תפריט נגישות
חיפוש

טיפול זוגי

מריבות, שחיקה זוגית, מאבקי כוחות, קונפליקטים סביב סגנון ההורות, פערים בצרכים המיניים... כל אלו הן רק חלק מהדוגמאות איתן מתמודדים זוגות רבים לאורך תקופות שונות של חייהם המשותפים. בהתאם, זוגות רבים פונים בשלב מסוים של הקשר הזוגי אל טיפול זוגי במטרה לחזק את מערכת היחסים, לשפר דפוסי תקשורת וליהנות מחיים זוגיים מספקים יותר.

אנשי מקצוע בתחום טיפול זוגי

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום טיפול זוגי

טיפול זוגי
מדוע זוגות בוגדים? וכיצד יכול טיפול זוגי לעזור?
טיפול זוגי
מה גורם למשברים בקשר הזוגי?
מה גורם למשברים בקשר הזוגי?
טיפול זוגי
טיפול זוגי להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים
טיפול זוגי להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים
טיפול זוגי
ככה זה כשיש שניים: טיפול זוגי במשבר
טיפול זוגי
מה גורם למשברים בקשר הזוגי?
שחיקה בחיי הנישואין? טיפול זוגי עשוי להיות הפתרון
טיפול זוגי
למה לי טיפול זוגי עכשיו? כל הסיבות
למה לי טיפול זוגי עכשיו? כל הסיבות

טיפול זוגי

כאשר פרויד הגה את עקרונות הטיפול הפסיכואנליטי, הוא התמקד בקונפליקטים הנפשיים הפנימיים של המטופל ובאופן בו אלו משפיעים על קשיים שונים, שביניהם גם הקושי בבניית קשר זוגי מספק. גם היום חלק מהאנשים המתמודדים עם קשיים בתחום הזוגי פונים אל טיפול פרטני המסייע להם לעבד את מקור קשייהם, אך כיום קיימת גם הכרה בכך שקשיים זוגיים נובעים במקרים רבים מהדינמיקה הזוגית הנוצרת בין בני הזוג.

דינמיקה זו קשורה בדרך כלל בגורמים רגשיים לא מודעים אשר משפיעים על התנהגותו ותפיסותיו הזוגיות של כל אחד מבני הזוג אך לא פחות מכך- על הדינמיקה הייחודית הנוצרת באינטראקציה ביניהם. כך, לדוגמה, גבר אשר חווה לאורך ילדותו הורות חודרנית עשוי לבחור באופן לא מודע בת זוג כוחנית וביקורתית אשר ספגה בילדותה מסרים פרפקציוניסטיים ביותר. בני זוג אלו עשויים לפנות אל טיפול זוגי על רקע מריבות בלתי פוסקות הנובעות מתחושתו של הבעל כי הוא זקוק ליותר מרחב אישי ומתחושתה של אשתו כי הוא מתרחק ממנה ואינו עומד בציפיות שלה ממנו כבן זוג ופרטנר להורות. כך, כל אחד מהם משחזר בקשר הזוגי, באופן לא מודע, דפוסי יחסים מכאיבים ומתסכלים.

במסגרת טיפול זוגי בני הזוג יכולים, לפעמים לראשונה בחייהם, ללמוד יותר על האופן בו מערכות יחסיהם המוקדמות משפיעות ומעצבות את התנהלותם הזוגית. הבנה זו, לצד בניית יכולות הקשבה ותקשורת טובות יותר, מסייעות בהתמודדות עם מגוון "סימפטומים" זוגיים הפוגעים באיכות הקשר הזוגי.

טיפול זוגי – מתי פונים?

טיפול זוגי מתאים לזוגות החווים את הקשר הזוגי שלהם כבלתי מספק מבחינות שונות. הגורמים השכיחים לפנייה אל טיפול זוגי הם:

מריבות: טיפול זוגי מתאים לזוגות המתמודדים עם מריבות בתדירות גבוהה ו/או עם מריבות המגיעות לעוצמות קשות. לעיתים יהיו אלו מריבות המתעוררות סביב נושאים מהותיים (קשר עם משפחות המקור, חלוקת תפקידים, הורות וכד') ואילו במקרים אחרים בני הזוג ירגישו כי הם רבים על "סתם שטויות". בשני המקרים, טיפול זוגי מסייע בזיהוי גורמי העומק הגורמים למריבות ובבניית דרכי תקשורת יעילות יותר להתמודדות עם קונפליקטים זוגיים.

שחיקה זוגית: חלק ניכר מהזוגות הפונים אל טיפול זוגי אינם מתלוננים דווקא על מריבות אלא על תחושה כללית של שחיקה: ריחוק, ניכור, היעדר הנאה מפעילויות משותפות, היעדר נושאי שיחה, שעמום. במקרים אלו טיפול זוגי מסייע לבני הזוג לזהות את הגורמים לתחושת השחיקה, לבחון האם הם מוכנים השקיע בבנייה מחודשת של הקשר הזוגי ומציאת הדרכים להתקרבות מחודשת.

קשיים מיניים: טיפול זוגי עשוי לסייע לבני זוג המתמודדים עם קשיים בתחום המיני שביניהם היעדר תשוקה מינית, פערים בצרכים המיניים, קשיים בתפקוד המיני של אחד מבני הזוג וכן הלאה.

בגידה: בגידה היא אחד המשברים הקשים ביותר איתם בני זו יכולים להתמודד. בהתאם, רבים מהזוגות המתמודדים עם בגידה פונים אל טיפול זוגי כדי לבחון את הגורמים לבגידה ואת משמעויותיה עבור כל אחד מבני הזוג, לשקם מחדש את האמון שנפגע ולטפל בדינמיקה הזוגית אשר היוותה קרקע לבגידה (למשל, ריחוק ו/או מריבות קשות אשר "הקלו" על הנכונות של אחד מבני הזוג לבגוד בשני).

אלימות: אלימות רגשית, פסיכולוגית או מינית בקשר הזוגי אינה נוטה בדרך כלל להיעלם אלא להיפך- להחמיר ולהתפשט להיבטים נוספים בקשר הזוגי. בהתאם, השגת שינוי סביב אלימות בקשר הזוגי מצריכה כמעט תמיד פנייה אל טיפול זוגי. חשוב להדגיש כי במקרים אלו, במידה ובן הזוג האלים אינו מעוניין לפנות אל טיפול, חשוב מאוד שקורבן האלימות יפנה אל טיפול פרטני.

התמודדות עם משבר: גם זוגות עם מערכת יחסים טוב ויציבה עשויים לחוות טלטלות וקשיים משמעותיים סביב שינויי חיים ואתגרים כאבטלה, הולדת ילד ראשון, מחלה של ילד/אחד מבני הזוג, טיפולי פוריות ממושכים, הולדת ילד עם צרכים מיוחדים, הגירה וכן הלאה. במקרים אלו טיפול זוגי מסייע בזיהוי הצרכים של כל אחד מבני הזוג, בחיזוק התקשורת הזוגית ובחיזוק המערכת הזוגית סביב ההתמודדויות המאתגרות.