תפריט נגישות

מה עושה פסיכולוג ואילו סוגי פסיכולוגים יש?

מה עושה פסיכולוג ואילו סוגי פסיכולוגים יש?

צוות בטיפולנט

מחפש פסיכולוג? בדף זה תוכל למצוא מידע על סוגי מטפלים פסיכולוגים שונים ולקבל הכוונה ראשונית בבחירת פסיכולוג מומלץ, שיטת הטיפול ואיש המקצוע המתאימים לך. כמו כן, תוכל למצוא מידע על הכשרתם המקצועית של פסיכולוגים ועל התמחויותיהם השונות של פסיכולוגים.

הכשרתם של מטפלים פסיכולוגים

הכשרתו של פסיכולוג היא הכשרה ממושכת אשר כוללת לימודים תיאורטיים ומעשיים הכוללים הן ידע כללי בתחום של מה עושה פסיכולוג ואילו סוגי פסיכולוגים יש? והן ידע ספציפי המתאים לתחום התמחותו של הפסיכולוג. הכשרתו האקדמית של פסיכולוג כוללת חמש שנות לימוד: תואר ראשון (שלוש שנים) המקנה ידע כללי בענפי הפסיכולוגיה השונים, ותואר שני (שנתיים או שלוש, בהתאם לתוכנית הלימוד במוסד האקדמי) הכולל לימודים תיאורטיים ומעשיים בתחום התמות ספציפי. רק לאחר לימודי התואר הראשון והשני, האדם רשאי לכנות את עצמו פסיכולוג ומקבל אישור רשמי לעיסוק בפסיכולוגיה.

הקבלה לתואר שני בפסיכולוגיה נחשבת לקשה עקב הביקוש הרב והרף הגבוה של תנאי הקבלה. המבקשים להתקבל לתואר שני נדרשים לממוצע ציונים גבוה בתואר הראשון, ציון גבוה בבחינת המתא"ם (בחינה ייחודית לקבלה לתואר שני בפסיכולוגיה), הגשת הצעת מחקר, המלצות המעידות על יכולותיו המחקריות של המועמד והמלצות המעידות על יכולותיו הטיפוליות. כמו כן, המועמדים נדרשים להגיש קורות חיים אישיים המתארים את התפתחותם האישית-רגשית, ולעמוד בראיונות קבלה אישיים הבוחנים את בשלותם הרגשית לעיסוק בתחום.

כדי שהפסיכולוג יחשב פסיכולוג מומחה בתחומו, עליו להשלים מספר שנות התמחות לאחר סיום לימודי התואר השני. התמחותו של פסיכולוג אורכת כארבע שנים בהן הוא ממלא תפקיד של פסיכולוג במוסדות שונים תוך קבלת הדרכה מקצועית מפסיכולוגים בכירים בתחום. עם סיום ההתמחות, על הפסיכולוג לגשת לבחינת התמחות. פסיכולוג אשר עובר בהצלחה את בחינת ההתמחות נחשב למומחה בתחומו ורשאי לכנות את עצמו פסיכולוג קליני, פסיכולוג חינוכי, פסיכולוג ארגוני וכן הלאה.

איזה סוג פסיכולוג מתאים לי?

בהתאם לתחומי המומחיות השונים, כל פסיכולוג עוסק בתחום ידע ספציפי ומציע שירותים בתחום זה.

פסיכולוג קליני

כאשר אנו חושבים על פנייה אל פסיכולוג על רקע משברים, סימפטומים של דיכאון או חרדה, קשיים בתחום הזוגי וכן הלאה- אנחנו בדרך כלל חושבים על פסיכולוג קליני. פסיכולוג קליני הוא פסיכולוג אשר הוכשר לאבחון וטיפול בבעיות נפשיות, רגשיות, התנהגותיות ובין אישיות אשר מביאות למצוקה רגשית או פגיעה בתפקוד. בהתאם, מומלץ לפנות אל פסיכולוג קליני במקרים הבאים:

● מצוקה נפשית המתבטאת בסימפטומים של דיכאון, חרדה, הפרעות אכילה או בתחושה כללית ובלתי מוגדרת של מצוקה וכאב נפשי.

● בעיות התנהגותיות כהתמכרויות, התפרצויות זעם והתקפי בכי.

