תפריט נגישות

ביופידבק

ביופידבק, או משוב ביולוגי, היא שיטת טיפול המכוונת לשיפור השליטה בתגובות פיסיולוגיות הקשורות במצבים פסיכולוגיים שונים. זאת, באמצעות שימוש במערכת אלקטרונית המספקת למטופל משוב על תפקודו הפיסיולוגי באופן שמאפשר לו לווסת את תגובותיו הגופניות וכך להשפיע גם על מצבו הרגשי-קוגניטיבי. הטיפול באמצעות ביופידבק הוכח כיעיל לטיפול במגוון מצבים פסיכולוגיים ורפואיים שביניהם הפרעות חרדה שונות, לחץ ומתח, מיגרנות, בעיות פסיכוסומטיות, הפרעות קשב וריכוז ועוד. בכתבה זו נתאר מהו ביופידבק, למי הוא מתאים וכיצד מתבצע הטיפול באמצעות ביופידבק סביב קשיים ומצבים שונים.

אנשי מקצוע בתחום ביופידבק

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום ביופידבק

ביופידבק
איך הלב שלך משפיע על הזיכרון?
ביופידבק
ביופידבק – טיפול המשלב בין הנפש לגוף
ביופידבק – טיפול המשלב בין הנפש לגוף
ביופידבק
פחד טיסה - טיפול באמצעות ביופידבק
פחד טיסה - טיפול באמצעות ביופידבק
ביופידבק
הפרעות שינה – איך מתמודדים?
ביופידבק
ביופידבק – טיפול המשלב בין הנפש לגוף
התקף חרדה

ביופידבק – למי זה מתאים?

טיפול באמצעות ביופידבק מתאים למגוון רחב של אוכלוסיות, בכל טווח הגילאים (מגיל שש ומעלה), שביניהן:
* אנשים המתמודדים עם הפרעות חרדה שונות שביניהן חרדה חברתית, התקפי פאניקה, הפרעת חרדה כללית, חרדת בחינות, חרדת טיסה וכן הלאה.
* ילדים, מתבגרים ובוגרים עם הפרעות קשב וריכוז.
* אנשים הסובלים מכאב כרוני.
* אנשים המתמודדים עם הסובלים מבעיות גופניות שונות שביניהן מיגרנות, פיברומיאלגיה, כאבי ראש ובטן, עצירות, טינטון, אפילפסיה ועוד.

ביופידבק- למי פונים?

אנשי מקצוע שונים רשאים להציע שירותי טיפול באמצעות ביופידבק, במידה ועברו הכשרה מתאימה והוסמכו לעסוק בתחום. עם זאת, עם הפנייה לקבלת טיפול באמצעות ביופידבק מומלץ לפנות אל איש מקצוע אשר מתמחה לא רק בשיטת הטיפול באמצעות ביופידבק, אלא בטיפול במצבים רפואיים/נפשיים בכללותם. זאת, מאחר והבנה מקיפה ומעמיקה יותר בבעיה אשר הביאה לפנייה לטיפול מאפשרת שימוש מושכל ויעיל יותר בשיטת הביופידבק, ואף שימוש באסטרטגיות טיפוליות נוספות הרלוונטיות למצבו של המטופל ויכולות לקדם את התהליך הטיפולי. כך, לדוגמה, במצבי חרדה מומלץ לפנות אל איש מקצוע בעל ידע בתחום הטיפול הנפשי (פסיכולוג קליני, פסיכיאטר, פסיכותרפיסט) אשר מתמחה במתן טיפול באמצעות ביופידבק כחלק מהכשרתו הכוללת בטיפול בבעיות חרדה.

