תפריט נגישות

Anorexia Nervosa - אנורקסיה

הדוגמנית הנשקפת משלט החוצות, הרקדנית ושחקן הקולנוע, שליחיה של התרבות בה אנו חיים, עוזרים לנו להבין ולהפנים שבחברה שלנו רצוי להיות רזה. ואם "רזה זה יפה" - היחס לגוף כאל כרטיס הביקור שלנו והשאיפה לשלוט עליו ולהציגו כפי שנרצה, יכולים להיתפס כמנוף להצלחה אישית וחברתית. אך כשעושים זאת "טוב מדי", והרצון להוריד במשקל מתפרס ומשתלט על המחשבה והתפיסה, עשויים בני נוער ומבוגרים להרעיב עצמם, לעיתים עד מוות, כחלק מהפרעת אכילה הידועה בשם אנורקסיה נרבוזה.

תסמינים קליניים

אנורקסיה נרבוזה היא הפרעת אכילה המאופיינת בירידה דרסטית במשקל הגוף, המלווה בפחד עצום מאכילה והשמנה, למרות שהמצב הגופני רחוק מלהיות כזה. משמעות השם אנורקסיה הנה "חוסר תיאבון" אך בד"כ הסובלים מאנורקסיה אינם נעדרי תשוקה למזון: חלק גדול מתשומת הלב, המחשבה וההתנהגות היומיומית יתמקדו באוכל, בדרכים להפחתת כמות המזון הנצרכת ובבדיקת מצב הגוף ומשקלו. הנטייה של הלוקה באנורקסיה היא להסתיר ולהכחיש את המצב, להתנגד לטיפול, ולשמור את רוב הפעולות שקשורות לאוכל ולירידה במשקל בסתר, הרחק מעיני אחרים (הדבר יתבטא למשל בסירוב לאכול בנוכחות אנשים). כמו כן, מתקיימות לעיתים אף "התנהגויות מפצות" כהקאה, שימוש בחומרים משלשלים, משתנים וחוקנים, או פעילות גופנית מוגזמת.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

  • הפרעות אכילה בגיל ההתבגרות
    הריון בחלום
  • האם את מכורה לאוכל?
    התמכרות לאוכל
  • שיטות הטיפול בהפרעות אכילה
    טיפול בהפרעות אכילה

שכיחות ההפרעה

השכיחות השנתית של ההפרעה בקרב נשים צעירות מוערכת בכ-0.4%, השכיחות בקרב גברים אינה ידועה. ההפרעה פורצת על פי רוב בין גיל 10 ל-30. מעל גיל 13 השכיחות עולה, כשהשיא הוא בגילאי 17-18. אנורקסיה נחשבת ל"הפרעה נשית", משום שהשכיחות בקרב נשים, נערות וילדות מוערכת כגדולה פי 10 ויותר מאשר בקרב זכרים.

בקרב דוגמניות ורקדניות בלט שכיחות האנורקסיה גבוהה במיוחד. האבחנה נפוצה יותר במדינות מפותחות ומתועשות, ובקרב השכבות החברתיות-כלכליות הגבוהות יותר. מחקרים מגלים שמהגרות למדינות מפותחות ו"מערביות" נוטות לפתח את ההפרעה יותר מאשר בנות גילן בארץ מוצאן. אצל נערים ההפרעה נוטה להופיע בגיל צעיר יותר, בגיל ההתבגרות המוקדם.

תחלואה נלווית

אנורקסיה מלווה בדרך כלל בהפרעות פיסיות ונפשיות משמעותיות: הלוקים בהפרעה נוטים לסבול מהצרת טווח החשיבה, שינויים חדים במצב הרוח (לעיתים עד כדי אפיונים החופפים להפרעת דיכאון מג'ורי), הפרעות שינה, התנהגות אובססיבית-קומפולסיבית, פרפקציוניזם ונוקשות. בתחום הפיסי מלווה האנורקסיה בהפסקת המחזור אצל נשים, פגיעה בהתפתחותם הסדירה של בני נוער, בעיות במערכות העיכול והרבייה ועוד. במקרים קשים עשויה ההרעבה העצמית וההפרעות הגופניות הנלוות לה להסתיים במוות.

אבחנה ע"פ ה-DSM

קריטריונים דיאגנוסטיים:

A. הגבלת צריכת האנרגיה (בקלוריות) הדרושה לאדם, המובילה למשקל גוף נמוך בצורה משמעותית בהתחשב בגיל, מין, מסלול התפתחות ובריאות פיזית. משקל גוף נמוך באופן קיצוני מוגדר כמשקל שהוא נמוך מהמינימום הנורמאלי באוכלוסייה, או לחילופין, עבור ילדים ומתבגרים, נמוך מהמינימום המצופה לגיל ולמין הילד.

B. פחד מתמשך מפני עלייה במשקל או להפוך לשמן, או לחילופין – התנהגות מתמשכת שמחבלת בעלייה במשקל, למרות שהאדם נמצא במשקל נמוך מאוד.

C. הפרעה באופן שבו האדם תופס את משקל הגוף או הצורה שלו. השפעה מופרזת של משקל הגוף או הצורה על ההערכה העצמית או חוסר הכרה בחומרה של משקל הגוף הנמוך הנוכחי.

סוגים של אנורקסיה

אנורקסיה מהסוג המגביל (Restricting Type): תת סוג זה מאופיין בעיקר בהרעבה עצמית ללא אפיזודות של זלילה והקאה, וללא התנהגויות של טיהור עצמי (הקאה מכוונת, שימוש במשלשלים או משתנים, או חוקן). בתת סוג זה הירידה במשקל מושגת בעיקר בעזרת דיאטה, צום והתעמלות מופרזת.

אנורקסיה מסוג מטהר (Binge Eating/ Purging Type): תת סוג המאופיין בהתנהגויות חוזרות ונשנות של התקפי זלילה, או פעולות של טיהור עצמי.

גורמים להפרעה

גישות שונות ניסו להסביר את הופעת האנורקסיה, כאשר כיום מאמינים מרבית אנשי המקצוע כי שילוב בין גורמים פסיכו-סוציאליים, פסיכולוגיים וביולוגים מביא להיווצרותה.

גורמים חברתיים-תרבותיים: השוואה בין תמונותיהן של דוגמניות ושחקניות עכשוויות (ג'וליה רוברטס, קמרון דיאז) לבין  תמונותיהן של דוגמניות עבר מפורסמות (מרלין מונרו) מדגימה באופן ברור את השינוי העצום אשר חל באופן בו נתפסת "האישה האידיאלית": מרבית הדוגמניות העכשוויות הפופולאריות רזות באופן קיצוני, בעוד שבעבר נתפס מבנה גוף מלא כסקסי ומושך. בהתאם, מאמינים אנשי מקצוע כי עיסוק היתר של החברה המערבית באידיאל הרזון מעודד עליה בשיעור האנורקסיה.

גורמים פסיכולוגיים: אנורקסיה יכולה להתפתח כניסיון לפתח אישיות עצמאית, ולהתמודד עם אתגרים חברתיים חדשים ועם דחפי מין ותוקפנות שעולים, במיוחד בגיל ההתבגרות. אפשר לראות ברזון ובעצירת ההתפתחות ניסיון לדחות ולהכחיש מיניות, ויש הרואים את האנורקסיה כניסיון להפגין שליטה ולהשיג אוטונומיה, המכסה דווקא על עצמיות מעורפלת ולא מפותחת. במיוחד מתקשרת ההפרעה להתמודדות עם אם דומיננטית הנחווית כפולשנית, ועם הקושי בהשגת נפרדות מדמות האם. הרעבה עצמית במקרה זה היא ניסיון להכריז בעלות על הגוף, להכניע ולהרוס את הדימוי הפנימי של האם הפולשנית, ולדחות את הנשיות עצמה. יכולה להיות גם דינאמיקה אחרת בבסיס ההפרעה - רצון להישאר קטנה, חלשה וזקוקה להגנה, ולמנוע נפרדות מהאם האוהבת או מהמשפחה המגוננת. גורמים משפחתיים נוספים מתייחסים ל-3 מאפיינים משפחתיים: הגנת יתר וגם חדירות יתר לחיי הפרט במשפחה (חוסר בהגדרה ברורה של גבולות), עירוב יתר של הילד או הילדה בקונפליקט הורי, והאנורקסיה כאמצעי לשליטה במשפחה.