● קשיים ביחסים בין אישיים המתבטאים בבדידות, קושי במציאת ושימור זוגיות טובה, קשיים בין אישיים מול חברים, בני זוג, בני משפחה, קולגות ומנהלים.

● קשיים בתפקוד המיני הנוצרים על רקע רגשי כחרדת ביצוע, היעדר הנאה מינית, פחד מיחסי מין וכן הלאה.

● תחושות חוסר סיפוק, תסכול ותקיעות מתמשכים.

● תחושת מצוקה נפשית לא ממוקדת וללא "כותרת".

גורמים אלו רלוונטיים גם להפניית ילדים ובני נוער לטיפול, כאשר מצוקה בשכבות גיל אלו עשויה להתבטא גם בבעיות התנהגות וחוסר גבולות, עיכוב בהשגת מטלות חברתיות, לימודיות ורגשיות המצופות על פי גילו של הילד, וסימפטומים פסיכוסומאטיים.

במסגרת טיפול אצל פסיכולוג קליני, הפסיכולוג יעריך את הקשיים ואת מקורם ויציע התערבות טיפולית המתאימה לקשיי המטופל והעדפותיו. פסיכולוג קליני עשוי להציע שיטות טיפול שונות למטופלים שונים ובהתאם לגישתו התיאורטית, אך באופן כללי שיטות אלו יכוונו להרחבת הבנתו של המטופל את קשייו ולשיפור המיומנויות ויכולות ההתמודדות שלו בתחומים בהם הוא חווה קושי או חוסר סיפוק. במסגרת עבודתו, פסיכולוג קליני מתמקד בשני תחומים מרכזיים:

טיפול נפשי: מתן טיפול בשיחה אשר מכוון להתמודדות עם הקשיים אשר הביאו את המטופל לפנות לטיפול והנעת תהליכי שינוי נפשי אשר יביאו לעלייה ברווחה הנפשית ו/או בתפקודו השוטף של המטופל בהיבטי חיים שונים. במסגרת עבודתו, פסיכולוג קליני יכול להשתמש במגוון שיטות טיפול אשר מותאמות לגילו של המטופל, קשייו הספציפיים והעדפותיו הטיפוליות. טיפול נפשי אצל פסיכולוג קליני מתאים לכל הגילאים, מילדות ועד לזקנה, כאשר המטפל מתאים את שיטת ההתערבות לצרכים הרלוונטיים לשכבת הגיל אליה המטופל משתייך.

אבחון: כדי שיוכל לבחור בשיטת טיפול המתאימה ביותר לצרכי המטופל, פסיכולוג קליני יבצע תהליך הערכה של קשיי המטופל. תהליך זה מתבצע בדרך כלל באמצעות ריאיון ישיר אף במקרים אחרים יכלול שיטות אבחון נוספות. כך, למשל, כאשר מדובר במטופל קטין או במטופל הסובל מבעיה נפשית חמורה, הפסיכולוג יאסוף מידע גם מבני משפתו של המטופל ובחלק מהמקרים אף יקיים תצפית על התנהגותו. שיטת אבחון נוספת היא אבחון פסיכודיאגנוסטי אשר כולל מערכת אבחונית מובנית הכוללת הן מבחנים להערכת האינטליגנציה והכוחות הקוגניטיביים-נפשיים והן מבחנים השלכתיים המאפשרים "הצצה" אל נפשו של המטופל ואל הקונפליקטים, הצרכים, הכוחות והנושאים המעסיקים אותו.

פסיכולוג ארגוני

פסיכולוג ארגוני הוא פסיכולוג אשר הכשרתו מתמקדת בקשר בין היבטים רגשיים ואישיותיים לבין השתלבות במערכת התעסוקתית. בהתאם, עבודתו של פסיכולוג ארגוני כוללת עיסוק במיון והשמת עובדים בהתאם לתכונותיהם האישיותיות, הנעת עובדים וקידום מנהיגות, קידום התמודדותו של הפרט עם המערכת הארגונית ושיפור תפקודם של חברות וארגונים תוך שמירה על רווחתם של העובדים. בהתאם, פסיכולוג ארגוני עוסק בפיתוח ויישום שיטות שונות של מיון, אבחון וייעוץ הן לפרט והן לארגונים. פסיכולוג ארגוני עוסק בדרך כלל באחד התחומים הבאים:

ייעוץ תעסוקתי לפרט- מתן ייעוץ פרטני לאדם המבקש לקדם, לשנות או לשפר את תפקודו בתחום התעסוקתי. במסגרת תהליך ייעוצי, פסיכולוג ארגוני יסייע למטופל לזהות את התחום התעסוקתי המתאים לו, להבין את המקור לקשיים ותחושות חוסר סיפוק בתחום התעסוקתי ולשפר את תפקודו בהתמודדות עם אתגרים אשר מגבילים את תפקודו (למשל, היעדר אסרטיביות, קושי בקבלת סמכות וכן הלאה).