מהו ביופידבק

הטיפול באמצעות ביופידבק יוצא מהנחה כי רגשות, מחשבות ותגובות גופניות משפיעים ומושפעים זה על זה. זוהי הנחה אליה קל להתחבר מבחינה אינטואיטיבית: כמעט כל אחד מאתנו חווה לאורך חייו מצבים בהם לחץ ומתח (למשל, לקראת מבחן או דייט) לוו גם בתסמינים גופניים (למשל, "פרפרים בבטן"), או מצבים בהם תחושות גופניות בלתי נעימות עוררו גם תחושות ומחשבות בלתי נעימים ("מה קורה לי? אולי אני מפתח איזו מחלה קשה?"). קשר עמוק זה בין גוף לנפש אינו רק הגיוני מבחינה אינטואיטיבית אלא גם מבחינה הישרדותית-אבולוציונית: כאשר הגוף שלנו שולח לנו אותות המעידים על איום פנימי (כאב) או חיצוני (תוקף פוטנציאלי, סכנת נפילה), המוח שלנו קולט את האותות ומתרגם אותם לחווית פחד ולחץ אשר מאפשרת לנו להיערך טוב יותר לאיום. אך מה קורה כאשר הגוף שלנו מאותת ומתריע מפני סכנה גם במקרים בהם לא נשקפת לנו סכנה של ממש? במקרים אלו, התגובה הגופנית האוטומטית שלנו לא תשרת אותנו כראוי, אלא תייצר "הזעקות שווא" אשר ייצרו מעגל שלילי בו תגובות גופניות "שגויות" ייצרו תחושות חרדה אשר יחמירו בתורן את דריכות הגוף לסכנה וחוזר חלילה. מצב זה, על פי הנחת הבסיס של הטיפול באמצעות ביופידבק, אחראי למגוון קשיים רגשים שביניהם מתח, לחץ וחרדה, ולהחמרה בסימפטומים גופניים (למשל, במקרים של תסמונת המעי הרגיז או זעת יתר).

בהתאם לתפיסה זו, הטיפול באמצעות ביופידבק פותח כשיטה המבוססת על ההנחה כי הגברת השליטה בתפקודים גופניים יכולה לשפר באופן משמעותי את התפקוד הרגשי, הקוגניטיבי והגופני. זאת, באמצעות חיזוק השליטה במסרים השגויים, המוגזמים ו/או הבלתי מדויקים אשר גופנו מעביר למוחנו במקרים מסוימים. רובנו נוטים לחשוב כי תגובותינו הגופניות אינן מצויות בשליטתנו אך הטיפול באמצעות ביופידבק מצביע על כך שקבלת משוב על תפקודינו הגופניים יכול לחזק באופן משמעותי ביותר את יכולת השליטה והוויסות שלנו.

הטיפול באמצעות ביופידבק מבוסס על חיבור של האדם למערכת אלקטרונית המספקת משוב בזמן אמת על תפקודים גופניים שונים שביניהם מתח השרירים, הזעה, מהירות הדופק, חום הגוף, לחץ הדם וכן הלאה. המשוב מוצג למטופל באופן נגיש ויזואלית המסייע לו לקלוט בקלות ובמהירות את משמעות המידע. כך, למשל, מערכות ביופידבק רבות עושות שימוש בייצוג ויזואלי של בלון: כאשר המערכת קולטת כי המטופל דרוך ומתוח מבחינה פיסית (למשל, שריריו מתוחים מאוד והדופק שלו גבוה) הבלון עף גבוה על צג המחשב, וככל שהמטופל מרפה את שריריו ונרגע, כך הבלון צונח לתחתית הצג. מערכות ביופידבק אחרות עושות שימוש בגרפים קלים להבנה או בצלילים אשר גובהם משתנה בהתאם לשינויים במדדים הפיסיולוגיים הרלוונטיים. כך, המטופל מקבל משוב רציף ומידי על תגובותיו הגופניות ואף יכול לחבר אותן לחוויתו הרגשית ("ברגע שחשבתי על המבחן של מחר נלחצתי והבלון עלה למעלה").

ביופידבק או נוירופידבק?

כאמור, טיפול באמצעות ביופידבק מבוסס על מתן משוב למטופל על תפקודיו הגופניים. בשנים האחרונות פותחה שיטת משוב נוספת המכונה נוירופידבק, ומספקת למטופל משוב לא על תפקודיו הגופניים אלא על הפעילות החשמלית של מוחו. בדומה להנחת המוצא המנחה את הטיפול באמצעות ביופידבק, שיטת העבודה המנחה את הטיפול באמצעות נוירופידבק מבוססת על ההנחה שהמשוב יסייע למטופל לרכוש שליטה טובה יותר בדפוסי הפעילות החשמלית במוחו, וכך להשיג שליטה בהתנהגויות בלתי רצויות. במרבית המקרים, המערכת בה נעשה שימוש במסגרת הטיפול בנוירופידבק מבוססת על משחק מחשב אשר התקדמות המטופל בו תלויה במידת השליטה שלו בפעילות גלי המוח: ככל שהמטופל מצליח לווסת טוב יותר את הפעילות המוחית הבלתי מותאמת הנובעת מהפרעת הקשב, כך הוא מצליח להתקדם במשחק המחשב. טיפול באמצעות נוירופידבק מתאים לאנשים המתמודדים עם בעיות שביניהן אפילפסיה, הפרעות קשב וריכוז, פגיעות ראש, תסמונות על ספקטרום האוטיזם ולעתים אף עם תסמונת טורט ועם הפרעות אובססיביות קומפולסיביות.

טיפול באמצעות ביופידבק

באופן טבעי, החיבור למערכת ביופידבק אינו מקנה לאדם שליטה מידית בתפקודיו הגופניים. מרבית האנשים הפונים לקבלת טיפול באמצעות ביופידבק סובלים מקושי בוויסות תגובותיהם הגופניות אשר מתבטא בבעיות חרדה שונות או בעוררות יתר של המערכת הפיסיולוגית המביאה להיווצרות או החמרה של בעיות פיסיולוגיות (כאי ראש ובטן למשל). בהתאם, הטיפול באמצעות ביופידבק כולל לא רק שימוש במערכת האלקטרונית אלא גם למידת טכניקות הרגעה עצמית וויסות מתח וחרדה. למעשה, טיפול באמצעות ביופידבק ניתן במרבית המקרים בשילוב עם אסטרטגיות הלקוחות מתחום הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול המניח כי דפוסי חשיבה והתנהגות בלתי מסתגלים הם האחראיים להופעתם, שימורם או החמרתם של סימפטומים רגשיים בכלל ושל הפרעות חרדה בפרט. כך, למשל, דפוס חשיבה נוקשה ופרפקציוניסטי מגביר את הסיכון להיווצרות חרדה חברתית או חרדת בחינות, ואילו נטייה לפירוש דיכוטומי וקטסטרופלי של תחושות גופניות ("נרדמה לי היד... זו בטח התחלה של שבץ") מגבירה את הסיכון להעצמת החרדה. בהתאם לתפיסה זו, הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מכוון לזיהוי דפוסי החשיבה וההתנהגות הבלתי מסתגלים ולרכישת טכניקות שונות לוויסות חרדה ורגשות שליליים נוספים. ביופידבק משתלב היטב עם תפיסה זו ומהווה, למעשה, אמצעי נוסף לוויסות תחושות רגשיות-פיסיולוגיות בלתי מסתגלות. בהתאם, טיפול באמצעות ביופידבק כולל למידת טכניקות הרגעה עצמית ושליטה בחרדה אשר מסייעות גם בהרגעת התגובה הגופנית. בין טכניקות אלו נכללות:

טכניקות נשימה והרפיה: מגוון טכניקות המסייעות בהרפיית השרירים, הסדרת הנשימה ושחרור מתחים גופניים.
דמיון מודרך: דמיון מודרך מאפשר למטופל לייצר דרך השיטוט בדמיון חוויה מרגיעה המסיחה את דעתו מהחרדה או אי הנוחות הגופנית בה הוא מצוי, או מדמה מצבים של היפטרות מהתחושות הבלתי נעימות (למשל, דמיון של הכאב עוזב את הגוף).

יוגה: תרגול יוגה נחשב לאמצעי יעיל למדי בחיזוק היכולת להרגעה עצמית ולנשיאת מצבי חרדה ומתח. בהתאם, מטופלים המתרגלים יוגה או לומדים בטיפול טכניקות יוגיסטיות מונחים להשתמש בטכניקות ושיטות אלו כדי להרגיע את עצמם.

נטרול קוגניציות בלתי אדפטיביות: זיהוי דפוסי חשיבה בלתי מסתגלים מהווה חלק מהותי בטיפול מאחר וכאמור, לחשיבה יש השפעה מכרעת על החוויה הפיסית-רגשית. כחלק מהתהליך של טיפול באמצעות ביופידבק המטפל עשוי ללמד את המטופל טכניקות שונות להיפרדות מדפוסי חשיבה אלו. לדוגמה, המטפל עשוי להנחות את המטופל לדמיין כיצד הוא מניח מחשבה שלילית ("יצחקו עלי", "אני בטוח אכשל") על סירת מפרש ונותן לה להיעלם אל האופק.

לאחר שהמטופל מבסס שליטה בטכניקות אלו, הוא מתרגל את השימוש בהן תוך חיבור למערכת הביופידבק וכך, למעשה מקבל פידבק מידי על תפקודיו הגופניים ועל מידת השליטה שלו בהם. פידבק זה מסייע הן בשיפור השליטה במיומנות ההרגעה העצמית (למשל, כאשר המטופל מבין שגופו אינו רפוי כפי שנדמה לו שהרפה אותו) והן בחיזוק החוויה הפסיכולוגית של שליטה ויכולת, מאחר והמטופל עד למידה בה הוא יכול להשפיע על תפקודים גופניים ורגשיים אותם הוא נוטה לתפוס כאוטומטיים ובלתי ניתנים לשליטה. השימוש החוזר במערכת הביופידבק מאפשרת למטופל לתרגל ולשכלל את שליטתו במיומנויות ההרגעה והוויסות העצמיים, עד לרמה בה הוא מסוגל לעשות במיומנויות אלו שימוש יעיל ומספק גם בסיטואציות יומיומיות.

מעבר למבנה הכללי של טיפול באמצעות ביופידבק, טיפול באמצעות ביופידבק יותאם באופן ספציפי לבעיה אשר הביאה לפנייה לטיפול.

ביופידבק לטיפול בחרדות

אחת הגורמים השכיחים ביותר לפנייה לטיפול באמצעות ביופידבק הוא הפרעות חרדה שונות שביניהן התקפי פאניקה, חרדה חברתית, הפרעת חרדה מוכללת, פוביות, חרדת בחינות, חרדת טיסות וכן הלאה. הפרעות חרדה הן הפרעות קלאסיות לטיפול באמצעות ביופידבק מאחר והן במהותן הפרעות הנובעות מתגובתיות יתר לגירויים ניטרליים: גופו של האדם הסובל מהפרעת חרדה שולח איתותים על קיומה של סכנה בסיטואציות ניטרליות, כאשר איתותי סכנה מוגזמים אלו מתבטאים במגוון תגובות גופניות שביניהן רעד, הזעה, עלייה בלחץ הדם וקצב הלב, כאבי ראש, כאבי בטן ושלשולים, קיפאון, תחושת נמלול וכן הלאה. במקביל, התחושות הגופנית מפורשות על ידי המוח כעדות לקיומו של איום וכך מביאות להיווצרות תגובת פחד. כך, למשל, אדם עם חרדה חברתית יקבל איתות על איום בעת מסיבה או אירוע חברתי ויחווה מבוכה וחרדה, ואילו גופו של ילד עם פוביה מכלבים יגיב לנוכח פקינז רגוע כאילו ניצב לנוכח אמסטף מאיים, כך שתיווצר חוויה של פחד עז. על רקע זה, הטיפול באמצעות ביופידבק מהווה אמצעי טיפולי יעיל במיוחד מאחר והוא מאפשר למטופל לתרגל וויסות של חוויות חרדה ופחד בלתי מותאמות. הטיפול בחרדות באמצעות ביופידבק ישולב כמעט תמיד גם באסטרטגיות קוגניטיביות-התנהגותיות המכוונות לזיהוי ונטרול בדפוסי חשיבה והתנהגות בלתי יעילים המשרים את החרדה.

ביופידבק לשיפור ביצועים

ביופידבק משמש ברבים מהמקרים לטיפול בקשיים גופניים ורגשיים, אך יכול לסייע גם לאנשים אשר ממוקדים בשיפור הישגיהם, ולאו דווקא בהתמודדות עם קשיים הפוגעים בתפקודם או ברווחתם. ביופידבק לשיפור ביצועים מכוון לסייע למטופל לשפר את ביצועיו הגופניים ו/או הקוגניטיביים כך שיוכל לתפקד באופן אופטימלי. זאת, באמצעות שימוש במערכת הביופידבק האלקטרונית אשר מספקת לו מידע רציף ואמין על תפקודיו הגופניים וכך מאפשרת לו לתרגל ולשפר מיומנויות שונות. מיומנויות אותן ניתן לשפר באמצעות ביופידבק לשיפור ההישגים הן מיומנויות גופניות המצריכות הרפיית שרירים ויכולת גבוהה לשליטה בתגובות הגופניות (ביופידבק מסוג זה מתאים, למשל, לספורטאים, מוסיקאים ולוחמים קרביים). כמו כן, ביופידבק לשיפור הביצועים יכול לסייע בחיזוק מיומנויות קוגניטיביות של קשב, מיקוד, שמירה על רוגע וכן הלאה- יכולות החיוניות לאנשים העוסקים במגוון רחב של תחומים (מרצים, אנשי עסקים, מנהלים, שחקנים, אנשים העובדים תחת לחץ עבודה ועומס מטלות גבוהים). לדוגמה, באמצעות ביופידבק מוסיקאי או שחקן יכולים לקבל משוב על תפקודים גופניים שונים המרמזים על המידה בה הם מתוחים ובלתי ממוקדים, וכך ללמוד לווסת את תגובותיהם ולעלות אל הבמה כאשר הם רגועים ופנויים יותר לביצוע תפקידם על הצד הטוב ביותר. 

