תפריט נגישות

דרכי טיפול בדיכאון

דרכי טיפול בדיכאון

צוות בטיפולנט

טיפול בדיכאון בשלושה שלבים: זיהוי ובחינה עצמית של מצבי דיכאון, הכוונה לבחירת הטיפול המתאים ומידע למי שהתחיל טיפול - ומרגיש שמצבו אינו משתפר בצורה מספקת.

שלב 1 - בחנו את עצמכם: האם אתם סובלים מדיכאון?

אחד הקשיים המשמעותיים בטיפול בדיכאון הוא ההכרה בקיומו. אנשים רבים נוטים, לעיתים ב'עידוד' הסביבה, לפטור את סימני הדיכאון כ"סתם תקופה גרועה' וכך לאפשר לדיכאון להתקבע ולהתעצם במקום לטפל בו עם הופעתו.

אם, בהתייחס לשבועיים האחרונים, ענית בחיוב על השאלה הראשונה ועל ארבע שאלות נוספות לפחות, יש סיכוי סביר כי אתה סובל מדיכאון:

1. האם את/ה מרגיש עצוב, פסימי או מיואש?

2. האם אתה חווה ירידה בעניין או בהנאה מפעילויות שמשכו אותך עד כה (פעילות פנאי, חברתית, משפחתית)?

3. האם אתה מתקשה להירדם, לישון לאורך זמן או להיפך - מרבה לישון באופן חריג?

4. האם אתה מרגיש עייף וחסר אנרגיות?

5. האם התיאבון שלך השתנה, ואתה חסר תיאבון או אוכל הרבה מהרגיל?

6. האם אתה מתקשה להתרכז בעבודה, קריאה, צפייה בטלויזיה, שיחה וכד'?

7. האם תנועותיך ופעולותיך הפכו איטיות באופן ניכר, או לחלופין - הפכת תזזיתי וחסר מנוחה?

8. האם אתה מרגיש רע לגבי עצמך - מרגיש חסר ערך, אשם או מהווה עול ומטרד לסוביבך?

9. האם אתה חושב לעיתים קרובות כי עדיף היה לך למות, ו/או שוקל לפגוע בעצמך?

לסימפטומים אלו עשויים להתווסף, בעיקר במצבי דיכאון אצל גברים, גם עצבנות והתפרצויות זעם ו/או שימוש בחומרים פסיכואקטיביים.

שלב 2 - האם ולאיזה טיפול כדאי לפנות?

אם יש לך בסיס להאמין כי אתה סובל מדיכאון, הגיע הזמן לקבל החלטה לגבי הפנייה לסיוע מקצועי. חלק מהאנשים נוטים להרגיש בנוח לגבי אפשרות ההיעזרות באיש מקצוע אך אחרים חוששים לפנות לטיפול מתוך חשש מסטיגמה, חוסר אמון באפשרות להיעזר, קושי להודות בחומרת המצב, חשש מתופעות לוואי במקרה של טיפול תרופתי וסיבות אישיות נוספות. מחיר ההתלבטות עשוי להיות כבד: דיכאון ממושך, בדומה למקרים אחרים של הפרעות מצב רוח נוטה לקבע תחושות של פסימיות וחוסר ערך ולעיתים אף לפגוע בתפקוד התעסוקתי והבין אישי באופן שמגביר את היאוש והדיכאון, כך שנוצר מעגל קסמים הרסני המשמר את הדיכאון. לכן, כאשר קיים חשש למצב של דיכאון מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע ולקבל הערכה והכוונה לגבי הצורך בסיוע מקצועי.

גם אם החלטת לפנות לטיפול, עדיין נותרת השאלה לאיזה טיפול לפנות. דיכאון הוא אחד הקשיים הרגשיים הנפוצים בחברה המערבית ומגוון השיטות הטיפוליות הקיימות היום מציעות מענה לרבים מהסובלים מדיכאון. ניתן לחלק את הטיפולים למספר קבוצות מרכזיות:

פסיכותרפיה: טיפולי דיכאון למצבי דיכאון אקוטיים כגון דיכאון מז'ורי/קליני ומתונים כגון דיסתימיה מציעים, לצד תמיכה רגשית, אמצעים להבנת מקורות הדיכאון (נסיבות חיים, דפוסי יחסים בין אישיים, סגנון חשיבה וכד') ודרכי התמודדות ושיפור מיומנויות ההתמודדות. בין שיטות הטיפול הבולטות: טיפול פסיכודינמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי וכמו כן תרפיה בין אישית.

