תפריט נגישות
חיפוש

Eating disorders in children - הפרעות אכילה אצל ילדים

רזה מטבעו או מסרב לאכול? בררנית באוכל או מנסה להוריד ממשקלה הנמוך ממילא? והאם בכלל קיימות הפרעות אכילה אצל ילדים שעדיין לא הגיעו לגיל ההתבגרות? מידע על הפרעות אכילה אצל ילדים מגיל הינקות ועד לגיל ההתבגרות, סימני אזהרה ואמצעי טיפול ומניעה.

הפרעות אכילה אצל ילדים

הפרעות אכילה אצל ילדים נחלקות למספר סוגים מרכזיים:

הפרעות אכילה של הינקות והגיל הרך: הפרעות המופיעות בגילאי 0-6 וכוללות סרבנות אכילה, בררנות יתר, פיקה (אכילת חפצים לא אכילים) והעלאת גירה.

הפרעות אכילה של אכילת יתר והשמנת יתר.

הפרעות אכילה אצל ילדים המאובחנים כלוקים בהפרעות התפתחותיות כאוטיזם ופיגור.

הפרעות אכילה אצל ילדים הסובלים מליקויים וקשיים ממוטוריים המקשים על פעולות כלעיסה ובליעה.

הפרעות אכילה המתבטאות באנורקסיה, בולימיה או אכילה כפייתית ומופיעות כבר בגיל הילדות, בהן תעסוק הכתבה הנוכחית.

הפרעות אכילה אצל ילדים: גורמים וסימני זיהוי

הפרעות אכילה נחשבו במשך שנים לנחלתן הבלעדית של נערות מתבגרות ונשים צעירות, אך בעשורים האחרונים התרחבה המודעות לקיומן של הפרעות אכילה בקרב נשים בוגרות, גברים, נערים ובין השאר גם לקיומן של הפרעות אכילה אצל ילדים וילדות צעירים יחסית, אשר טרם הגיעו לגיל ההתבגרות. ה"יתרון" בהתפתחות הפרעות אכילה אצל ילדים הוא שבניגוד למתבגרים, הם מתקשים יותר להסתירן מההורים ולכן קל יותר לזהותן ולטפל בהן. יחד עם זאת, הורים רבים מתקשים להאמין שילדה בת שמונה כבר סובלת מדימוי גוף שלילי וחולמת על הדיאטה שתהפוך אותה למלכת הכיתה, ולכן עשויים להחמיץ סימנים מחשידים. קיימות "נורות אזהרה" מגוונות שעשויות לרמז על קיומן של הפרעות אכילה אצל ילדים:

הילד מרבה להתעסק במשקל גופו: מבקש להישקל, מרבה לשאול על קלוריות ומפגין התעניינות יתר בדיאטות.

הילד נמנע מאכילת ממתקים או מאכלים הנתפסים בעיניו כמשמינים.

הילד מביע חרדה סביב צריכת מזונות משמינים.

הילד מפגין בררנות יתר.

הילד יורד במשקל או אינו מעלה במשקל בהתאם למצופה על פי גילו.

על אף ההכרה בקיומן של הפרעות אכילה אצל ילדים, הגורמים להתפתחותן טרם נבחנו באופן שיטתי. עם זאת, יש יסוד סביר להניח כי הן מתפתחות על רקע גורמים משפחתיים וחברתיים השזורים זה בזה. כיום, בעידן התקשורת הוירטואלית הנגישה לכל, ילדים חשופים יותר ויותר למסרים תרבותיים רבים הנוגעים להופעה חיצונית ולרזון - מסרים אשר בעבר היו נגישים בעיקר לשכבות גיל בוגרות יותר. כמו כן, עבור ילדים צעירים ההורים והמשפחה הקרובה הם הסביבה בעלת ההשפעה הרבה ביותר, והם מגיבים פעמים רבות באופן סימפטומטי לקשיים ומצוקות המתעוררים בביתם, מאחר וגילם הצעיר מקשה עליהם להמשיג את מצוקתם במילים. כאשר גורמים תרבותיים ומשפחתיים אלו חוברים יחד, הפרעות אכילה אצל ילדים עלולות להתפתח כאמצעי ביטוי וכניסיון להשגת שליטה בעולם מאיים בו הילד חש חסר אונים.

הפרעות אכילה אצל ילדים: כיצד מטפלים?

הפרעות אכילה אצל ילדים ממוקדות בדרך כלל בהתנהגויות של הרעבה עצמית וסירוב לאכול. התנהגויות אלו מופיעות בדרך כלל במסגרת האינטראקציות עם הדמויות המשמעותיות ולכן טיפול פסיכולוגי המשולב בהדרכת הורים מאפשר בדרך כלל עיבוד רגשי של החוויות והגורמים שהיבאו להפרעות האכילה, לצד הכוונת ההורים לשיפור התקשורת המשפחתית, האווירה בבית והקשר עם הילד. יחד עם זאת, הפרעות אכילה אצל ילדים עשויות להקצין ולהביא למאבקים קשים ולפגיעה משמעותית בבריאותו של הילד. במצבים אלו, על אף שהם נדירים יחסית, ניתן לפנות לאשפוז פסיכיאטרי בו הילד זוכה להשגחה צמודה ולליווי בבניית הרגלי אכילה, לצד תוכנית טיפולית מקיפה ואינטנסיבית המכוונת להתמודדות עם הקשיים שבבסיס הפרעת האכילה.


אנשי מקצוע בתחום

הפרעות אכילה