ייעוץ לארגונים- פסיכולוג ארגוני עשוי להשתלב בארגונים שונים ולקדם תהליכים של ייעול ושיפור הארגון מההיבט הבין אישי. כך, למשל, פסיכולוג ארגוני יכול לזהות את מקורותיהם של קשיים ארגוניים הקשורים בבעיות בין אישיות ולפעול לשיפור יכולות ניהול, קידום מוטיבציה ופתרון קונפליקטים בין אישיים (למשל, סכסוכי עובדים-הנהלה).

מיון והערכת עובדים- ניהול תהליכי מיון והשמה המכוונים לבחירת אנשי המקצוע המתאימים ביותר לתפקידים ספציפיים.

פסיכולוג חינוכי

פסיכולוג חינוכי הוא פסיכולוג אשר עוסק בקידום הסתגלותם והשתלבותם של ילדים ומתבגרים במערכת החינוכית מבחינה לימודית, חברתית ותפקודית. פסיכולוג חינוכי עובד בדרך כלל בגנים, בתי ספר ומוסדות לחינוך מיוחד בהם הוא מלווה את הצוות החינוכי ומציע אבחונים והתערבויות ייעוציות להורים ותלמידים. עם זאת, פסיכולוג חינוכי עשוי להסיע התערבויות ייעוציות וטיפוליות גם במסגרת של קליניקה פרטית.
עבודתו של פסיכולוג חינוכי כוללת בדרך כלל מספר היבטים מרכזיים:

אבחון: כאשר מתגלים קשיים בהשתלבותו של הילד במערכת החינוכית, פסיכולוג חינוכי עשוי ליזום תהליכי אבחון והערכה שונים אשר יכוונו לזיהוי מקור הקשיים ובניית תכנית התערבות המותאמת לצרכי הילד. פסיכולוג חינוכי יכול להציע סוגי אבחונים שונים שביניהם אבחון פסיכודידקטי (אבחון המשלב היבטים לימודיים ורגשיים), תצפית על התנהגותו של הילד וריאיון עם הילד, הצוות החינוכי ובני משפחה. כחלק מעבודתו האבחונית, פסיכולוג חינוכי לוקח חלק בוועדות השמה ומלווה את תהליך קבלת ההחלטות לגבי המסגרת המתאימה לתלמידים עם קשיים שונים.

הדרכת הורים: אחת ההתערבויות אשר פסיכולוג חינוכי עשוי להציע על רקע קשיי השתלבות של ילדים במערכת החינוכית היא הדרכת הורים. במסגרת ההדרכה, הפסיכולוג החינוכי יסייע להורים להבין את קשיי הילד ומקורם, ויקנה להם כלים להתמודדות עם קשיים כבעיות ארגון, חוסר גבולות, היעדר מיומנויות חברתיות וחיזוק קשר ההורה-ילד באופן שיחזק את יכולות ההתמודדות של הילד עם אתגרים שונים.

ליווי והדרכת צוותים חינוכיים: חלק מעבודתו של פסיכולוג חינוכי במערכת החינוכית היא הדרכת וליווי הצוותים החינוכיים באופן שיסייע להם להתמודד עם סוגיות חברתיות (חרם, הטרדות בין אישיות), מצבי חירום ומשבר (אסון, מלחמה, מחלה או מוות של תלמיד), בעיות התנהגות וצרכים ספציפיים של תלמידים הזקוקים לחיזוק, תמיכה או סיוע על רקע קשיים שונים.

בניית תכניות קידום, העשרה ומניעה: בניית תכניות מערכתיות להתמודדות עם קשיים ואתגרים ספציפיים איתם מתמודדים תלמידים וצוותים חינוכיים.

