תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פסיכולוגיה קלינית

פסיכולוג קליני הוא איש מקצוע אשר סיים תואר שני לפחות בפסיכולוגיה, התמחה בפסיכולוגיה קלינית וסיים את בחינת המומחיות. בפנקס הפסיכולוגים המנוהל ע"י משרד הבריאות ניתן לראות מי הוא פסיכולוג קליני מוסמך ואת מספר רשיונו של כל פסיכולוג קליני. לפי החוק היום לפסיכולוג קליני אסור לטפל אלא אם כן הוא מומחה בפסיכולוגיה קלינית.

קרא עוד ...

אנשי מקצוע בתחום פסיכולוגיה קלינית

<<  לרשימה המלאה

הפסיכולוג הקליני מומחה באבחון הפרעות ומצוקות נפשיות על פי מערכות האבחון המקובלות ובטיפול בהן. רוב הפסיכולוגים מאמצים שיטת טיפול באמצעותה הם מטפלים (גישה פסיכודינמית, גישה קוגניטיבית, גישה התנהגותית, גישה מערכתית, גישה אסטרטגית, גישה הומניסטית אקזסטציאליסטית ועוד).  כמו כן, משתמשים פסיכולוגים קליניים במגוון טכניקות טיפוליות (הרפיה, דימיון מודרך, ביופידבק, DBT, טיפול דינמי קצר מועד, זכרונות מוקדמים ועוד). רוב הפסיכולוגים הקליניים משלבים גישות וטכניקות ומתאימים את עבודתם למטופל וצרכיו, כאשר חלקם מתמחים בשיטות ספציפיות.

עבודתו של הפסיכולוג מתמקדת בשני תחומים מרכזיים

פסיכותרפיה (טיפול נפשי): במסגרת תפקידו מציע הפסיכולוג הקליני טיפולים נפשיים המבוססים על גישות טיפול שונות. טיפולים אלו מיועדים לטפל במגוון הפרעות נפשיות (דיכאון, הפרעות אישיות, הפרעות אכילה, טראומה) ומצבים נפשיים מעוררי מצוקה (דימוי עצמי נמוך, תחושת חוסר ערך, תחושת חוסר משמעות), לסייע בהתמודדות עם קשיים בין אישיים (בעיות זוגיות, קושי במציאת זוגיות) ולתת כלים להתמודדות עם משברים (גירושין, פיטורין). פסיכותרפיה מתאימה ביותר גם למי שחש שאינו ממצה את עצמו, מחפש משמעות מלאה יותר לחייו  ורוצה להבין טוב יותר את עצמו ואת התנהגותו.

טיפולים פסיכותרפיים מיועדים לילדים, בני נוער ומבוגרים וניתנים באמצעות שיטות טיפול שונות המותאמות לקשיים מהם סובל המטופל, לצרכיו ולהעדפותיו. טיפולים אלו עשויים להינתן באופן פרטני, משפחתי, זוגי או קבוצתי.

אבחון פסיכו-דיאגנוסטי: אבחון פסיכו-דיאגנוסטי נערך במטרה לאבחן הפרעות נפשיות, להעריך מצבים נפשיים ספציים (מסוכנות, אובדנות, אלימות) ולהבין טוב יותר את הקשיים או ההפרעה הנפשית העומדים בבסיס מצוקתו של האדם. במסגרת האבחון ניתן להגיע לאבחנה המדוייקת ביותר המתארת את קשיי האדם, להעריך את מידת מסוכנותו לעצמו ולאחרים, לזהות את המשאבים הנפשיים והסביבתיים העומדים לרשותו, ולהעריך בהתאם מהן שיטות הטיפול העשויות להביא לתוצאות הטיפוליות הטובות ביותר. 

אבחון פסיכודיאגנוסטי עשוי להיערך באמצעות ראיון קליני, מבחני אינטליגנציה ומבחנים השלכתיים. כאשר מדובר בילדים צעירים, ניתן להשתמש במבחנים דומים המותאמים לילדים ובתצפית על אופן המשחק.