תפריט נגישות
חיפוש

Compulsive eating - אכילה כפייתית

"לא שמתי לב והשקית פשוט נגמרה"; העוגה הזאת ממכרת!"; "אני חלשת אופי בכל מה שנוגע לאוכל..."

כמעט כל אחד מאיתנו מוצא את עצמו משתמש במשפטים אלו או בדומים להם בתדירות כזו או אחרת: כולנו נוטים לאכול מדי פעם יותר מדי או להרגיש שפשוט לא הצלחנו להפסיק. כל עוד מדובר במצבים נדירים אשר אינם מלווים במצוקה פיסית או רגשית משמעותית מדובר בתופעה טבעית, אך כאשר אירועים אלו שכיחים ומלווים במצוקה, עיסוק אינטנסיבי באוכל וחשש מהישנות האכילה המוגזמת- ייתכן ומדובר בהפרעת אכילה המכונה אכילה כפייתית.

אכילה כפייתית

אכילה כפייתית מוגדרת כהתקפי זלילה חוזרים בהם האדם צורך כמות מזון מוגזמת המביאה לתחושת מלאות יתר, וחווה חוסר שליטה סביב כמות המזון אותה הוא אוכל. במרבית המקרים התקפים של אכילה כפייתית ילוו בחשש תמידי מפני הישנות ההתקפים, בושה וחרטה ולעיתים גם התנהגויות מפצות כהקאה ושימוש במשלשלים כדי "לפצות" על הקלוריות העודפות שנצרכו.

אכילה כפייתית נובעת במקרים רבים מדפוס של אכילה רגשית: בהיעדר מנגנוני התמודדות יעילים דיים, בסיטואציות של לחץ וכאב נפשי האדם פונה לאכילה כדי להסיח את הדעת מהכאב הנפשי, "לפצות" על הסבל ולחוות תחושת מלאות ושובע פיסי- גם אם לא רגשי. נטייה זאת לפנות לאכילה כאמצעי התמודדות עם רגשות מכאיבים נובעת פעמים רבות מדפוסים שנרכשו בילדות המוקדמת והתקבעו עם השנים.

אכילה כפייתית והטיפול בה

אכילה כפייתית הופכת את האוכל למוקד חיים מרכזי: אנשים המתמודדים עם אכילה כפייתית עשויים לחוות פגיעה משמעותית בערכם ובדימויים העצמי ("אני כזאת אפס, לא מצליחה להשתלט על עצמי"), להמנע מסיטואציות חברתיות הכוללות אכילה משותפת מתוך חשש שיגזימו באכילה ולהמנע מקשרים אינטימיים מתוך בושה וחשש "להיתפס" בעת התקף של אכילה כפייתית. כמו כן, חלקם סובלים מבעיות רפואיות כהשמנה וריח רע מהפה, ואלו מהם שסובלים מהתקפים עוצמתיים בתדירות גבוהה אף עשויים למצא עצמם מוציאים סכומים כספיים גדולים על מזון.

עקב נזקיה המקיפים והסבל הנלווה לה, פותחו טכניקות טיפוליות שונות להתמודדות עם אכילה כפייתית.

אכילה כפייתית ניתנת לטיפול באמצעות טכניקות פסיכותרפויטיות שונות. טיפול דינאמי במצבי אכילה כפייתית יכלול חקירה והבנה של הגורמים לשימוש באוכל כאמצעי הרגעה, יסייע בזיהוי המצבים הרגשיים והבין אישיים המביאים להתפתחות אכילה כפייתית ויחזק מיומנויות התמודדות אפקטיביות יותר. טיפול קוגניטיבי התנהגותי יתמקד בזיהוי המחשבות, הרגשות והסיטואציות המהווים טריגרים להתקפי אכילה כפייתית, ועל בסיסם יסייע בהקניית אסטרטגיות התמודדות והמנעות מהתקפים אלו. לשיטות טיפול אלו ניתן להוסיף טיפול תרופתי אשר יסייע בהתמודדות עם דיכאון, חרדות ובעיות שליטה בדחפים אשר עומדים פעמים רבות בבסיס מצבים של אכילה כפייתית.


אנשי מקצוע בתחום

הפרעות אכילה