תפריט נגישות

Trauma therapy - טיפול בטראומה

פיגועים, אסונות טבע, תאונות דרכים, מלחמות, תקיפות מיניות, שוד אלים... אירועים אלו, המהווים סכנה לשלמות הפיסית והנפשית של האדם, מהווים אתגר מורכב ומטלטל לחווים אותם לא רק ברגע האירוע עצמו אלא גם עם תום האירוע- כאשר נותרת ההתמודדות עם הזכרונות, השאלות והשלכות האירוע. האם כל אירוע טראומטי מצריך טיפול בטראומה? איזה טיפול בטראומה נחשב ליעיל? כיצד מתמודדים עם טראומות חוזרות ומתמשכות? מידע על טיפול בטראומה.

טיפול בטראומה

כאשר אנו מדברים על טיפול בטראומה אנו מתכוונית בדרך כלל לטיפול בהפרעת דחק חריפה או בהפרעה פוסט טראומטית.
אנשים לא מעטים, ובישראל בפרט, נחשפים לאירועים טראומטיים כאשר מרביתם חוזרים לתפקוד רגשי והתנהגותי סביר תוך מספר ימים או שבועות. עם זאת, כ- 8% מכלל האוכלוסיה יסבלו מהפרעה פוסט טראומטית ועוד כ-10% יסבלו מסימפטומים חלקיים. סימפטומים פוסט טראומטיים נחלקים לשלוש קבוצות מרכזיות:

זכרונות חודרניים של האירוע הטראומטי: פלשבקים, סיוטים, מחשבות חוזרות וחודרניות על האירוע

דריכות יתר: עצבנות והתפרצויות כעס, דריכות, בהלה, קשיי שינה וריכוז

המנעות: מצוקה רגשית סביב מפגש עם גירויים המזכירים את האירוע וניסיון להמנע מהם

כאשר סימפטומים אלו מתקיימים במהלך ארבעת השבועות הראשונים לאחר הטראומה מאובחנת הפרעת דחק חריפה, וכאשר סימפטומים אלו נמשכים למעלה מחודש לאחר האירוע מאובחנת הפרעה פוסט טראמטית. במצבים אלו נוצרים לא פעם מעגלים שליליים המשמרים את הטראומה: האדם חווה פחד עז וזכרונות חודרניים של האירוע הטראומטי, נמנע מגירויים המזכירים אותו וכך מעצים את תחושת חוסר האונים והפחד מהישנות האירוע, ואף ערכו העצמי ותחושת היכולת שלו נפגעות.

טיפול בטראומה יכול להינתן באמצעות מודלים טיפוליים שונים.

טיפול בטראומה בגישה קוגניטיבית התנהגותית

טיפול בטראומה בגישה הקוגניטיבית התנהגותית ממוקד בהשגת שינוי סימפטומטי וחזרה לתפקוד רגשי והתנהגותי תקין. מודלים טיפוליים בגישה זו יוצאים מהנחה שעקב האירוע הטראומטי האדם מתחיל לחוות את העולם כמסוכן בצורה קיצונית ועל כן, טיפול בטראומה בגישה זו יתמקד בשינוי תחושה זו באמצעות עיבוד קוגניטיבי, רגשי וגופני של האירוע הטראומטי, הקניית מיומנויות הרגעה עצמית וויסות רגשי, וחשיפה הדרגתית לגירויים המזכירים את האירוע הטראומטי במטרה לבסס מחדש את התחושה שהעולם אינו מקום מסוכן בהכרח, וכי האדם אינו חסר אונים בהתמודדות עמו. טיפול בטראומה בגישה קוגניטיבית התנהגותית יכול להיעדרך באמצעות מספר מודלים טיפוליים:

טיפול בטראומה בגישה קוגניטיבית התנהגותית: הגישה הקלאסית ממנה התפתחו המודלים הנוספים. המודל מדגיש נטרול של אמונות בלתי רציונליות ("בטוח תהיה לי תאונה") והתנהגויות בלתי אדפטיביות (הימנעות, למשל) אשר משמרות את הסימפטומים הפוסט טראומטיים.

טיפול בטראומה בגישת החוויה הסומאטית: טכניקה המתמקדת בחוויה הגופנית של הטראומה, במטרה לעבד את הזכרונות הגופניים ה"תקועים" בגוף וכך לשחרר מסימפטומים של חרדה.

SEE FAR CBT:  מודל טיפולי המשלב בין טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות, אלמנטים של עיבוד סומאטי ועיבוד האירוע הטראומטי באמצעות המרחב הפנטסטי, דרך שימוש בקלפים טיפוליים.

