תפריט נגישות

טיפול זוגי

מריבות, שחיקה זוגית, מאבקי כוחות, קונפליקטים סביב סגנון ההורות, פערים בצרכים המיניים... אלו הן רק חלק מהדוגמאות איתן מתמודדים זוגות רבים לאורך תקופות שונות של חייהם המשותפים. טיפול זוגי יכול לסייע לזוג לפתור משברים כאלו, וליהנות מחיים זוגיים מספקים יותר.

  • טיפול זוגי בתל אביב

  • טיפול זוגי בחיפה

  • טיפול זוגי בירושלים

  • טיפול זוגי במודיעין

  • טיפול זוגי בהרצליה

  • טיפול זוגי בכפר סבא

  • טיפול אונליין

אנשי מקצוע בתחום טיפול זוגי

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום טיפול זוגי

טיפול זוגי
זהירות, שחיקה בדרך: איך נמנעים משחיקה בחיי הנישואין?
טיפול זוגי
איך לשמור על הניצוץ במערכת היחסים שלכם?
איך לשמור על הניצוץ במערכת היחסים שלכם?
טיפול זוגי
מה גורם למשברים בקשר הזוגי?
מה גורם למשברים בקשר הזוגי?
טיפול זוגי
האקס המיתולוגי: מה עושה אותו כל כך מיתולוגי?
טיפול זוגי
איך לשמור על הניצוץ במערכת היחסים שלכם?
עצור לביקורת: ממה נובעת ביקורתיות מוגזמת בזוגיות?
טיפול זוגי
חוזרים הביתה: זוגיות אחרי המלחמה
חוזרים הביתה: זוגיות אחרי המלחמה

למה טיפול זוגי ולא פרטני? 

הטיפול הפסיכואנליטי הקלאסי מתמקד בקונפליקטים הנפשיים הפנימיים של המטופל ובאופן בו אלו משפיעים על קשיים שונים בחייו. גם היום חלק מהאנשים המתמודדים עם קשיים בתחום הזוגי פונים אל טיפול פרטני, אך כיום קיימת גם הכרה בכך שקשיים זוגיים נובעים במקרים רבים מהדינמיקה הזוגית הנוצרת בין בני הזוג.

דינמיקה זו קשורה בדרך כלל בגורמים רגשיים לא מודעים אשר משפיעים על התנהגותו ותפיסותיו הזוגיות של כל אחד מבני הזוג אך לא פחות מכך - על הדינמיקה הייחודית הנוצרת באינטראקציה ביניהם. 

במסגרת טיפול זוגי בני הזוג יכולים, לפעמים לראשונה בחייהם, ללמוד יותר על האופן בו מערכות יחסיהם המוקדמות משפיעות ומעצבות את התנהלותם הזוגית. הבנה זו, לצד בניית יכולות הקשבה ותקשורת טובות יותר, מסייעות בהתמודדות עם מגוון "סימפטומים" זוגיים הפוגעים באיכות הקשר הזוגי.

מתי פונים לטיפול זוגי?

טיפול זוגי מתאים לזוגות החווים את הקשר הזוגי שלהם כבלתי מספק מבחינות שונות. הגורמים השכיחים לפנייה אל טיפול זוגי הם:

מריבות: טיפול זוגי מתאים לזוגות המתמודדים עם מריבות בתדירות גבוהה ו/או עם מריבות המגיעות לעוצמות קשות. לעיתים יהיו אלו מריבות סביב נושאים מהותיים ואילו במקרים אחרים בני הזוג ירגישו שהם רבים על "סתם שטויות". בשני המקרים, טיפול זוגי מסייע בזיהוי גורמי העומק הגורמים למריבות ובבניית דרכי תקשורת יעילות יותר.

שחיקה זוגית: חלק ניכר מהזוגות הפונים אל טיפול זוגי חשים תחושה כללית של שחיקה: ריחוק, ניכור, שעמום. במקרים אלו טיפול זוגי מסייע לבני הזוג לזהות את הגורמים לתחושת השחיקה, לבחון האם הם מוכנים להשקיע בבנייה מחודשת של הקשר הזוגי ומציאת הדרכים להתקרבות מחודשת.

קשיים מיניים: טיפול זוגי עשוי לסייע לבני זוג המתמודדים עם קשיים בתחום המיני שביניהם היעדר תשוקה מינית, פערים בצרכים המיניים, קשיים בתפקוד המיני של אחד מבני הזוג וכן הלאה.

בגידה: בגידה היא אחד המשברים הקשים ביותר איתם בני זו יכולים להתמודד. בהתאם, רבים מהזוגות המתמודדים עם בגידה פונים אל טיפול זוגי כדי לשקם מחדש את האמון שנפגע ולטפל בדינמיקה הזוגית אשר היוותה קרקע לבגידה.

אלימות: אלימות רגשית, פסיכולוגית או מינית בקשר הזוגי אינה נוטה להיעלם, אלא להיפך - להחמיר ולהתפשט להיבטים נוספים בקשר הזוגי. השגת שינוי סביב אלימות בקשר הזוגי מצריכה כמעט תמיד פנייה אל טיפול זוגי. חשוב להדגיש כי במקרים אלו, במידה ובן הזוג האלים אינו מעוניין לפנות אל טיפול, חשוב מאוד שקורבן האלימות יפנה אל טיפול פרטני.

התמודדות עם משבר: גם זוגות עם מערכת יחסים טובה ויציבה עשויים לחוות טלטלות וקשיים משמעותיים סביב שינויי חיים ואתגרים כאבטלה, הולדת ילד ראשון, מחלה, טיפולי פוריות ממושכים, הגירה וכן הלאה. במקרים אלו טיפול זוגי מסייע בזיהוי הצרכים של כל אחד מבני הזוג, בחיזוק התקשורת הזוגית ובחיזוק המערכת הזוגית סביב ההתמודדויות המאתגרות.

איך לבחור מטפל זוגי?

כמו בבחירת כל מטפל, כדאי לקרוא על הגישות השונות הנפוצות בתחום, ולבחור מטפל שעוסק בגישה שאתם מתחברים אליה. ניתן לדוגמא לפנות לטיפול זוגי המבוסס על טיפול פסיכודינאמי, או לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי. סוגים נוספים של טיפול כוללים טיפול ממוקד ברגש, טיפול התייחסותי ועוד. טיפולים שונים נבדלים גם באופן בו נערכות הפגישות. לדוגמא, פגישות משותפות של המטפל עם שני בני הזוג, פגישות של המטפל עם כל אחד מבני הזוג בנפרד, ועוד (להרחבה ומידע נוסף אודות טיפול זוגי לחצו כאן). בניגוד לטיפול פרטני, חשוב שהבחירה במטפל הזוגי תהיה מקובלת על שני בני הזוג, ושהגישה הטיפולית של המטפל תתאים לשניהם. אתם מוזמנים לעיין במגוון המטפלים הזוגיים המוצגים באתר, להכיר אותם ואת הגישה הטיפולית שלהם. 

זכרו, טיפול זוגי עשוי להיות תהליך מורכב ומאתגר, אך הוא טומן בחובו הזדמנות ממשית לשיקום הקשר הזוגי ולשיפור חיי הזוגיות. זו הזדמנות להציף תכנים קשים, לרכוש כלים כדי להתמודד איתם, ודרך כך לצמוח כזוג וכפרטים.