פסיכולוג רפואי

פסיכולוג רפואי הוא פסיכולוג העוסק בקשר בין היבטים אישיותיים-פסיכולוגיים לבין היבטים בריאותיים ופיסיולוגיים. זאת, על בסיס הידע המחקרי המצטבר אשר מצביע על השפעתם של היבטים רגשיים-אישיותיים על התמודדות עם מצבים רפואיים שונים, נטייה לתחלואה, איכות ההחלמה ממחלות ופרוצדורות רפואיות ורמת הבריאות הכללית. בהתאם, עבודתו של פסיכולוג רפואי תתמקד בתחום הטיפולי או המחקרי בהקשרים אלו. בהיבט המחקרי, פסיכולוג רפואי עשוי לחקור את השפעותיהם של משתנים אישיותיים ורגשיים (אופטימיות, קשרים בין אישיים חיוביים, עצבנות) על הסיכון לפריצת מחלות ועל סיכויי ההחלמה מהן או להיפך- לבחון כיצד משפיעה ההתמודדות עם מצבים רפואיים שונים על היבטים רגשיים. בתחום הטיפולי, פסיכולוג רפואי יכול להציע מגוון התערבויות טיפוליות עם החולה עצמו ועם בני משפחתו. התערבויות טיפוליות אלו נחלקות לשני סוגים מרכזיים:

ליווי והכנה בתהליך ההתמודדות עם מצבים רפואיים: פסיכולוג רפואי הוא בעל ידע והכשרה המאפשרים לו להכין חולים ובני משפחותיהם לקראת פרוצדורות רפואיות שונות, ללוות אותם בתהליך של קבלת אבחנה ותכנית טיפול ולסייע להם בהתמודדות עם הקשיים הנלווים להליכים הרפואיים. כחלק מתהליך זה, הפסיכולוג הרפואי יהווה מקור תמיכה וידע, יקנה לבני המשפחה כלים לליווי החולה באופן המיטבי ויסייע לחולה להתכונן להתמודדות הפיסית והרגשית (למשל, יסייע לו ברכישת טכניקות הרגעה עצמית יהווה אוזן קשבת לפחדים מפני ניתוח).

ליווי בהתמודדות עם מצבים רפואיים מתמשכים ומחלות כרוניות: התמודדות ממושכת עם בעיות פיסיות שביניהן מחלות כרוניות, טיפולי פוריות, כאבים כרוניים, מחלות מסכנות חיים וכן הלאה היא התמודדות מאתגרת ומורכבת. פסיכולוג רפואי מוכשר ללוות מצבים אלו ולסייע לחולה להתמודד עם ההשלכות התפקודיות, הרגשיות והבין אישיות של מצבו הרפואי.

טיפול בבעיות רפואיות הפוצרות על רקע נפשי: פסיכולוג רפואי מטפל, בין היתר, בהפרעות וכאבים פסיכוסומאטיים- בעיות וכאבים אשר גורמים לסבל רב על אף שמקורם רגשי ולא פיסי.

פסיכולוג שיקומי

פסיכולוגי שיקומי הוא פסיכולוג אשר מתמחה באבחון, ייעוץ וטיפול לאנשים המתמודדים עם מגבלות תפקודיות ורגשיות הנובעות מבעיות גופניות, רפואיות ו/או נפשיות. במסגרת עבודתו, פסיכולוג שיקומי מתמקד בשיפור התפקוד בהתאם ליכולותיו ולפוטנציאל של המטופל, במטרה לאפשר לו חיים בריאים, מספקים ועצמאיים ככל האפשר. טיפול אצל פסיכולוג שיקומי יכלול הערכה מקיפה של יכולותיו ומגבלותיו של האדם, תמיכה נפשית במקרים של אובדן יכולות (למשל, לאחר תאונת דרכים) ובניית תכנית טיפולית-שיקומית מקיפה אשר תציע מענה למכלול הקשיים והמגבלות, ואפשרויות לשילובו בערכת המתאימה לו.

כמו כן, פסיכולוג שיקומי ילווה במקרים רבים את בני משפחתו של המטופל ויסייע להם ברכישת מיומנויות אשר יאפשרו להם לקדם את תפקוד המשתקם ולתמוך בו בו זמנית. למשל, הורים לנער שנותר נכה לאחר תאונת דרכים יונחו כיצד לאזן בין הצורך לגונן ולהקל עליו לבין הצורך לקדם אותו לעבר תפקוד אוטונומי במידת האפשר.

