזה לווסת ולהקל על מצבים פיסיים-רגשיים רבים הכרוכים בכאב, אי נעימות ותגובתיות יתר פיסיולוגית (למשל, עוררות יתר, הזעה ורעד הנגרמים במצב של חרדה).

חשוב להדגיש כי מצב התודעה המאפיין מצבי היפנוזה אינו מצב של שינה- המטופל ער ומודע לסביבה החיצונית, אך משהה את הקשב אליה. בהתאם, במידה ובמהלך היפנוזה המהופנט ייחשף לתוכן בלתי סביר או בלתי רצוי, או במידה ובעת היפנוזה יקרה אירוע חיצוני משמעותי (שריפה, אזעקה)- המטופל יתנתק בקלות מהמצב ההיפנוטי וישוב למצב התודעה העירני הסטנדרטי.

כיצד מתבצעת היפנוזה?

היפנוזה מתבצעת באמצעות טכניקות סוגסטיביות המסייעות למטופל להשהות את הקשב לגירויים החיצוניים ולהתמקד בגירוי ספציפי הנבחר על ידי המהפנט: קולו של המהפנט, זיכרון מסוים, דימוי (למשל, דימוי של כאב העוזב את הגוף או של חוף ים שליו), תחושה גופנית וכן הלאה. כאשר המטופל שקוע וממוקד ביותר בגירוי זה, מושהים תהליכי הבקרה, החשיבה והשיפוט הסטנדרטיים ונוצרת אותה סוגסטביליות המאפשרת למטופל לקבל את תכני המהפנט באופן פתוח יותר.

הטיפול באמצעות היפנוזה כולל בדרך כלל ארבעה רכיבים מרכזיים:

יצירת סביבה מתאימה לתהליך של היפנוזה: באופן טבעי, כניסה אל היפנוזה מצריכה סביבה רגועה ובטוחה שהמטופל חש בה בנוח: אף אחד מאתנו לא יוכל "להרפות" ולהתמסר כאשר הוא חווה חשדנות, חוסר נוחות או דריכות רבה. בהתאם, בשלב הראשון של הטיפול באמצעות היפנוזה המטפל יתמקד בבניית קשר טיפולי המבוסס על אמון, ובהפיכת המרחב הטיפולי למרחב רגוע ובטוח בו המטופל חש מוגן ונינוח.

כניסה להיפנוזה: לאחר שנוצרה סביבה בטוחה ונינוחה המתאימה לשימוש בטכניקה של היפנוזה, המטפל יתחיל להכניס את המטופל למצב ההיפנוטי. במסגרת שלב זה המטפל ישתמש בטכניקות שונות המכונות 'אינדוקציה' ומתייחסות להוראות שונות אשר המטפל נותן למטופל כדי לסייע לו להיכנס למצב רגוע ורפוי ולהבנות את מצב התודעה ההיפנוטי.

היפנוזה: לב הטיפול הוא כמובן ההיפנוזה עצמה, במהלכה המטפל מציע למטופל המצוי במצב התודעה ההיפנוטי הסוגסטיבי מסרים ורעיונות חדשים תוך חזרה עליהם בווריאציות שונות. כאמור, תכנים אלו יהיו מחוברים תמיד לגורמים אשר הביאו את המטופל לפנייה לטיפול: מסרים הנוגדים את הצורך לעשן, מסרים המכוונים ליצירת תחושות של רוגע ושלווה, תכנים הנוגעים להיפרדות מכאבים פיסיים וכן הלאה. חשוב להדגיש כי גם כאשר המטופל שרוי במצב של היפנוזה עמוקה, מנגנוני הבקהר שלו אינם מנוטרלים לגמרי כך שכל ניסיון לחשוף אותו לתכנים הנוגדים את ערכיו, תפיסותיו ורצונותיו יביאו לקטיעה של המצב ההיפנוטי ולדחיית התוכן הבלתי רצוי. בחלק מהמקרים נעשה בשלב זה גם שימוש בטכניקות המכוונות להטמעת המסרים באופן שיאפשר להם ללוות את המטופל ולשמש אותו גם מחוץ למסגרת הטיפולית.

דה- היפנוטיזציה: לאחר סיומה של ההיפנוזה עצמה, המטפל יסייע למטופל לצאת בהדרגה ממצב התודעה ההיפנוטי ולחזור מחדש למצב הערנות הסטנדרטי.

