תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

טיפול פסיכודינמי

כאשר אנו חושבים על טיפול פסיכולוגי אנו בדרך כלל חושבים, מבלי לדעת זאת, על טיפול פסיכודינמי: טיפול המבוסס על שיחה בין המטפל למטופל בה נעשה ניסיון לזהות ולעבד את הגורמים הלא מודעים אשר עומדים בבסיס קשייו הרגשיים, ההתנהגותיים או הבין אישיים של המטופל.

קרא עוד ...

אנשי מקצוע בתחום טיפול פסיכודינמי

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום טיפול פסיכודינמי

טיפול פסיכודינמי
6 טיפים להתמודדות עם כעס
טיפול פסיכודינמי
להקשיב למוסיקה של המילים - בטיפול ובחיים
להקשיב למוסיקה של המילים - בטיפול ובחיים
טיפול פסיכודינמי
הקשר בין עוצמת הרגשות בטיפול ליעילותו
הקשר בין עוצמת הרגשות בטיפול ליעילותו
טיפול פסיכודינמי
או או: כיצד לבחור בין טיפול פסיכודינמי לבין טיפול קוגניטיבי התנהגותי?
טיפול פסיכודינמי
להקשיב למוסיקה של המילים - בטיפול ובחיים
על ההיסטוריה של הפסיכולוגיה - חלק א'
טיפול פסיכודינמי
על ההיסטוריה של הפסיכולוגיה - חלק ב'
על ההיסטוריה של הפסיכולוגיה - חלק ב'

טיפול פסיכודינמי

טיפול פסיכודינמי הוא שם כולל למגוון שיטות טיפול שמקורן בפסיכואנליזה הפרוידיאנית. הפסיכואנליזה אשר פרויד פיתח לפני למעלה ממאה שנים הביאה לעולם את רעיון הלא מודע המשפיע על התנהגותם וחוויתם של בני אדם: פרויד, למעשה, היה הראשון שאתגר את התפיסה לפיה האדם פועל באופן רציונלי והציע כי קונפליקטים, חוויות לא מעובדות, משאלות ודחפים בלתי מודעים מבטאים את עצמם דרך סימפטומים רגשיים של דיכאון, חרדה, הפרעות אכילה, הפרעות קונוורסיביות ועוד. הפסיכואנליזה של פרויד התפתחה עם השנים לשיטה של טיפול פסיכודינמי, אשר אמנם עברה שינויים רבים לאורך השנים- אך בסיסה עדיין בהנחה כי סימפטומים נפשיים פורצים על רקע גורמים רגשיים לא מודעים.

בהתאם לתפיסה זו, טיפול פסיכודינמי הוא טיפול אשר יוצא מהנחה כי המפגש הטיפולי הוא מפגש המכוון להרחבת מודעותו העצמית של האדם תוך התמקדות במספר אלמנטים מרכזיים:

עיבוד חוויות עבר: טיפול פסיכודינמי יוצא מהנחה כי חוויות העבר, ובפרט חוויות שחווינו בגילאים מוקדמים, מעצבות את אישיותנו, קשרינו ודפוס החשיבה שלנו. כאשר חוויות אלו כוללות התנסויות שליליות ו/או התנסויות אשר לא זכו לעיבוד נפשי מספק, הן משפיעות על התנהלותנו באופן משמעותי. כך, למשל, טראומה מינית לא מעובדת יכולה להביא להימנעות מיצירת קשרים זוגיים או לבחירת קשרים המשחזרים את חווית הניצול והפגיעה. בדומה, ואובדן לא מעובד של הורה יכול להביא לסימפטומים של חוסר ביטחון וחרדה. בהתאם, טיפול פסיכודינמי מתמקד בעיבוד חוויות עבר הרלוונטיות לקשיים המטרידים את המטופל.

עיבוד קשרים משמעותיים: אחת מהנחות הבסיס עליהן טיפול פסיכודינמי מתבסס היא שהקשרים הבין אישיים שחווינו, ובפרט הקשרים עם הדמויות המשמעותיות שליוו אותנו בגיל צעיר (בד"כ ההורים), הם אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בחיינו. בהתאם, טיפול פסיכודינמי יוצא מההנחה כי סימפטומים רגשיים ובין אישיים קשורים פעמים רבות לחוויות בין אישיות שהפנמנו, ולדפוסי הקשר וההגנות שפיתחנו בהתאם ליחסים אלו. כך, למשל, ילד שגדל עם הורים חודרניים מאוד עשוי לגדול להיות מבוגר מסוגר ביותר אשר נמנע מיצירת קשרים רגשיים מתוך חשש לא מודע מחוויות נוספות של חודרנות. בדומה, ילדה להורים דורשניים עשויה לגדול ולהפוך לאישה פרפקציוניסטית וחרדה אשר מנסה, באופן לא מודע, להמשיך ולענות לציפיות של הוריה.

התנסות בקשר בין אישי ורגשי: בימיו הראשונים, טיפול פסיכודינמי היה טיפול הממוקד בהשגת תובנות המתמקדות בהבנת הקשר בין גורמים לא מודעים לבין סימפטומים רגשיים. עם השנים ועם התפתחות התחום, הדגש על השגת תובנות פינה מקום לדגש על החוויה הרגשית הנוצרת בטיפול ובקשר עם המטפל. תיאורטיקנים, חוקרים וקלינאים העוסקים בתחום של טיפול פסיכודינמי החלו לזהות כי אחד הגורמים המרכזיים לשינויים הנפשיים שחלו במטופלים היה החוויה הרגשית שנחוותה בטיפול עצמו: טיפול פסיכודינמי מאפשר הן התנסות בקשר רגשי אינטימי ומיטיב והן התבוננות בחוויה הרגשית בזמן אמת. חוויות אלו, המהות אלמנטים מרכזיים במסגרת טיפול פסיכודינמי, הן חוויות אשר מטופלים רבים לא חוו פעמים רבות לאורך חייהם. האפשרות לחוות אותן במסגרת טיפול פסיכודינמי היא לא פעם אפשרות מטלטלת וייחודית אשר מביאה לשינוי נפשי משמעותי. כך, למשל, מטופל אשר גדל בתנאים של הזנחה וחסך רגשי עשוי לחוות שינוי נפשי משמעותי סביב חווית הדאגה, ההקשבה והעניין הכנים של המטפלת בעולמו הרגשי.