תפריט נגישות
חיפוש

טיפול בילדים

תקופת הילדות נחשבה בעבר לתקופה מאושרת ונטולת דאגות, אך כיום אנו ערים לכך שילדים רבים מתמודדים עם הפרעות רגשיות והתנהגותיות. בהתאם, טיפול בילדים הוא טיפול המבקש לתת מענה הן לילד המתמודד עם קשיים רגשיים, חברתיים ו/או התנהגותיים והן לבני משפחתו המבקשים לסייע לו ו/או מתמודדים עם התנהגותו הבעייתית והשלכותיה.

אנשי מקצוע בתחום טיפול בילדים

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום טיפול בילדים

טיפול בילדים
מה לעשות? לעשות: טיפול כוללני למתמודדים עם הפרעות על הרצף האוטיסטי
טיפול בילדים
רק רגע!!! איך מלמדים את הילד לדחות סיפוקים?
רק רגע!!! איך מלמדים את הילד לדחות סיפוקים?
טיפול בילדים
מאיזה גיל תינוקות מבינים כעס?
מאיזה גיל תינוקות מבינים כעס?
טיפול בילדים
איך עולים ביחד עם הילדים לכיתה א'? מדריך להורים המודאגים
טיפול בילדים
רק רגע!!! איך מלמדים את הילד לדחות סיפוקים?
דיסלקסיה – ממתי היא מתחילה להשפיע?
טיפול בילדים
6 דרכים להתכונן לחופש הגדול
6 דרכים להתכונן לחופש הגדול

טיפול בילדים – מתי פונים?

באופן כללי ניתן לומר כי מומלץ לפנות אל טיפול בילדים כאשר הילד מתמודד עם מצוקה רגשית או עם פגיעה תפקודית. חשוב להדגיש כי אירועים קשים והתמודדויות מורכבות בחייו של הילד אינם מהווים בהכרח עילה לפנייה לפסיכולוג ילדים. ילדים רבים נהנים מרמות גבוהות של חוסן ועמידות נפשית אשר לצד תמיכה הורית משמעותית מאפשרים התמודדות גם ללא טיפול פסיכולוגי. כך, למשל, העובדה שילד עבר תאונת דרכים, חי באזור חשוף לירי טילים או חווה גירושים של הוריו אינה מהווה סיבה אוטומטית לפנייה לטיפול: טיפול בילדים מתאים במקרים בהם הילד אכן מתמודד עם פגיעה רגשית או תפקודית עם או ללא קשר להתמודדויות קשות שחווה.

אז מתי בכל זאת פונים אל טיפול בילדים? הקריטריונים הבאים מרמזים פעמים רבות כי כדאי לבדוק לעומק את הצורך בפנייה אל טיפול בילדים:

מצוקה רגשית: הילד מפגין מצוקה נפשית מתמשכת אותה הוא מביע באופן ישיר (אמירה ישירה, בכי) או עקיף (עצבנות, עיסוק במוות, מצב רוח ירוד, היעדר עניין בפעילויות תואמות גיל וכד').

קשיים חברתיים: בדידות חברתית, היעדר מיומנויות חברתיות או התנהגות חברתית אשר אינה תואמת את גילו של הילד מעידים פעמים רבות על הצורך בפנייה אל טיפול בילדים אשר יסייע בהתמודדות עם הקשיים הרגשיים שבבסיס קשייו החברתיים של הילד, ויחזקו את מיומנויותיו החברתיות.

קושי בהשגת רמת התפקוד המצוקה: ילדים מסוימים אינם מתפקדים באופן שתואם את גילם ואת הפוטנציאל האינטלקטואלי שלהם. במקרים אלו חשוב לבדוק האם מקור הקושי הוא מוטורי, קוגניטיבי או רגשי. כך, למשל, ילד עשוי שלא לתפקד בבית הספר על רקע הפרעת קשב וריכוז, קשיי אחיזה בעיפרון שהוא מנסה להסתיר או רמת חרדה גבוהה אשר אינה מאפשרת לו למצות את הפוטנציאל שלו. לכן, חשוב לבחון את הגורמים לקשיי התפקוד ולהפנות את הילד אל טיפול רגשי במידה ויש חשד כי תפקודו נפגע עקב גורמים רגשיים.