מעבר לארבעת שלבים אלו של ההיפנוזה, מטפלים רבים עושים שימוש בעזרים וטכניקות אשר יסייעו למטופלים להשתמש בטכניקות של היפנוזה עצמית גם מחוץ למפגשים הטיפוליים. בחלק מהמקרים המטפלים מלמדים את מטופליהם להיכנס ולצאת ממצבים היפנוטיים שיסייעו להם להתמודד עם מצבי כאב, מתח וחרדה ובמקרים מסוימים המטפלים עושים שימוש בדיסקים מוקלטים מראש המסייעים בתהליך של הרפיה ו/או היפנוזה עצמית. כלומר, הטיפול באמצעות היפנוזה מסייע למטופלים לא רק באופן נקודתי אלא גם באופן רחב יותר מאחר והמסרים שהוטמעו במהלך ההיפנוזה וטכניקות ההרפיה וההיפנוט העצמי שנרכשו מלווים את המטופל גם בהתמודדויות היומיומיות בהן הוא נתקל. מעבר לכך, חשוב לציין כי היפנוזה כמעט אף פעם לא תשמש כשיטת טיפול יחידה אלא תלווה במרבית המקרים בשימוש בטכניקות ושיטות טיפוליות נוספות. כך, למשל, במסגרת טיפול בפוביה מטיסות המטפל עשוי להשתמש הן בהיפנוזה שתאפשר למטופל להטמיע מסרים חיוביים לגבי הטיסה, הן בלימוד טכניקות הרגעה וויסות עצמיים והן בטכניקות קוגניטיביות המכוונות לנטרול דפוסי חשיבה בלתי אדפטיביים (למשל, ההנחה האוטומטית ש"יקרה לי משהו נורא, המון טיסות מתרסקות").

היפנוזה – האם זה מתאים לכל אחד?

אחת התפיסות הנפוצות לגבי היפנוזה היא שלא כל אדם יכול להתהפנט. תפיסה זו נכונה רק בחלקה, ומרבית אנשי המקצוע העוסקים בתחום של היפנוזה מניחים כי כמעט כל מטופל המעוניין בקבלת היפנוזה יוכל להיכנס למצב תודעה היפנוטי ולהיתרם מהטיפול. לצד זאת, המידה בה האדם יוכל להפיק מהטיפול והקלות בה יוכל להיכנס למצב ההיפנוטי תלויים במידת הסוגסטביליות שלו- המידה בה הוא מסוגל לשקוע במצב התודעה ההיפנוטי הפתוח לקבלת תכנים חיצוניים.

יכולת זו מבוססת על שלושה מרכיבים:

יכולת שקיעה: המידה בה המטופל מסוגל להשהות את תשומת הלב שלו לגירויים סביבתיים ולהתמקד בגירוי, תוכן, רעיון או זיכרון יחיד. יכולת השקיעה מושפעת גם מהתנאים הסביבתיים (למשל, מידת האמון והביטחון במטפל המהפנט) אך קשורה גם באדם עצמו. באופן טבעי, אדם דרוך, חשדן וחסר שקט עשוי להתקשות יותר להיכנס למצב של היפנוזה ביחס לאדם בוטח ורגוע.

יכולת דסוציאטיבית: המידה בה המטופל מסוגל להתנתק באופן זמני מאלמנטים מודעים הנוגעים לזהותו, תפיסותיו, זיכרונותיו ותגובותיו המוטוריות. למשל, לאדם בעל יכולת גבוהה להתנתק מזהותו כ"אדם חולה שסובל מכאבים" יהיה קל יותר להיכנס למצב של היפנוזה המכוונת לטיפול בכאב ביחס לאדם אשר קשור באופן כרוני וממושך לזהות זו.

נטייה לסוגסטביליות: נכונותו הבסיסית של האדם להשהות את סגנון החשיבה הביקורתי ולהגיב באופן פתוח ובלתי שיפוטי לרעיונות חדשים.

לצד היבטים אלו, חשוב להדגיש כי ללא מוטיבציה ורצון כנה של המטופל להיכנס למצב היפנוטי, לא ניתן יהיה להשיג מצב של היפנוזה. כך, למשל, מטופל המגיע לטיפול באמצעות היפנוזה לגמילה מעישון בלחץ המשפחה וללא רצון שלו עצמו עשוי להתקשות מאוד להיכנס למצב של היפנוזה עקב ההתנגדות הבסיסית לקבלת התכנים אליהם מכוון התהליך ההיפנוטי. זאת, לעומת אדם אשר מגיע מעמדה בסיסית של רצון להתהפנט ולקבל אל תוכו מסרים נוגדי עישון.

היפנוזה – האם זה מסוכן?