פסיכולוג התפתחותי

פסיכולוג התפתחותי הוא פסיכולוג המציע שירותי אבחון, טיפול וייעוץ בתחום של התפתחות הילד. במסגרת תפקידו, פסיכולוג התפתחותי עשוי לעסוק הן במחקר והן בטיפול סביב סוגיות הנוגעות להתפתחות לאורך החיים ובפרט בגיל הרך. פסיכולוג התפתחותי אשר עוסק במחקר יתמקד, בדרך כלל, בחקר תהליכים התפתחותיים בתקופות חיים שונות ובאופן בו תהליכים אלו מושפעים מגורמים חברתיים וסביבתיים שונים (למשל, פסיכולוג התפתחותי יכול לחקור את השפעתה של הורות מסוגים שונים, של הגירה או של חיים בתקופת מלחמה על התפתחותו הנפשית של הילד). עבודתו של פסיכולוג התפתחותי אשר עוסק באבחון וטיפול תכלות בדרך כלל שני היבטים מרכזיים:

איתור ואבחון קשיים התפתחותיים: פסיכולוג התפתחותי לוקח חלק בתהליכי אבחון במקרים בהם יש חשד ללקות התפתחותית. כך, למשל, אבחון אצל פסיכולוג התפתחותי יכול לסייע בזיהוי הפרעות התפתחותיות מולדות (אוטיזם, פיגור), בעיות נוירולוגיות ופיסיולוגיות, עיכובים התפתחותיים וכן הלאה. על בסיס ממצאי האבחון, פסיכולוג התפתחותי יבנה תכנית טיפול כוללנית המתאימה לקשיי הילד ומכוונת לשיקום וקידום תהליכי ההתפתחות המעוכבים.

טיפול בקשר ההורה-ילד: הורים לילדים עם הפרעות התפתחותיות משמעותיות, והורים אשר חווים קשיים באינטראקציה עם הילד בינקות ובילדות המוקדמת יכולים להיתרם מטיפול והדרכה אצל פסיכולוג התפתחותי. טיפול אצל פסיכולוג התפתחותי יכול לכלול הדרכת הורים והקניית מיומנויות להתמודדות עם קשיי הילד ו/או עם הקשיים המתעוררים באינטראקציה אתו (למשל, סביב הצבת גבולות, ליווי גמילה ממוצץ או חיתול וכן הלאה), או טיפול דיאדי בו הילד וההורה משתתפים יחד במטרה לשפר את דפוסי היחסים והאינטראקציה.

פסיכולוג חברתי, פסיכולוג קוגניטיבי, פסיכולוג מחקרי

בעוד שמרבית הפסיכולוגים הקליניים, החינוכיים, הרפואיים, השיקומיים וההתפתחותיים עוסקים בתחום הטיפולי, פסיכולוגים אחרים מתמקדים בתחום המחקרי. פסיכולוג חברתי, פסיכולוג קוגניטיבי ופסיכולוג מחקרי הם פסיכולוגיים אשר אינם עוסקים בייעוץ או טיפול אלא במחקר בתחומי הפסיכולוגיה השונים, בהתאם לתחומי התמחותם. פסיכולוג חברתי יתמקד בחקר התנהגות בקבוצות, התנהגויות חברתיות והשפעות החברה על הפרט. פסיכולוג קוגניטיבי יתמקד בחקר תהליכי הקוגניציה שביניהם תהליכי למידה, קבלת החלטות, תפיסה וכן הלאה. פסיכולוג מחקרי הוא פסיכולוג אשר עוסק במחקר מגוון, ויכול להתמקצע בתחומי מחקר שונים בשדה הפסיכולוגי.

פסיכולוג או איש מקצוע אחר?

