תפריט נגישות

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית בילדות המוקדמת

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית בילדות המוקדמת

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

ילדים רבים מאמצים בגילאים צעירים ריטואלים וטקסים שגרתיים: הם עשויים לדרוש שתתנו להם נשיקת לילה טוב בדיוק בדרך מסוימת, לסרב לדרוך על הקווים במדרכה וכן הלאה. עם זאת, כאשר ריטואלים אלו צורכים מהילד או משפחתו השקעת אנרגיות רבות ואי קיומם מביא למצוקה וחרדה, ייתכן ומדובר בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית. הפרעה זו היא הפרעת חרדה המתבטאת במחשבות טורדניות ואובססיביות ("אני עשוי להידבק במחלה", "משהו רע יקרה לבני משפחתי") ובהתנהגויות קומפולסיביות המיועדות לנטרול המחשבות האובססיביות ("אני חייב לשטוף ידיים כדי לדעת שלא הזדהמתי", אם אסדר את הצעצועים שלי מחדש לא יקרה לאמא שום דבר רע"). ההפרעה האובססיבית קומפולסיבית עשויה להביא למצוקה רבה ולפגיעה משמעותית בתפקודו של הילד, תפקודה של משפחתו ויחסיו המשפחתיים והחברתיים.

לאורך השנים פותחו טכניקות רבות לטיפול בהפרעה האובססיבית קומפולסיבית, כאשר שיטות הטיפול המועדפות היום הם טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים ו/או טיפול תרופתי. למרות יעילותן הרבה של טכניקות אלו לטיפול בילדים, מתבגרים ובוגרים, נמצא כי ילדים צעירים (גילאי 3-9) כמעט ואינם מצליחים להיעזר בטיפולים אלו.

אנשי מקצוע בתחום OCD   מאמרים נוספים בתחום OCD

מחקר שפורסם השנה מדווח על הצלחתה של שיטה טיפולית המכונה "טיפול קוגניטיבי התנהגותי משפחתי". הטיפול כולל עבודה מערכתית עם הילד הלוקה בהפרעה האובססיבית קומפולסיבית והוריו. ראשית, שיטת הטיפול כוללת הסברים המותאמים לשפתו ורמתו הקוגניטיבית של הילד הצעיר ובכך מגבירה את הסיכוי לשיתוף פעולה ומוטיבציה מצידו. למשל, המחשבות האובססיביות מוצגות כ"מפלצת דאגות אשר רוצה להגיד לך מה לעשות כל הזמן".

כמו כן, המסגרת הטיפולית מתמודדת עם נטייתם הטבעית של הורים רבים להיענות לדרישות בלתי הגיוניות של הילד, המחזקות ומשמרות את ההפרעה האובססיבית ("נו, הוא כל כך מפחד, בוא ניתן לו לשטוף ידיים עוד פעם וזהו).

במהלך הטיפול ניתנים לילד ולהוריו מטלות בית והם רוכשים טכניקות שונות להתמודדות עם חרדת הילד ועם התנהגויותיו האובססיביות. מטלות הבית מכוונות לחשיפת הילד לסיטואציות של המנעות מההתנהגות האובססיבית, כאשר מטלות אלו מובנות באופן משחקי ומתגמל עבור הילד.

מצבם של כ-70% מהילדים שהשתתפו במחקר השתפר באופן משמעותי, ותוצאות אלו טובות יותר בהשוואה לטיפולים קוגניטיביים התנהגותיים יחידניים עם או ללא טיפול תרופתי מקביל.

היכנסו למידע נוסף אודות אובססיה

ביבליוגרפיה

Early Childhood OCD: Preliminary Findings From a Family-Based Cognitive-Behavioral Approach, Freeman, Garcia, Coyne, Ale, Przeworski, Himle, Compton, Leonard, Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry vol: 47 (5) 2008 p:593-602.

תחומי מומחיות:
OCD

אנשי מקצוע בתחום

OCD

עוד מאמרים שיעניינו אותך