טיפול בטראומה בגישת החשיפה הממושכת (PE): מודל היוצא מהנחה שסימפטומים פוסט טראומטיים מתקיימים עקב עיבוד בלתי מספק של האירוע הטראומטי. בהתאם, טיפול בטראומה בגישה זו מבוסס על שילוב בין אלמנטים קוגניטיביים התנהגותיים כחשיפה הדרגתית ורכישת טכניקות הרגעה עצמית,לבין חשיפה חוזרת ונשנית לסיפור הטראומה על ידי סיפור האירוע שוב ושוב והאזנה להקלטות הסיפור.

טיפול בטראומה בגישה הדינמית

טיפול בטראומה בגישה הדינמית מתמקד בעיבוד האירוע הטראומטי והשפעותיו, וחיזוק יכולות ההתמודדות, התפקוד והמיומנויות הבין אישיות אשר נפגעו בעקבותיו. טיפול בטראומה בגישה הדינמית מתאים לאנשים אשר חוו אירוע טראומטי והסימפטומים המרכזיים שהם חווים אינם המנעות, דריכות וזכרונות חודרניים אלא פגיעה בדימוי העצמי, ביחסים הבין אישיים ובמצב הרוח. 

לדוגמא, טיפול בטראומה בגישה הדינמית יכול להתאים לאדם שנפגע בשריפה או תאונת דרכים וסובל לאו דווקא מפלשבקים של האירוע אלא מפגיעה בערך העצמי עקב נכות או פגיעה בהופעה החיצונית, או מאישה אשר מתקשה ליצור קשרים זוגיים שנתיים לאחר שחוותה תקיפה מינית, על אף שאינה סובלת כבר מסימפטומים של הימנעות ודריכות יתר מהם סבלה מיד לאחר האירוע. טיפול בגישה הדינמית אף עשוי להתאים לאנשים אשר סיימו טיפול בגישה קוגניטיבית התנהגותית הממוקד בסימפטומים הפוסט טראומטיים ומעוניינים בתמיכה וחיזוק מיומנויות ההתמודדות בתחומים נוספים.

טיפול בטראומה באמצעות טיפול תרופתי

טיפול בטראומה יכול להיתרם ולהתחזק באמצעות טיפול תרופתי בתרופות נוגדות חרדה ודיכאון. עם זאת, טיפול בטראומה באמצעות טיפול תרופתי בלבד אינו מהווה בדרך כלל פתרון מספק מאחר ואינו מסייע בהפחתת תפיסות שליליות, תחושות של דיכאון ובחיזוק תחושת היכולת והשליטה.

טיפול בטראומה מורכבת

טראומה מורכבת היא מצב בו האדם חי במציאות של אירועים טראומטיים מתמשכים כפגיעה מינית חוזרת, התעללות פיסית ורגשית, מלחמה ממושכת ושבי (דוגמא קלאסית לטראומה מורכבת היא השהות במחנות הריכוז הנאציים). מצבי טראומה מורכבת שוחקים את יכולות ההתמודדות ופעמים רבות משנים ומעצבים את האישיות ואת היכולות הבין אישיות. זאת, מאחר ולא מדובר במצבים של טראומה חד פעמית אחריהם האדם יכול לקבל תמיכה וטיפול ולצבור מחדש חוויות של ביטחון, אלא במצבים בהם האדם מפנים לאורך שנים כי העולם, ובפרט האנשים החיים בו, מסוכנים מאוד. 

לדוגמא, קל להבין את ההבדל במצבן של אישה בריאה ומתפקדת הנפגעת מינית ולאחר מכן זוכה לתמיכה ממכריה ומשפחתה לבין ילדה או נערה צעירה הנפגעת מינית באופן קבוע על ידי אביה, כאשר הסביבה כולה מעלימה עין. בהתאם להבדלים בין טראומות חד פעמיות לטראומות מורכבות, טיפול בטראומה מורכבת מצריך בדרך כלל טיפול ממושך אשר אינו ממוקד רק בסימפטומים הפוסט טראומטיים אלא גם, ובעיקר, בעיבוד האירועים ובשיקום האמונה בעצמי, ביכולת להשפיע על מהלך החיים ובאפשרות לקיים מערכות יחסים מיטיבות. במקרים אלו ניתן לשלב בין טיפול בטראומה במודלים קוגניטיביים התנהגותיים המאפשרים להקל על הסימפטומים המיידיים, לבין טיפול בטראומה בגישה דינמית שיאפשר שינוי אישיותי ובין אישי מעמיק.


אנשי מקצוע בתחום

פוסט טראומה