תפריט נגישות

מה זה טיפול פסיכולוגי?

מה זה טיפול פסיכולוגי?

צוות בטיפולנט

כמעט כל אחד מאיתנו נתקל לאורך חייו בקשיים, דילמות או מעברים ומשברים המלווים בקושי וכאב. בתקופות חיים אלו אנו מגייסים את משאבינו הפנימיים והחיצוניים ונעזרים באנשים הקרובים אלינו. עם זאת, לעיתים משאבים אלו אינם מאפשרים לנו להתמודד באופן מספק, יעיל או מהיר דיו עם המצב.

טיפול פסיכולוגי הוא מפגש עם איש מקצוע אשר מספק תמיכה וליווי בהתמודדות ומסייע בגילוי ושימוש במשאבים הפנימיים הקיימים ובהרחבת זווית הראייה ורפרטואר ההתנהגויות באופן שיקל וישפר את ההתמודדות. הטיפול הפסיכולוגי מאפשר הבנה מעמיקה יותר של מקור הקשיים ומכוון להשגת שינוי רגשי, חשיבתי והתנהגותי בהיבטי חיים אשר גורמים לסבל או חוסר סיפוק. כמו כן, טיפול פסיכולוגי תורם להעלאת המודעות העצמית, להתפתחות ולצמיחה אישית.

הטיפול הפסיכולוגי מבוסס על שיחה בין המטפל למטופל כאשר כיום קיים מגוון גדול של שיטות וגישות טיפוליות. הטיפול הפסיכולוגי עשוי להיות קצר וממוקד (פגישות ספורות) או ממושך, ובחירת השיטה הטיפולית נעשית בהתאם לסוג הקושי והעדפות המטופל.

מתי כדאי לפנות לטיפול פסיכולוגי?

ההחלטה האם לפנות לייעוץ או טיפול פסיכולוגי תלויה בפונה עצמו ולא בנסיבות החיים האובייקטיביות: אירועים וחוויות אשר יביאו אדם מסוים לרצות בסיוע מקצועי לא יעוררו בהכרח צורך דומה אצל אדם אחר. עם זאת, ישנם מספר מצבים נפוצים המביאים לפנייה לטיפול:

מצוקה נפשית - מצבי מצוקה מתמשכים ו/או חמורים אשר נגרמים מאירועי חיים, קשיים נפשיים או ללא סיבה נראית לעין.

קשיים בין אישיים - קשיים זוגיים ומשפחתיים, בדידות, קושי ביצירת קשרים חברתיים וזוגיים וכן הלאה המלווים בכאב נפשי או תסכול.

דפוסי התנהגות בלתי מסתגלים - דפוסי התנהגות קבועים אשר מביאים לסבל, תקיעות, פגיעה באחרים ובמערכות יחסים וכד'. דפוסי התנהגות מסוג זה עשויים לנבוע מקשיים נפשיים (למשל, חרדה הפוגעת בתפקוד השוטף), היעדר מיומנויות, דימוי וביטחון עצמי נמוך וכן הלאה.

מעברים ומשברים - שינויים משמעותיים (חיוביים או שליליים) אשר מביאים לקשיי הסתגלות, מצוקה או חוסר שביעות רצון כגירושין, לידה, נישואין, שינוי תעסוקתי ועוד.

תחושת חוסר מיצוי/רצון בצמיחה אישית - גם כאשר אין מצוקה נפשית או פגיעה תפקודית עשוי טיפול פסיכולוגי להביא לשיפור דפוסי תקשורת, התפתחות, צמיחה והשגת שינויים רצויים בהיבטי חיים חברתיים, רגשיים ותעסוקתיים.

מי רשאי להציע טיפול נפשי?