לאורך השנים הטיפול באמצעות היפנוזה צבר לעצמו מוניטין של טיפול מסוכן הכרוך באובדן שליטה מוחלט ובהעברת השליטה על החשיבה וההתנהגות לידיו של המהפנט. מיתוס נוסף הקשור בטיפול באמצעות היפנוזה נוגע לאפשרות "להיתקע" מבלי יכולת להתעורר מהמצב ההיפנוטי. בפועל, מיתוסים אלו רחוקים מאוד מהמציאות, ולא ידוע על מקרים בהם היפנוזה גרמה נזקים מסוג זה. היפנוזה אכן מבוססת על הטמעת תכנים במצב בו האדם פתוח יותר לקבלם, אך גם מצב של היפנוזה עמוקה אינו מביא לנתק מוחלט של האדם ממנגנוני הבקרה שלו, מערכיו ומהתנגדויותיו/מרצונותיו הבסיסיים. בדיוק כפי שבמקרה של סכנה חיצונית (שריפה, רעידת אדמה) האדם "יתעורר" גם ממצב של היפנוזה עמוקה ויגיב למציאות החיצונית, כך במצב של סכנה פנימית (ניסיון להחדיר תוכן שהאדם מתנגד אליו) האדם "יתעורר" מההיפנוזה ויחזור לשליטה ובקרה על המצב. במובן זה, הטיפול באמצעות היפנוזה אינו מסוכן מכל טיפול נפשי אחר.

היפנוזה לטיפול במצבים רגשיים/רפואיים שונים

כאמור, היפנוזה עשויה לסייע להתמודדות עם מגוון מצבים רגשיים ורפואיים. להלן פירוט על האופן בו מתבצע ומסייע הטיפול באמצעות היפנוזה בחלק מתחומים אלו.

היפנוזה לטיפול בחרדות
אחד השימושים השכיחים של הטיפול באמצעות היפנוזה הוא טיפול בהפרעות חרדה שונות שביניהן פוביות (פחדים מוגזמים מסיטואציות, בעלי חיים או גירויים ניטרליים), חרדת טיסות, התקפי פאניקה ועוד. במסגרת הטיפול בחרדות באמצעות היפנוזה המטפל יכול לשלב בין טכניקות טיפוליות המתמקדות בנטרול דפוסי חשיבה והתנהגות המשמרים את החרדה, רכישת טכניקות הרגעה עצמית ושימוש בהיפנוזה. השימוש בטכניקה של היפנוזה מסייע בדרכים שונות שביניהן:

* למידת טכניקות של היפנוזה עצמית המסייעות בהרגעה העצמית: לאחר שהמטופל מיומן דיו בכניסה ויציאה ממצב התודעה ההיפנוטי, וחווה אותו כמרגיע ומשכך חרדה, המטפל יכול לסייע למטופל לרכוש מיומנויות היפנוזה עצמית בהן יוכל להשתמש בסיטואציות בהן הוא חש כי החרדה עלולה להציף אותו.

* יצירת דימוי חי של סיטואציות החרדה: המטפל עשוי להנחות את המטופל להתמקד בזיכרון או דימוי מאיימים במהלך היפנוזה. מאחר והמצב ההיפנוטי מחייה באופן משמעותי את הדימוי בו המטופל מונחה להתמקד, היפנוזה עשויה ליצור סימולציה יעילה למדי של המצב מעורר החרדה, וכך לייצר גם "סימולטור" לתרגול טכניקות ההרפיה וההרגעה העצמית שנלמדו. כך, למשל, במהלך היפנוזה הנערכת כחלק מטיפול בחרדת טיסה המטופל יכול לחוות באופן חי את התחושות שהוא חווה לקראת ובמהלך הטיסה, ולתרגל מיומנויות שונות של הרגעה עצמית עד ששליטתו בחרדה מתבססת.

* הטמעת מסרים נוגדי חרדה: כאמור, במסגרת היפנוזה המטופל פתוח יותר לקבל תכנים ומסרים ובהתאם, המטפל יכול להציע למטופל השרוי במצב של היפנוזה תכנים ורעיונות הנוגדים את מהות החרדה שלו ("אני בטוח ומוגן", "כלבים אינם מסוכנים" וכד').

היפנוזה לטיפול בכאבים ומצבים רפואיים
כאמור, היפנוזה יכולה לסייע בהתמודדות עם מצבים גופניים וכאבים מסוגים שונים. בין היתר היפנוזה יכולה לסייע לירידה במשקל, כאבי לידה, התמודדות עם כאבי ראש ובטן, התמודדות עם מתח שרירי הגורם לכאבים, הפרעות שינה ומצבים רפואיים המלווים בכאבים פיסיים. היפנוזה מסייעת להתמודדות עם מצבים אלו באמצעים שונים שביניהם:

* חיזוק תחושת השליטה: חוסר האונים הנלווה לבעיות רפואיות וכאבים מביא פעמים רבות להחמרה במתח, חרדה והחרפה של תחושת הכאב. טיפול באמצעות היפנוזה מבסס תחושה של שליטה ויכולת לווסת את הכאב, ובכך מקל פעמים רבות הן על הכאב עצמו והן על החוויה הפסיכולוגית הקשה הנלווית למצבי כאב.

* קבלת מסרים רלוונטיים: באמצעות היפנוזה המטופל יכול להטמיע מסרים הרלוונטיים להתמודדות עם המצב הגופני רפואי. למשל, היפנוזה יכולה לסייע בהטמעת מסרים הנוגדים את הרצון לעשן או להרבות באכילה.
הרגעה עצמית- היפנוזה מסייעת למטופל לרכוש יכולות של הסחת דעת מהכאב, הרפיה והרגעה עצמית גם בסיטואציות של אי נוחות פיסית או כאב.

היפנוזה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז
הפרעות קשב וריכוז הן הפרעות נוירולוגיות מולדות המתבטאות בליקויים מוחיים קלים הגורמים לקשיים שונים שהמרכזי ביניהם הוא פגיעה ביכולת מיקוד הקשב- פגיעה הגורמת לנטייה להסחת דעת, פיזור, חוסר ארגון, קשיי התמקדות וכן הלאה. היפנוזה נמצאה כיעילה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז מאחר והיא מבוססת במהותה על שיפור היכולת להתמקדות בגירוי מסוים תוך השהיית הקשב לגירויים סביבתיים ופנימיים נוספים. במסגרת הטיפול באמצעות היפנוזה המטופל מתרגל מצב של התמקדות בגירוי ספציפי, ויכולת זו מלווה אותו גם בחיי היום יום כאשר הוא נדרש להתעלם מגירויים המונעים ממנו להתמקד במטלה הרלוונטית. כך, למשל, היפנוזה יכולה לסייע לילדים עם הפרעות קשב וריכוז להתמקד במטלה לימודית/דברי המורה מבלי להיות מוסחים על ידי פטפוט של חברים, רעשים מהחצר וכן הלאה. יש לציין כי נכון להיום רק מחקרים מעטים יחסית בדקו והוכיחו את יעילות הטיפול באמצעות היפנוזה לבעלי הפרעות קשב וריכוז, וההמלצה היא לשימוש בהיפנוזה כטיפול משלים, ולא כתחליף לשיטות טיפול סטנדרטיות כטיפול תרופתי או ריפוי בעיסוק.

היפנוזה לגמילה מעישון
כפי שיודע כל אדם אשר ניסה אי פעם להיגמל מעישון, מדובר בתהליך לא קל המצריך השקעה של משאבים ומאמצים רבים. היפנוזה אינה מהווה שיטת טיפול מספקת לגמילה מעישון, אך יכולה לתרום לתהליך באופן משמעותי: כאשר המטופל מצוי במצב של היפנוזה עמוקה הוא נכון יותר לקבל תכנים הנוגדים את הרצון לעשן. כך, המטפל יכול ליצור לסייע ביצירת קישור פנימי בין עישון לבין תחושות גועל, בחילה וכן הלאה. לצד זאת, כאמור, התניה זו אינה עומדת בפני עצמה ומומלץ לשלב בין טיפול באמצעות היפנוזה לבין שימוש בטכניקות התנהגותיות נוספות המכוונות לנטרול הרגלי העישון.

היפנוזה לילדים
מחקרים מצביעים על כך שטיפול באמצעות היפנוזה מהווה שיטת טיפול יעילה לילדים, ובפרט לילדים בגילאי 7-13 אשר מאופיינים מטבעם בפתיחות, גמישות ונכונות גבוהה יותר לקליטת רעיונות חדשים, ביחס למתבגרים ובוגרים. טיפול באמצעות היפנוזה לילדים יכול לסייע באותם תחומים בהם הוא יכול לסייע לבוגרים: התמודדות עם כאבים ובעיות רפואיות, חרדה, הפרעות קשב וריכוז וכן הלאה. במסגרת טיפול באמצעות היפנוזה לילדים המטפל עושה שימוש בשיטות וגירויים הרלוונטיים לגילו ועולמו של הילד. למשל, הוא יכול לסייע לילד לחזק את יכולת הרגעה העצמית שלו באמצעות דמיון של מקום אהוב עליו במיוחד או באמצעות שימוש בדמויות אהובות ונערצות מעולמו של הילד. טיפול באמצעות היפנוזה לילדים נוטה להיות קצר (מפגשים ספורים) ובדומה לטיפול באמצעות היפנוזה במבוגרים, מבוסס בדרך כלל על שילוב בין היפנוזה לבין טכניקות הלקוחות משיטות טיפול נוספות.