רבים מהמעוניינים בקבלת סיוע בתחום הרגשי מתלבטים האם לפנות אל פסיכולוג או אל איש מקצוע אחר. שירותי פסיכותרפיה (טיפול נפשי) ניתנים כיום על ידי אנשי מקצוע נוספים מלבד פסיכולוגים, שביניהם מטפלים באמנויות ועובדים סוציאליים שהוכשרו בפסיכותרפיה. באופן כללי לא ניתן לומר כי יש הבדל באיכות או סוג הטיפול אשר ניתנים על ידי פסיכולוגים ועל ידי אנשי מקצוע אחרים העסוקים בפסיכותרפיה. עם זאת, הכשרתם הבסיסית של פסיכולוגים נוטה להיות מקיפה ומעמיקה יותר ולכן, כאשר פונים אל מטפל אשר אינו פסיכולוג כדאי לברר כי אכן עבר הכשרה מקיפה בפסיכותרפיה: כישוריו של עובד סוציאלי אשר למד בבית ספר לפסיכותרפיה, למשל, אינם נופלים בהכרח מכישוריו של פסיכולוג קליני. בכל מקרה, בתהליך בחירת איש המקצוע המתאים כדאי לשים לב, כפי שיתואר בהמשך, לחיבור האישי שנוצר עם המטפל מעבר למקצועו הפורמלי.
לצד זאת, חשוב להבחין בין פסיכולוג לבין פסיכיאטר ובין פסיכולוג לבין מאמן ובין השירותים השונים שמציע כל אחד מהם.

פסיכיאטר הוא דוקטור לרפואה אשר רשאי לרשום תרופות פסיכיאטריות המיועדות לטפל בסימפטומים רגשיים כדיכאון וחרדה. חלק מהפסיכיאטרים מציעים גם שירותי פסיכותרפיה המבוססים על שיחה, אך מרביתם מציעים טיפול תרופתי בלבד ומפנים את מטופליהם לטיפול פסיכולוגי אצל פסיכולוגים. פסיכולוג, לעומת זאת, מציע טיפול בשיחה בלבד ואינו רשאי לרשום תרופות פסיכיאטריות. במידת הצורך, פסיכולוג יכול להפנות את המטופל ההתייעצות אצל פסיכיאטר על סמך התרשמותו כי טיפול תרופתי יכול לסייע בהתמודדות.

בלבול נוסף נוגע להבדל בין פסיכולוג לבין מאמן ובין טיפול לבין אימון. טיפול פסיכולוגי הוא טיפול אשר ניתן אצל פסיכולוג קליני ומכוון לטיפול בקשיים רגשיים, נפשיים, התנהגותיים ובין אישיים הגורמים למצוקה או פגיעה בתפקודו של האדם. בהתאם, פסיכולוג קליני הוא בעל ידע והכשרה בטיפול בתחום הנפשי והרגשי. אימון, לעומת זאת, הוא התערבות ייעוצית קצרה המכוונת לקידום מטרותיו של המתאמן בתחום ספציפי בו הוא אינו מסופק מהישגיו. אימון מתאים, למשל, לאנשים המעוניינים בשינוי קריירה, מתקשים לנהל באופן יעיל את תקציבם הביתי, מבקשים לשפר ולייעל את יכולות הניהול שלהם או מעוניינים לקיים אורח חיים בריא יותר. בהתאם, הכשרתו של מאמן, בניגוד להכשרתו של פסיכולוג, אינה מכשיר אותו להבנת קשיים רגשיים וטיפול בהם אלא להנעת תהליכי קידום ושיפור בהיבטי חיים נקודתיים.

איך בוחרים פסיכולוג?

גם אם כבר החלטת שאתה מעוניין לקבל טיפול אצל פסיכולוג, יתכן ואתה מתלבט כיצד לבחור פסיכולוג טוב שיתאים לך ויסייע לך על הצד הטוב ביותר. בחירת פסיכולוג טוב יכולה להיות לא פשוטה לאור ריבוי הפסיכולוגים והשיטות, אך התייחסות למספר היבטים יכולה לסייע לך למקד את הבחירה:

מוקד הטיפול: רבים מהפונים לטיפול פונים על רקע מצוקה רגשית ללא "כותרת", אך כאשר לקושי יש שם או הגדרה (דיכאון, חרדה, הפרעות אכילה וכד'), כדאי לפנות אל איש מקצוע המתמחה בתחום בו אתה זקוק לטיפול.

בחירת שיטת הטיפול: גם פסיכולוג שהוא איש מקצוע מצוין יתקשה לסייע לך כאשר הוא עובד בשיטת טיפול אשר אינה מתאימה לך. לכן, כדאי לבדוק מהו הכיוון הטיפולי אשר נשמע לך מתאים: קצר או ממושך? טיפול ממוקד או כזה שנוגע במגוון היבטי חיים? פרקטי ונקודתי או מעמיק? במידה ואתה מעוניין בטיפול קצר וממוקד סביב קושי נקודתי, כדאי לפנות אל פסיכולוג בעל הכשרה בטיפול ממוקד וקצר מועד ו/או מטפל העושה שימוש בכלים קוגניטיביים התנהגותיים. במידה ואתה מעוניין בטיפול מעמיק אשר מאפשר התבוננות עצמית והתמודדות עם קשיים ותחושות שליליות בהיבטי חיים שונים מומלץ לפנות לטיפול בגישה פסיכודינמית.

תקציב: טיפול פסיכולוגי הוא תהליך ממושך האורך בין חודשים לשנים ולכן מומלץ לקחת בחשבון את אפשרויות התקציב, ולבחור פסיכולוג המתאים למגבלות הקיימות בהקשר זה. באופן טבעי, טיפול אצל פסיכולוג בקליניקה פרטית יהיה הטיפול היקר ביותר, בעוד שקבלת שירותי טיפול דרך פסיכולוג העובד בהסדר עם מוסדות כקופות החולים, משרד הביטחון או מוסדות אקדמיים ינתן בעלות מוזלת. טיפול ללא תשלום ניתן לקבל במרפאות הציבוריות.

איסוף מידע: כיום ניתן להתרשם מגישתם ודרך עבודתם של רבים מהפסיכולוגים דרך פרסומים, אתרים וכרטיסי ביקור אינטרנטיים. איסוף מידע על הפסיכולוג בדרך זו מאפשר לקבל תחושה ראשונית של התאמה או חוסר התאמה.

המלצות: קבלת המלצה ישירה על פסיכולוג היא דרך מצוינת למצוא פסיכולוג טוב, אך יש לקחת בחשבון שני משתנים. ראשית, חשוב שלא לפנות לטיפול אצל פסיכולוג המטפל באדם קרוב לך כדי לאפשר לטיפול להתנהל באופן חופשי ופתוח (למשל, לא היית רוצה להרגיש שאינך יכול לספר לפסיכולוג חוויות מסוימות מאחר והן קשורות גם לאחיך או לחבר הכי טוב שלך המטופלים אצלו גם כן). כמו כן, יעילותו של הטיפול תלויה במידה רבה באיכות הקשר הטיפולי הנרקם בין המטפל למטופל ולכן יש משקל רב להתאמה האישית. בהתאם, פסיכולוג שעשוי להתאים ולסייע למטופל אחד, יכול שלא להתאים למטופל אחר.

שיחה ישירה: הדרך הטובה ביותר לבדיקת התאמת הפסיכולוג לצרכיך היא שיחה ישירה- בטלפון או פנים אל פנים. כבר בטלפון אפשר לתאר לפסיכולוג את הרקע הכללי לפנייה ולבדוק מולו האם הוא מתמחה בתחום זה ובאיזו שיטה הוא עובד. כמובן, השיחה הטלפונית יכולה לשמש רק אינדיקציה ראשונית ביותר ואת הבדיקה האמתית ניתן לקיים רק פנים אל פנים. בפגישה, כדאי לשים לב האם הפסיכולוג נוהג במקצועיות (מתחיל את הפגישה בזמן, שואל שאלות רלוונטיות וממקד את השיחה בהבנת הקשיים), האם הוא יוצר אווירה נינוחה ומזמינה והאם השיחה פונה לאפיקים הנחווים על ידך כרלוונטיים ונוגעים במוקדי הקושי. במידת הצורך, ניתן גם לפנות לשיחה ראשונית אצל מספר פסיכולוגים עד לקבלת תחושה של התאמה ו"קליק" אישי.

בשורה התחתונה, חשוב לזכור כי פסיכולוג טוב הוא פסיכולוג אשר מצליח לגעת במוקדי הקושי באופן מותאם ורגיש, ולקדם תהליכי שינוי נפשי. סביר להניח שתוך מספר שבועות תוכל להרגיש האם הטיפול מתקדם "בכיוון הנכון" או לא, והאם הקשר הטיפולי מעמיק והופך קרוב ונינוח יותר. במידה ויתעוררו בך ספקות לגבי התאמת הטיפול, מומלץ להעלות אותם מול המטפל ולערוך מולו תיאום ציפיות.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי

עוד מאמרים שיעניינו אותך