רגרסיה: נסיגה פתאומית ומתמשכת בתפקודו של הילד מעידה לא פעם על קושי רגשי. כך, למשל, חזרה פתאומית להרטבה, שימוש במוצץ או התנהגות ילדותית עשויים להצביע על כך שהילד מתמודד עם קושי רגשי המצריך פנייה אל טיפול בילדים. חשוב להדגיש כי נסיגות מסוג זה עשויות להוות גם תגובה נורמלית לשינויים וקשיים איתם הילד מתמודד (כניסה לגן, הולדת אח נוסף, נסיעה ממושכת של אחד ההורים לחו"ל). לכן, מומלץ לנסות לתמוך וללוות את הילד בהתמודדות ולפנות אל טיפול בילדים רק כאשר הרגרסיה נמשכת לאורך זמן או מחמירה.

בעיות התנהגות: הילד מפגין בעיות התנהגות כחוסר גבולות, הפרעות במסגרת החינוכית, אלימות מילולית או פיסית, קשיי שליטה עצמית והתקפי זעם.

התנהגות מינית לא תואמת: התנהגות מינית לא מותאמת של הילד כעיסוק מוגזם באוננות, התבטאויות או התנהגויות מיניות יוצאות דופן, עיסוק מוזר בתכנים מיניים דרך ציור או משחק, התפשטות במקומות ציבוריים, ניסיון לגעת באיברי מין של אחרים וכן הלאה - מעידים לא פעם על קשיים רגשיים, פגיעה מינית או חשיפה לתכנים מיניים בלתי הולמים. בהתאם, התנהגויות מסוג זה מצביעות פעמים רבות על הצורך בפנייה אל טיפול בילדים שיסייע בזיהוי מקור ההתנהגות ובעיבוד התכנים/חוויות איתם הילד מתמודד.

טראומה מינית: טראומה מינית היא טראומה קשה ומטלטלת , ובמקרים אלו מומלץ לפנות אל טיפול בילדים אשר יאפשר לילד לעבד את האירועים הקשים שחווה ולשקם את אמונו באנשים אחרים.

טיפול בילדים – איך זה עובד?

טיפול בילדים משלב בדרך כלל בין טיפול בילד עצמו לבין הדרכת הורים. טיפול בילדים מהווה מסגרת המאפשרת לילד לבטא את הקונפליקטים והרגשות המעסיקים אותו דרך משחק, ציור או שיח, כאשר המטפל מלווה אותו ומסייע לו לעבד היבטים אלו העומדים בבסיס הסימפטומים שלו. כך, למשל, ילד יכול להשתמש במשחק בבית בובות כדי להמחיז את מאבק הגירושים הקשה לו הוא עד, כאשר המטפל מתאר את רגשותיהן של הבובות וכך מסייע לילד לעבד את רגשותיו וחוויותיו. במקביל או לחלופין, המטפל עשוי לגייס את הילד כשותף אקטיבי להתמודדות עם הסימפטומים ולסייע לו לשנות דפוסי מחשבה והתנהגות הפוגעים בתפקודו. כך, למשל, המטפל יכול ללמד את הילד לרכוש טכניקות הרגעה עצמית שונות אשר יסייעו לו להתמודד עם החרדה ממנה הוא סובל.

כאמור, טיפול בילדים מלווה גם בהדרכת הורים אשר מכוונת לסייע להורים להבין לעומק את קשייו של הילד, לרכוש כלים אשר יסייעו לו להתמודד איתם ולשפר את הקשר והתקשורת עמו במידת הצורך. זאת, מתוך תפיסה שההורים הם הדמויות המרכזיות בחיי הילד וכי חיזוק יכולותיהם ההוריות יכולה לסייע לילד בצורה משמעותית. כך, למשל, כאשר ההורים רוכשים כלים להנחיית הילד להתמודדות עם חרדת נטישה או פוביה מכלבים, או לומדים להציב גבולות באופן יעיל יותר- האפקט הטיפולי הופך משמעותי ביותר.


יעניין אותך גם: פסיכולוג מומלץ