תפריט נגישות

EMDR - Eye Movement Desensitization and Reprocessing - עיבוד מחדש והקהיה שיטתית באמצעות תנועות עיניים

EMDR הוא טיפול התנהגותי קצר מועד המיועד להתמודדות עם הפרעות חרדה ובעיקר עם הפרעה פוסט טראומטית. הטיפול מבוסס על שימוש בתנועות עין סקדיות (Saccadic eye movements)- תנודות מהירות של העין המתרחשות תוך מעקב ויזואלי אחרי אובייקט הנע קדימה ואחורה בשדה הראייה. ביצוע תנודות אלו תוך חשיבה על הסיטואציה מעוררת החרדה מביאה להפחתת רמת החרדה.

הטיפול באמצעות EMDR נוסד ע"י פרנסין שפירו, ד"ר לפסיכולוגיה, אשר זיהתה כי תנודות עיניים קשורות להפחתת חרדה. שפירו הניחה כי טיפול דרך תנודות עיניים אינו יעיל דיו ולכן הוסיפה לטיפול טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות. תחילה התמקדה שפירו בפיתוח מתודה טיפולית אשר תקל על אנשים הסובלים מזיכרונות טראומטיים או הפרעה פוסט טראומטית מלאה, אך בהמשך נמצא הטיפול ב-EMDR כיעיל לטיפול בפוביות, פוביה חברתית, הפרעות פאניקה והפרעה דיסמורפית. הטיפול נבדק בצורה אמפירית מחקרית אך הדעות לגבי יעילותו שנויות במחלוקת: חלק מן המחקרים תומכים ביעילותו, אך יש הטוענים כי לתנועות העיניים אין השפעה ממשית, וכי יעילותו נובעת מהשימוש בטכניקות הקוגניטיביות-התנהגותיות הקלאסיות.

מהלך הטיפול

EMDR מורכב משמונה שלבי טיפול מרכזיים, אשר עשויים לארוך בין מפגשים ספורים למספר חודשים, בהתאם למצבו של המטופל:

שלב ראשון: הצבת מטרות ולמידת טכניקות הרגעה: בשלב זה מתאר המטופל אירועים מאיימים בעברו ואת האירועים או הסיטואציות המעוררים חרדה בהווה. מטרות הטיפול מוגדרות ונבחנת התאמת המטופל לטיפול. כמו כן, המטופל לומד מיומנויות הרגעה עצמית בסיסיות.

שלב שני: בחינת טכניקות ההרגעה: בשלב זה בודקים המטפל והמטופל כי המטופל שולט וחש בנוח בשימוש בטכניקות ההרגעה העצמית, ובמידת הצורך נלמדות טכניקות נוספות.

שלב שלישי- הכנה ל- EMDR: שלבים אלו ממוקדים בהכנת המטופל לשימוש בטכניקת ה-EMDR. המטופל מתבקש לזהות דימוי ויזואלי (למשל, מראה האוטובוס לאחר הפיגוע), מחשבה עצמית שלילית המקושרת לאירוע ("אין לי סיכוי להתגבר ולהצליח"), תחושות גופניות או רגשות הקשורים באירוע. כמו כן, המטופל מתבקש לזהות תחושה עצמית חיובית חלופית בה היה רוצה ("אני אדם חזק ויש לי סיכוי להצליח"). לאחר מכן מדרג המטופל את מידת אמונתו בתקפותן של התחושות השליליות והחיוביות. בנוסף, בשלב זה לומד המטופל לזהות ולהפריד בין תחושות שליליות (מחנק, קוצר נשימה) לאמונות קוגניטיביות ("יקרה משהו רע", אני חסר אונים").

שלב רביעי עד שישי- EMDR: בשלב זה מתבקש המטופל להתמקד ברגשות והזיכרונות השליליים תוך ביצוע מעקב ויזואלי אחרי אצבעותיו של המטפל. לאחר מכן, התהליך חוזר על עצמו כאשר המטופל מתבקש "לרוקן את מחשבותיו" ולהתמקד בתחושות העולות בו.  לאחר מספר חזרות על כל אחד מן הסטים, יורדת בד"כ השפעתם הרגשית העזה של הזיכרונות והתחושות השליליים. השלב מסתיים כאשר רמת החרדה ואי הנוחות בתגובה להיבטים השליליים הופכת אפסית. בהמשך התרגול, הופכים ההיבטים והתחושות החיוביים לדומיננטיים יותר והשלב החמישי ממוקד בחיזוק אמונתו של המטופל בתקפותם של היבטים אלו. בשלב השישי מתאמן המטופל בהעלאה למודעות של הזיכרונות הטראומטיים מבלי לחוות את הרגשות השליליים העוצמתיים.

שלב שביעי- סגירה: בשלב זה בודקים המטופל והמטפל את השפעתם הרגשית של הזיכרונות הטראומטיים על המטופל ומחזקים את טכניקות השליטה וההרגעה העצמית אשר נלמדו בשלב השני. כמו כן, מונחה המטופל לתעד זיכרונות, חלומות ותחושות שליליות אשר יעלו עד למפגש הטיפולי הבא.

שלב שמיני- הערכה מחדש: שלב זה הוא השלב הפותח כל מפגש, וכולל בחינה משותפת של התיעוד שערך המטופל,מצבו הרגשי והסיטואציות בהן עדיין מתעוררים קשיים וחרדה. בהתאם להערכה זו מחליטים המטפל והמטופל באילו מיומנויות תתמקד הפגישה.


ביביליוגרפיה


Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (2007) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry tenth edition.

Eye movement desensitization and reprocessing (EMDR): Information processing in the treatment of trauma, Shapiro, Journal of Clinical Psychology 0021-9762 vol: 58 (8) 2002 p:933-946.

תחומי מומחיות:
EMDR

אנשי מקצוע בתחום

EMDR