ביופידבק לטיפול בבעיות רפואיות

כאמור, ביופידבק מתאים בין היתר לטיפול באנשים המתמודדים עם כאבים ובעיות רפואיות שונות. חשוב להדגיש כי הטיפול באמצעות ביופידבק אינו טיפול רפואי המכוון לריפוי הסימפטומים אלא טכניקה לשיפור ההתמודדות עם המצב הרפואי, המביאה פעמים רבות להטבה סימפטומטית. בהתאם, ביופידבק אינו מהווה תחליף להתייעצות עם רופא ולקבלת טיפול רפואי בהתאם להמלצותיו.

הטיפול בבעיות רפואיות באמצעות ביופידבק מבוסס על הכרה בכך שחלק מהבעיות הרפואיות נובעות מתגובתיות לקויה של מערכות גופניות שונות ולאו דווקא מליקוי או פגיעה באותו איבר (למשל, תסמונת המעי הרגיז הנובעת מתגובתיות יתר של המעי ולא מבעיית מעיים מהותית). בהתאם, הטיפול בבעיות רפואיות באמצעות ביופידבק מכוון לחיזוק יכולתו של המטופל לשליטה בתגובותיו הגופניות באופן שמביא, במקרים רבים, לוויסות התגובתיות הגופנית הלקויה. כך, למשל, במסגרת טיפול באמצעות ביופידבק בתסמונת המעי הרגיז, רכישת היכולת להרפיה והרחבת השליטה במתח הגופני מביאים פעמים רבות גם לשיפור בסימפטומים. מעבר לכך, מחקרים רבים מתחום הרפואה מעידים על כך שמתח, לחץ וחרדה עלולים להחמיר כאבים ובעיות רפואיות שונות ובהתאם- טיפול באמצעות ביופידבק מסייע במניעת או טיפול במצבים אלו באמצעות חיזוק יכולתו של המטופל לווסת את המתח הגופני בו הוא שרוי. לדוגמה, מתח, לחץ ועצבנות מוכרים כגורמי סיכון לבעיות לבביות, ומטופלים המתמודדים עם בעיות לב יכולים להיעזר בטיפול באמצעות ביופידבק כדי לווסת את המתח הגופני המחמיר את הסימפטומים שלהם.

ביופידבק לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

ביופידבק נמצאה כשיטת טיפול יעילה גם עבור ילדים, מתבגרים ובוגרים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז. הפרעות קשב וריכוז הן הפרעות נוירולוגיות מולדות ועל כן, כפי שטיפול באמצעות ביופידבק אינו יכול לרפא מצבים רפואיים, כך אין ביכולתו "להעלים" או לרפא את הפרעות הקשב והריכוז. עם זאת, מחקרים מעידים על כך שטיפול באמצעות ביופידבק יכול לצמצם את השפעתם של סימפטומים שונים של הפרעות קשב וריכוז שביניהם אימפולסיביות, חוסר קשב, נטייה להסחת דעת, ותזזיתיות ופעלתנות יתר. הטיפול בהפרעות קשב וריכוז יכול להתבצע הן בשיטה של ביופידבק והן בשיטה של נוירופידבק, כאשר אנשי מקצוע רבים מעדיפים את הטיפול באמצעות נוירופידבק עקב הבסיס האורגני- נוירולוגישל ההפרעה.

השימוש במערכת ביופידבק מספק למטופל משוב על מדדים גופניים הקשורים במידת הפעלתנות והמתח בהם המטופל שרוי, ומסייע בעיקר בשל רכישת אסטרטגיות של הרגעה ושליטה עצמית. השימוש במערכת נוירופידבק מספקת מידע על הפעילות המוחית של המטופל ומאפשרת לו לווסת את פעילות גלי המוח באמצעות הפידבק שהוא מקבל מהמערכת, וכך לחזק את שליטתו בהיבטים כמיקוד, ריכוז, קשב וכן הלאה.

ביופידבק והפרעות רגשיות נוספות

במקרים מסוימים נעשה שימוש בטיפול באמצעות ביופידבק גם בהפרעות כדיכאון, פוסט טראומה, התמכרויות והפרעות אכילה. יעילות הטיפול באמצעות ביופידבק בהפרעות אלו שנויה במחלוקת: וההנחה הרווחת היא שטיפול באמצעות ביופידבק אינו מציע מענה ישיר לסימפטומים שלהן, אך עם זאת, ביופידבק יכול לסייע בהתמודדות עם סימפטומים הנלווים להפרעות אלו (מתח, חרדה, לחץ וחוסר שקט). לכן, מומלץ לפנות אל טיפול באמצעות ביופידבק רק במקרים בהם חרדה או כאבים פיסיים מהווים רכיב מרכזי בהפרעה, או סימפטום נלווה משמעותי שלה.