בהיעדר חקיקה רשמית המגדירה מי רשאי לעסוק בפסיכותרפיה בישראל, כל אדם רשאי על פי החוק להציע שירותי טיפול נפשי (פסיכותרפיה). יחד עם זאת, באופן טבעי ההמלצה היא לפנות לבעל מקצוע מתחום בריאות הנפש אשר הוכשר ורכש ידע בתחום זה: פסיכיאטרים, עובדים סוציאלים קליניים, מטפלים באומנויות ופסיכולוגים אשר רשאים להציע שירותי פסיכותרפיה בתחום התמחותם הספיציפי- קליני, חינוכי, ארגוני-תעסוקתי, רפואי ו/או שיקומי. 

טיפול פסיכולוגי בילדים

בעוד שבימיו הראשונים נועד הטיפול הפסיכואנליטי בעיקר למבוגרים, כיום נעזרים ילדים ובני נוער רבים בטיפולים פסיכולוגיים. בדומה לטיפול במבוגרים מיועד טיפול פסיכולוגי בילדים להשגת שינויים רגשיים והתנהגותיים אשר יפחיתו את מצוקתו של הילד, יסייעו לו בעיבוד חוויות ואירועים טראומטיים, ישפרו את יכולותיו הבין אישיות ויעשירו את טווח מיומנויותיו ויכולותיו. בעוד שמרבית הבוגרים וחלק מבני נוער מסוגלים להביע את מצוקתם ואת רצונם בעזרה באופן ברור, מרבית הילדים אינם יודעים לדווח על מצוקתם באופן ישיר. חלק מן הילדים הסובלים ממצוקה נפשית ישדרו עצב או יאוש, יבכו או ידווחו על חלומות רעים ופחדים. סימנים נוספים המעידים על צורך בעזרה מקצועית של פסיכולוג ילדים יהיו התנהגות רגרסיבית, שינוי התנהגותי בלתי מוסבר (אלימות, אובדן תיאבון, הצמדות להורה), התנהגות מינית שאינה תואמת את גילו של הילד והופעת בעיות התנהגותיות.

אופי הטיפול יקבע בהתאם לגילו וקשייו הספיציפיים של הילד. ילדים גדולים ובני נוער עשויים להיתרם משיחה ומטכניקות טיפוליות המתאימות גם למבוגרים; ילדים צעירים יותר ובני נוער פחות מילוליים או משתפי פעולה ייתרמו מטיפול באמצעות משחק, אמצעים אומנותיים, בעלי חיים וכן הלאה.

טיפול משפחתי או טיפול זוגי

המערכת הזוגית והתא המשפחתי מהווים מערכות משמעותיות ביותר בחיינו. בהתאם, קשיים במערכות יחסים זוגיות ומשפחתיות מהווים גורם מרכזי לקושי, וכאשר אחד הפרטים בזוג או במשפחה סובל מקושי רגשי מושפעות מכך גם המערכת הזוגית והמשפחתית.

בעשורים האחרונים התפתחו שיטות טיפוליות רבות המתמקדות במערכת הזוגית או המשפחתית מתוך הבנה כי יש להבין את הפרט וקשייו בהקשר למערכת החברתית בה הוא חי. שיטות אלו מתמקדות בזיהוי דפוסים הפוגעים בתפקוד הזוג ו/או המשפחה והבנת מקורם של דפוסים אלו באמצעות טיפול משפחתי. מתוך הבנות אלו לומדים בני הזוג והמשפחה בתהליך טיפול פסיכולוגי משפחתי או טיפול זוגי ליצור דפוסי תקשורת יעילים יותר, לשנות דפוסי התנהגות הרסניים ולאזן בין הצרכים השונים העולים במערכת הבין אישית. טיפולים זוגיים ומשפחתיים נמצאו כיעילים גם כאשר על פניו נראה כי רק אחד מהחברים בזוג/במשפחה סובל מבעיה (כהפרעת אכילה, הרטבה של ילד, סכיזופרניה וכד').

היכנסו לקבלת מידע נוסף אודות מציאת פסיכולוג מומלץ וטוב

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי

עוד מאמרים שיעניינו אותך