גורמים ביולוגיים: לא קיימות עדויות חד משמעיות לקיומם של גורמים תורשתיים בהיווצרות ההפרעה, וממצאים  ביולוגיים כקשיים במנגנון ויסות האכילה (הנמצא באזור במוח הנקרא היפותלמוס) עשויים לשקף את הנזק הנגרם מההרעבה, ולאו דווקא גורם להפרעה. באופן דומה, נמצא כי חומרים אופיאטים המיוצרים בגוף מגבירים את הנטייה להתכחש לתחושת הרעב, אך נראה כי הפרשתם המוגברת נובעת מהמחסור במזון. כלומר, גורמים ביולוגיים אינם יוצרים את ההפרעה אך משפיעים על שימורה.

טיפול באנורקסיה

הטיפול באנורקסיה הוא טיפול מורכב וממושך אך עשוי להביא לשיפור משמעותי הן בסימפטומים האנורקטיים והן בתחושות ובקשיים הנלווים לה כגון הערכה עצמית נמוכה, קשיי היפרדות מההורים וכד'. מטרת הטיפול הראשונית היא הפחתת הסיכון לחיי המטופל ושיפור במצבו הגופני, ומטרה זו משפיעה באופן משמעותי על הבחירה במסגרת הטיפול.

טיפול פסיכולוגי: הסובלים מאנורקסיה עשויים לגלות התנגדות רבה לטיפול פסיכולוגי דינאמי המכוון לעלייה במשקל.  לכן, רכישת אמונו של המטופל והבנת נקודת המבט והצורך שלו ברזון משמעותיים במיוחד ועשויים לאפשר, בהמשך הטיפול, שינוי הרגלים ותפיסות בלתי יעילים והתמודדות עם החרדות ששינויים אלה מעלים. טיפולים קוגניטיביים-התנהגותיים מתמקדים באופן אקטיבי בשינוי הסימפטומים האנורקטיים ומאפשרים למטופל לרכוש יכולות כבקרה על רגשות ומחשבות אוטומטיות שמעוררת בהם האכילה וויסות רגשות אלו, שיפור מיומנויות בין אישיות וכן הלאה.

אשפוז: במצבים של סכנת חיים וכאשר המטופלים ומשפחותיהם חשים שאינם יכולים להתמודד עם הפרעת האכילה במסגרת ביתית, עשוי אשפוז להוות מסגרת טיפולית מקיפה ויעילה במיוחד.

באשפוז, אשר מתקיים בד"כ במסגרות ייחודיות להפרעות אכילה, מתאפשרת השגחה על מצבו הרפואי של המטופל והתאמת דיאטה והרגלי אכילה בריאים. כמו כן, ניתנים טיפולים פסיכולוגיים מתאימים והכנה של המטופל לחיים בקהילה, בבוא הזמן.

טיפול משפחתי: בנוסף לטיפולים פסיכולוגיים הניתנים במסגרת אשפוז או מחוץ לו, עשוי טיפול משפחתי להועיל להשתלבותו של המטופל במשפחה ע"י בחינה מעמיקה של דפוסי הלכידות של המשפחה, הקונפליקטים המשפחתיים ותלותם של בני המשפחה זה בזה. טיפול תרופתי נמצא כלא יעיל לטיפול בסימפטומים האנורקטיים, אך עשוי לתרום להפחתת מצבי דיכאון וחרדה כאשר הם נלווים להפרעת האנורקסיה.


ביבליוגרפיה

אליצור, א. טיאנו, ש. מוניץ, ח. נוימן, מ. (1995), פרקים נבחרים בפסיכיאטריה. הוצאת פפירוס.

אפטר, א. הטב, י. ויצמן, א. טיאנו, ש. (1998), פסיכיאטריה של הילד והמתבגר. הוצאת דיונון- אוניברסיטת תל-אביב.

קרסון, ר. ובוצ'ר, ג'. ומינקה, ס. (2001). פסיכופתולוגיה והחיים המודרניים. כרך א'. תל-אביב: האוניברסיטה הפתוחה

DSM-V (2013) American Psychiatric Association: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition. Washington DC: American Psychiatric Press.

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (1998) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, eighth edition.

תחומי מומחיות:
אנורקסיה ,הפרעות אכילה

אנשי מקצוע בתחום

אנורקסיה