ייעוץ פסיכיאטרי: תרופות פסיכיאטריות מסוג נוגדי דיכאון מכוונות ליצירת הקלה בסימפטומים הדכאוניים במצבי דיכאון מתונים עד אקוטיים. זאת, באמצעות יצירת איזון במערכת הנוירו-כימית המוחית אשר היעדר ויסות שלה קשור ביצירת דיכאון והגבלת היכולת לחוש הנאה ושמחה. על אף הסטיגמות הנלוות להם, מרבית הטיפולים התרופתיים לדיכאון אינם ממכרים, אינם מלווים בתופעות לוואי ואינם "משנים את האישיות". מחקרים רבים תומכים בכך שהטיפול היעיל ביותר למצבי דיכאון, ובפרט דיכאון קליני, הוא שילוב בין פסיכותרפיה לטיפול תרופתי: הטיפול התרופתי מביא להקלה מהירה יחסית ומאפשר שימוש אפקטיבי יותר בטיפול הפסיכותרפויטי, אשר בתורו מקנה מיומנויות התמודדות ומודעות עצמית אשר משמרות את השיפור הרגשי ועשויות למנוע מצבי דיכאון נוספים. היעזרות בטיפול תרופתי מומלצת במיוחד במצבי דיכאון קשים המלווים במצוקה עזה, אובדנות או פגיעה תפקודית בהם יש להשיג הקלה מהירה.

אשפוז פסיכיאטרי: מצבי דיכאון קשים עלולים להביא לא רק למחשבות על מוות אלא גם לנסיונות אובדניים ממשיים. לכן, כאשר קיימת סכנה אובדנית אשפוז פסיכיאטרי עשוי להוות פתרון זמני יעיל מאחר והוא מספק הגנה וקבלת טיפול אינטנסיבי, עד להשגת הקלה מסוימת מהסימפטומים הדכאונים. אשפוז פסיכיאטרי מסייע במצבי דיכאון ממושכים גם מאחר והוא מספק הפוגה זמנית מהמאבק היומיומי לתפקד לצד הדיכאון.

טיפול בנזעי חשמל או גרייה מגנטית: טיפולים אלו ניתנים למטופלים הסובלים ממצבי דיכאון קליני אשר טיפולים תרופתיים לא הועילו לו, למטופלים אשר בעיות פיסיות/אלרגיות מונעות מהם קבלת טיפול תרופתי ולמטופלים אשר הדיכאון שלהם חמור עד כדי כך שמתעורר צורך בטיפול אינטנסיבי מיידי. גם טיפולים אלו מלווים בסטיגמות וחששות עקב היותם פולשניים יותר מטיפולים פסיכולוגיים ותרופתיים, אך עדויות רבות מצביעות על יעילותם ובטיחותם.

שלב 3: התחלתי טיפול וזה לא עוזר לי. מה עושים?

הסבל הרב לצד הפסימיות והיאוש המאפיינים מצבי דיכאון עומדים לא פעם בבסיס הנטייה הרווחת להתייאש, להפסיק טיפולים טרם זמנם או לעבור בין טיפולים לפני שמיצו את השפעתם. לכן, כאשר סימפטומים של דיכאון אינם משתפרים למרות קבלת טיפול כדאי לקחת בחשבון מספר היבטים.

במידה ואתה מטופל בתרופות נוגדות דיכאון, חשוב לזכור כי טיפולים תרופתיים מתחילים להשפיע רק לאחר שבועיים-שלושה, כך שטבעי שלא יחול שינוי קודם לכן. כמו כן, גם אם ניסית בעבר טיפול תרופתי שלא הועיל לך, טיפולים אחרים יכולים לסייע: תרופות שונות משפיעות על איזורים וחומרים שונים במוח ולכן כדאי לנסות אפשרויות טיפוליות שונות. כמו כן, כדאי לזכור כי תרופות נוגדות דיכאון יכולות להפחית את עוצמת הסימפטומים הדכאוניים אך לא להעלים את הבעיות והקשיים אשר הביאו לדיכאון ולכן כדאי לשקול לשלב בין טיפול תרופתי לטיפול פסיכותרפי.

גם כאשר קיימת תקווה לגבי יעילות הטיפול, לא קל לשאת את התקופה שעד להשפעת הטיפול. השיטה היעילה ביותר להתמודדות עם תקופה זו היא גיוס מערכת תמיכה: בקשת עזרה בהתמודדות עם מטלות יומיומית (טיפול בילדים, סידור הבית), שיתוף בקשיים ומציאת אוזן קשבת (בני משפחה, חברים, הקו הטלפוני של ער"ן) ובמידת הצורך, עידוד אנשים הקרובים לך ומושפעים ממצבך לפנות לטיפול גם כן.

תחומי מומחיות:
דיכאון ,טיפול נפשי

אנשי מקצוע בתחום

דיכאון

עוד מאמרים שיעניינו אותך