תפריט נגישות

Treating Postpartum Depression - דיכאון אחרי לידה - אפשרויות טיפול

דיכאון אחרי לידה הנה תופעה במסגרתה הורים חווים סימפטומים של דיכאון בשלושת החודשים הראשונים לאחר הלידה. תופעה זו משתייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות מצב רוח, ומופיעה בקרב כ 10% מהנשים באוכלוסייה, לפעמים גם בקרב אבות טריים. טיפול בדיכאון אחרי לידה באמצעות סוגי פסיכותרפיה או תרופות פסיכיאטריות, מסייע להורים ומקל על הסימפטומים, בדרך להתחלה חדשה. 

טיפול בין אישי

טיפול בדיכאון אחרי לידה באמצעות טיפול בין אישי מבקש להקל על מצבי דיכאון באמצעות התמקדות בזירה הבין אישית. במסגרת זאת מסייעים לאם או לאב הטריים להבין את האופן שבו הדיכאון קשור למשל לשינוי במערך התפקידים של המשפחה. לדוגמא, יתכנו מצבים בהם ההורים חווים מצוקה משום שהם מתקשים להיכנס לתפקיד נוסף בחייהם כהורים, ולאזן בינו לבין תפקידים אחרים. טיפול בדיכאון אחרי לידה באמצעות טיפול בין אישי שואף להקל על הסימפטומים באמצעות איזון מחודש של תפקידו של המטופל בקשרים השונים, כך שתתאפשר בהם יותר קבלה, תמיכה והדדיות.

מטפלים בתחום הדיכאון   מאמרים מומלצים בתחום דיכאון

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

טיפול בדיכאון אחרי לידה באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי הנו טיפול קצר מועד אשר מתבסס על ההנחה כי מקורו של הדיכאון בדפוסי חשיבה שליליים, לצד התנהגויות שנלמדו, שמעצימות את המצוקה. למשל אם טרייה עשויה לחשוב "התינוק בוכה - שוב נכשלתי". הטיפול מניח כי איתגור ושינוי של אותם דפוסי חשיבה שליליים, לצד התנסות חדשה בשטח, יקדמו תהליכים של שינוי ויקלו על המצוקה.

פסיכותרפיה פסיכודינמית

טיפול בדיכאון אחרי לידה באמצעות פסיכותרפיה דינמית רואה בסימפטומים הדיכאוניים בתור סימן המעיד על מצוקה נפשית עמוקה יותר, כזו אשר נוצרה בילדות המוקדמת מול ההורים, ונותרה בלתי פתורה ולא נגישה. למשל, נטישה רגשית או פיזית של הורה בעבר. טיפול בדיכאון אחרי לידה בגישה דינמית, מבקש לתת מילים ומשמעות לאותה מצוקה, ובכך מסייע להורים להגיע לתובנות לגבי המקור של הדיכאון, מתוך הנחה כי עצם התובנה היא מפתח מרכזי בדרך לשינוי.

טיפול תרופתי

כיום, דיכאון מטופל במקרים רבים באמצעות תרופות פסיכיאטריות מסוג נוגדי דיכאון. טיפול בדיכאון אחרי לידה באמצעות תרופות רלוונטי בייחוד כאשר הסימפטומים הדיכאוניים מעוררים מצוקה רבה ופוגעים בתפקוד. למרות שהשפעת הטיפול ניכרת רק החל מ 3 שבועות ויותר מתחילת הטיפול, הטיפול התרופתי נחשב לאפקטיבי במקרים בהם יש צורך בהקלה מהירה בסימפטומים, ולעיתים נעשה בשילוב פסיכותרפיה.

טיפולים המתמקדים בקשרים ובתמיכה הדדית

טיפול בדיכאון אחרי לידה מתאפשר גם באמצעות שילוב מקורבים אשר מושפעים מההורה המתמודד עם הדיכאון. לדוגמא, כאשר אם סובלת מדיכאון אחרי לידה, הזוגיות עם בעלה עלולה להיפגע, ולצד זאת בעלה וודאי מבקש להבין כיצד יוכל לתמוך בה בתקופה זו. טיפולים כגון טיפול זוגי או טיפול משפחתי מבקשים לסייע הן להורה הטרי והן למקורביו, בכדי לאפשר לקשרים להיות מוקד של העצמה ותמיכה. טיפול בדיכאון אחרי לידה מתקיים גם בפורמט של טיפול קבוצתי, במסגרתו הורים טריים יכולים לספק זה לזה מרחב הדדי לשיתוף, חיזוק ולמידה, בסיועו של המנחה.

מאמרים מקצועיים מומלצים


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי