תפריט נגישות

איך מטפלים בחרדה?

איך מטפלים בחרדה?

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

חרדה היא שם כולל לקבוצת הפרעות חרדה שביניהן פוביה, אגורפוביה, הפרעת פאניקה, הפרעת חרדה מוכללת, חרדה חברתית, ו-OCD - הפרעה אובססיבית קומפוליסיבית. הפרעות חרדה הן הפרעות שכיחות ביותר באוכלוסייה ומהן סובלים ילדים, מתבגרים, מבוגרים וקשישים. כמו כן, הפרעות חרדה עשויות להתקיים בדרגות שונות של חומרה: חלק מהאנשים חווים סימפטומים מתונים יחסית של חרדה לעיתים רחוקות ובמצבי לחץ ומשבר קיצוניים, ואחרים מתמודדים עם הפרעות חרדה המלוות במצוקה רבה הפוגעות באופן משמעותי ביכולתם לתפקד בסיטואציות תעסוקתיות (למשל, פחד במה), חברתיות ובין אישיות.

הגורמים לפריצתן של הפרעות חרדה מגוונים ונובעים בדרך כלל משילוב בין גורמים מולדים המתבטאים בפגיעות מולדת גבוהה לחרדה, לבין גורמים פסיכוסוציאליים הקשורים בנסיבות החיים ומבנה האישיות של האדם. בהתאם, קיימות מספר שיטות טיפול אפשריות להתמודדות עם חרדה אשר מכוונות להתמודד עם מקורותיהן וגורמיהן השונים של הפרעות חרדה.

שיטות טיפול בחרדה

עקב שכיחותן הגבוהה, המצוקה שהן גורמות והפגיעה התפקודית הנלווית להן, הפרעות חרדה זכו לתשומת לב רבה ועם השנים התפתחו שיטות טיפול שונות שהמרכזיות בהן הן טיפול תרופתי וטיפול נפשי על סוגיו השונים.

טיפול תרופתי - טיפול תרופתי בהפרעות חרדה מסייע בוויסות ושיכוך רמות גבוהות של חרדה באמצעות השבה לאיזון של חומרים נוירו-כימיים המופרשים במוח באופן בלתי מבוקר. טיפול תרופתי נמצא יעיל מאוד להפרעות חרדה שונות, אך פעמים רבות יעילותו גוברת לצד טיפול פסיכולוגי המשכלל את מיומנויות ההתמודדות עם נסיבות חיים מלחיצות ועם תחושות של חרדה.

טיפול נפשי - כיום קיימים סוגי טיפולים רבים אשר נמצאו יעילים בהתמודדות עם חרדה. טיפול מרכזי ויעיל במיוחד הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי, ממנו יוצאים סוגים שונים של טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות. טיפולים אלו מתמקדים בזיהוי ונטרול דפוסי חשיבה והתנהגות בלתי יעילים הגורמים לתחושות חרדה ומשמרים אותה. כמו כן, טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים מתמקדים בפיתוח יכולות ואסטרטגיות לנשיאת חרדה, שיכוכה והתמודדות עמה (למשל, באמצעות טכניקות של דמיון מודרך או מדיטציה).

גישת טיפול נוספת היא גישת הטיפול הדינמית אשר יוצאת מהנחה כי חרדה נובעת מגורמים לא מודעים המתבטאים בסימפטומים החרדתיים (למשל, ילד יכול לפתח פוביה מכלבים מתוך צורך לא מודע לגרום להוריו להבין כי הוא זקוק ליותר תשומת לב ודאגה מהם). טיפול דינמי במצבי חרדה יתמקד בזיהוי הגורמים הלא מודעים לסימפטומים ועיבודם, פיתוח אסטרטגיות התמודדות וחיזוק המבנה הנפשי.

אנשי מקצוע בתחום

חרדה

עוד מאמרים שיעניינו אותך