תפריט נגישות

Anti-anxiety medication - תרופות נגד חרדה

תרופות נגד חרדה הן תרופות פסיכיאטריות אשר מיועדות לסייע למגוון הפרעות חרדה שביניהן התקפי פאניקה , פוביות , הפרעות פוסט טראומטיות , חרדה חברתית , הפרעה טורדנית-כפייתית וכמו כן דאגנות כרונית

תרופות נגד חרדה ניתנות על ידי פסיכיאטרים ויכולות להתאים לשימוש קבוע על בסיס יומיומי, בעוד שסוגי תרופות נגד חרדה אחרים מתאימים לשימוש נקודתי לפני אירועים או סיטואציות ספיציפיים. לדוגמא, לאדם הסובל מהתקפי פאניקה חוזרים או מהתנהגות אובססיבית-קומפולסיבית יומלצו תרופות נגד חרדה לשימוש קבוע מאחר והחרדה מלווה אותו באופן רציף, בעוד שלאדם הסובל מפחד קהל או טיסה בלבד יומלצו תרופות נגד חרדה לשימוש נקודתי, מאחר והחרדה מתעוררת רק כאשר הוא עומד בפני סיטואציות ספיציפיות. כמו כן, משך השימוש בתרופות נגד חרדה משתנה מאדם לאדם: חלק מהמטופלים משתמשים בהן לאורך תקופות חיים ממושכות בעוד שאחרים משתמשים בהן לתקופות קצרות, בדרך כלל סביב משברים או שינויי חיים ספיציפיים.

כלומר, תרופות נגד חרדה מותאמות לצרכיו וקשייו הספיציפיים של המטופל.

תרופות נגד חרדה- יתרונות

כיום, מרבית אנשי המקצוע מניחים כי מצבי חרדה נובעים משילוב בין גורמים גנטיים ופסיכוסוציאליים. תרופות נגד חרדה מספקות מענה לרבים מהסובלים ממצבי חרדה שונים מאחר והן מפחיתות את העוררות הגופנית המתעוררת במצבי חרדה ומווסתת את המערכות הנוירו-כימיות אשר תפקודן אינו מאוזן אצל מרבית הסובלים מחרדות. 

יתרונן של תרופות נגד חרדה, אם כן, הוא במענה הזול והמהיר יחסית (שבועיים-שלושה) שהן מספקות לרבים מהמתמודדים עם מצבי חרדה. כמו כן, תרופות נגד חרדה, בחלקן, מביאות לשיפור גם בסימפטומים שלדיכאון מאחר והן פועלות על אותם מנגנונים נוירו-כימיים. השילוב בין סימפטומים דכאוניים לסימפטומים חרדתיים הוא נפוץ ביותר (לקריאה מורחבת בנושא לחצו כאן), ולכן תרופות נגד חרדה יכולות להביא לשיפור בשני היבטים משמעותיים אלו.

תרופות נגד חרדה- חסרונות

תרופות נגד חרדה הן תרופות בטוחות אשר השימוש בהן נפוץ מאוד, אך בדומה לתרופות מסוגים אחרים, בחלק מהמקרים השימוש בהן מלווה בתופעות לוואי. כמו כן, תרופות נגד חרדה מסוימות מלוות בהגבלות שונות כהמנעות משימוש בסמים ואלכוהול ומניעת הנקה. למרות חסרונות אלו יש לציין כי במרבית המקרים תופעות הלוואי של תרופות נגד חרדה אינן קשות וחולפות עם הפסקת השימוש בהן, וכי מגוון סוגי התרופות נגד חרדה מאפשר להתאים לכל אדם תרופה אשר לא תביא לפגיעה באיכות חייו.

חסרון נוסף של תרופות נגד חרדה נוגע להיבט הפסיכולוגי. תרופות נגד חרדה אמנם מפחיתות את הסימפטומים החרדתיים, אך אינן מקנות למטופל הבנה של מקורות החרדה או אסטרטגיות התמודדות עמה. לדוגמא, אדם אשר מתחיל לסבול מהתקפי פאניקה לאחר מות אביו אולי יחווה פחות חרדה- אבל לא יעבד את האבל ותחושות חוסר האונים שנלוו לאובדן, ואישה שחרדתה לחיי ילדיה תנוטרל אמנם תחוש הקלה אבל לא תשנה את צורת החשיבה הפסימית שלה ואת נטייתה להגנת יתר על הילדים. 

במובן זה, פסיכותרפיה כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי או שילוב בין טיפול פסיכולוגי לטיפול תרופתי יכול להוות מענה מקיף יותר אשר יביא הן להקלה בסימפטומים החרדתיים והן להבנה של גורמי החרדה ולפיתוח כישורי חיים ויכולות התמודדות עם מצבי חרדה. 


מומלץ לפנות תחילה לייעוץ מקצועי עם מומחים לחרדה באם זאת במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי או בפגישה עם פסיכולוג קליני.


תחומי מומחיות:
חרדה ,טיפול פסיכיאטרי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי