תפריט נגישות

טיפול רגשי לילדים

כולנו רוצים להיות ההורים הכי טובים שרק אפשר, לגדל ילדים שמחים ובריאים ולהעניק להם את כל מה שהם צריכים. כשהילד נתקל בקושי, בין אם הוא התפתחותי, לימודי, חברתי, התנהגותי או רגשי, לעיתים אנחנו מוצאים את עצמנו אבודים ולא בטוחים מה לעשות ולאן לפנות. מתי כדאי לפנות לטיפול רגשי לילדים? האם הילד זקוק לטיפול מקצועי מעבר למסגרת הביתית והחינוכית? אם כן, איזה סוגי טיפול קיימים? ואיך אנחנו כהורים מתמודדים?

  • טיפול רגשי לילדים בתל אביב

  • טיפול רגשי לילדים בחיפה

  • טיפול רגשי לילדים בירושלים

  • טיפול רגשי לילדים בהוד השרון

  • טיפול רגשי לילדים בבאר שבע

  • טיפול רגשי לילדים במודיעין

  • טיפול אונליין

אנשי מקצוע בתחום טיפול רגשי לילדים

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום טיפול רגשי לילדים

טיפול רגשי לילדים
שוברים את הכלים ולא משחקים! קשיים חברתיים של ילדים
טיפול רגשי לילדים
"אמא'לה איזה פחד!": על הפרעות חרדה בקרב ילדים
טיפול רגשי לילדים
איך מטפלים בילד מרביץ?
איך מטפלים בילד מרביץ?
טיפול רגשי לילדים
מה לעשות? לעשות: טיפול כוללני למתמודדים עם הפרעות על הרצף האוטיסטי
טיפול רגשי לילדים
האם השפה של ילדך מתפתחת באופן תקין?
טיפול רגשי לילדים
הילד בררן באוכל? טיפים למניעה והתמודדות
הילד בררן באוכל? טיפים למניעה והתמודדות

טיפול רגשי לילדים – מתי פונים?

האם זאת תקופה חולפת, קושי זמני ופתיר בקלות, או התמודדות רצינית שמצריכה טיפול?

מומלץ לפנות לטיפול רגשי כאשר מזהים שהילד מתמודד עם מצוקה רגשית או שהתפקוד שלו נפגע. עם זאת, ילדים רבים נהנים מרמות גבוהות של חוסן ועמידות נפשית, ולכן, גם במקרים של אירועים קשים והתמודדויות מורכבות, אין צורך בטיפול פסיכולוגי. לפעמים תמיכה הורית משמעותית, יחד עם ליווי של הצוות החינוכי או יועץ, יכולים להביא לשיפור ופתרון הבעיה.

אז מתי בכל זאת כדאי לפנות לטיפול מקצועי? פעמים רבות המצבים הבאים מרמזים שכדאי לבדוק לעומק את הצורך בפנייה לטיפול בילדים:

מצוקה רגשית: הילד מפגין מצוקה נפשית מתמשכת. המצוקה יכולה לבוא לידי ביטוי בצורה ישירה - אמירה ישירה, בכי, או בצורה עקיפה - עצבנות, עיסוק במוות, מצב רוח ירוד, היעדר עניין בפעילויות תואמות גיל וכדו'.

קשיים חברתיים: האם הילד מבודד חברתית או מעדיף לשחק לבד? היעדר מיומנויות חברתיות או התנהגות חברתית אשר אינה תואמת את גילו של הילד מעידים פעמים רבות על הצורך בפנייה לטיפול בילדים אשר יסייע בהתמודדות עם הקשיים הרגשיים שבבסיס קשייו החברתיים, ויחזקו את מיומנויותיו החברתיות.

רמת תפקוד שאינה תואמת גיל: האם הילד מראה קשיים מוטוריים, קשיים בשפה, קשיים קוגניטיביים או רגשיים ברמה היומיומית? למשל, קשיי תפקוד או ריכוז בבית הספר על רקע הפרעת קשב וריכוז, קשיי אחיזה בעיפרון שהילד מנסה להסתיר או רמת חרדה גבוהה אשר אינה מאפשרת לו למצות את הפוטנציאל שלו. חשוב לבחון את הגורמים לקשיי התפקוד – האם זהו עיכוב התפתחותי או שיש התמודדות רגשית שפוגעת בתפקודו ומונעת ממנו להתקדם, ולפנות לטיפול המתאים.

רגרסיה: נסיגה פתאומית ומתמשכת בתפקודו של הילד מעידה לא פעם על קושי רגשי. למשל, חזרה פתאומית להרטבה, שימוש במוצץ או התנהגות ילדותית עשויים להצביע על כך שהילד מתמודד עם קושי רגשי המצריך פנייה לטיפול בילדים. חשוב להדגיש כי נסיגות מסוג זה עשויות להוות גם תגובה נורמלית לשינויים וקשיים איתם הילד מתמודד, למשל כניסה לגן, הולדת אח נוסף, נסיעה ממושכת של אחד ההורים לחו"ל. לכן, מומלץ לנסות לתמוך וללוות את הילד בהתמודדות ולפנות לטיפול בילדים רק כאשר הרגרסיה נמשכת לאורך זמן או מחמירה.

בעיות התנהגות: הילד מפגין בעיות התנהגות כגון חוסר גבולות, הפרעות במסגרת החינוכית, אלימות מילולית או פיסית, קשיי שליטה עצמית והתקפי זעם.

התנהגות מינית לא תואמת: התנהגות מינית לא מותאמת של הילד כגון עיסוק מוגזם באוננות, התבטאויות או התנהגויות מיניות יוצאות דופן, עיסוק מוזר בתכנים מיניים דרך ציור או משחק, התפשטות במקומות ציבוריים, ניסיון לגעת באיברי מין של אחרים וכן הלאה - מעידים לא פעם על קשיים רגשיים, פגיעה מינית או חשיפה לתכנים מיניים בלתי הולמים.

טראומה מינית: טראומה מינית היא טראומה קשה ומטלטלת, ובמקרים אלו מומלץ לפנות לטיפול בילדים אשר יאפשר לילד לעבד את האירועים הקשים שחווה ולשקם את אמונו באנשים אחרים.

איך טיפול רגשי לילדים עובד?

לרוב, טיפול רגשי לילדים ישלב בין טיפול בילד עצמו לבין הדרכת הורים.

הטיפול מהווה מקום בטוח ומכיל בו הילד יכול לבטא את הקשיים והרגשות שמעסיקים אותו. הטיפול יכול להיות דרך משחק, ציור או שיח, כאשר המטפל מלווה את הילד ומסייע לו לעבד את מה שעומד בבסיס הסימפטומים שלו.

למשל, דרך משחק בבית בובות, ילד יכול להמחיז את המצב בבית בעקבות מאבק הגירושים של הוריו. במהלך המשחק המטפל מתאר את הרגשות של הבובות, משמיע אותן בקול בפני הילד, וכך מסייע לו לעבד את רגשותיו וחוויותיו. המטפל יכול לגייס את הילד לחשיבה משותפת על פתרונות ודרכי התמודדות עבור הבובות, כגון טכניקות הרגעה עצמית להתמודדות עם חרדה ושיח פתוח עם ההורים.

המטפל יכול לשלב טיפול דיאדי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי ואף להפנות לטיפול של מרפאה בעיסוק או קלינאית תקשורת לפי צרכיו של הילד.

איך אנחנו ההורים יכולים להתמודד?

הדרכת הורים מסייעת להורים להבין לעומק את קשייו של הילד, ולרכוש כלים איתם יוכלו לסייע בהתמודדות ושיפור הקשר והתקשורת אתו. דרך ההדרכה, ההורים לומדים להנחות את הילד להתמודדות עם חרדות נטישה או פוביות, לומדים להציב גבולות באופן יעיל, ולומדים לפתח שיח בריא עם הילד כדי שהוא יחווה את אותו בטחון שהוא מרגיש בטיפול, גם בבית.

ההורים הם הדמויות המרכזיות בחייו של הילד ולכן חיזוק היכולות ההוריות והביטחון שלהם, יכולים לסייע לילד בצורה משמעותית.

האחריות שמוטלת על כתפינו כבדה, אך עם זאת חשוב לזכור שהורים הם בני אדם והם אינם מושלמים. המושג "אמא (או אבא) טובה דיה" אומנם מוכר להורים רבים אך קשה ליישום. חשוב להבין ולקבל את זה שהורים לא יכולים תמיד לתת את מה שהם חושבים שנכון לתת.

אבל הנכונות וההבנה שילד צריך טיפול והפניה לטיפול בילדים כבר מעידה על היכולות ההוריות ועל הנכונות, הדאגה והאהבה שלכם לילדכם.