תפריט נגישות

Children anxiety - חרדה אצל ילדים

חרדה אצל ילדים היא סיטואציה שכיחה אך מאתגרת ביותר עבור הורים רבים: הילד מפחד, דורש מכם להפוך עולמות כדי למנוע ממנו התמודדות עם מושא הפחד וסובל ממצוקה רגשית ופגיעה בתפקוד השוטף. איך מתמודדים עם חרדה אצל ילדים? מתי מדובר בהפרעת חרד הומתי בשלב התפתחותי נורמטיבי? ואיך עוזרים לו להתגבר? מידע וטיפים להתמודדות עם חרדה אצל ילדים.

חרדה אצל ילדים מול פחד אצל ילדים

כאשר הילד שלך רץ אליך בפחד אחרי שראה כלב גדול נובח באיום או לאחר שניגש אליו אדם זר, סביר לניח שלא תחשוש מקיומה של בעיית חרדה כלשהי. לעומת זאת, אילו ילדך יתנהג באופן דומה בתגובה לחתול המפונק של השכנה או לכך שהמורה פונה אליו בכיתה- סביר להניח שתתהה לגבי עוצמת התגובה. בשונה מחרדה אצל ילדים, פחד מתייחסת לתגובה רגשית והתנהגותית המותאמת לקיומה של סכנה ממשית. במובן זה פחד הוא הישרדותי ואנו מחנכים את ילדינו לפחד מהדברים שאנו מעריכים כמסוכנים: אנשים זרים, כביש סואן, מצוק תלול. לעומת הפחד, חרדה אצל ילדים מתבטאת בתגובת פחד מוגזמת ביחס לגירוי או סיטואציה אשר אינם מהווים סכנה: כלבים, סיטואציות חברתיות, נסיעה במכונית, ליצנים וכן הלאה.

הפרעות חרדה אצל ילדים

חרדה אצל ילדים יכולה להתבטא באופנים שונים:

התקף חרדה - הילד חווה התקפים קצרים ואינטנסיביים של פחד עז המלווה בסימפטומים גופניים כהזעה, רעידות, כאבי בטן וראש, בחילות.

פוביה ספיציפית - חדים עזים ומוגזמים מסיטואציות (דיבור בכיתה, שימוש בשירותים בבי"ס, גבהים) או אובייקט (חיות, מים)

הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) - הילד חווה מחשבות אובססיביות מטרידות ומדאיגות ("אני אחלה במחלה קשה", "יפרצו לנו לבית", "ההורים שלי ימותו") המביאות לביצוע פעולות כפייתיות הנתפסות כמבטלות את האפשרות להתרחשות מושא החרדה. לדוגמא, ילד יכול לערוך טקס של נעילת דלתות וחלונות כל ערב לפני השינה כדי למנוע פריצה או לשטוף ידיים באובססיביות כדי לא להידבק במחלות..

הפרעת חרדה מוכללת - חששנות ודאגנות מוגזמות הגורמות למצוקה ופוגעות ביכולתו של הילד לתפקד או להינות. למשל, ילד עשוי לסרב להישאר לבד בבית מחשש שלהוריו יקרה דבר מה אם יצאו.

חרדה חברתית - ילד חווה פחד מוקצן מסיטואציות חברתיות כדיבור או אכילה בפני אנשים, שימוש בשירוצים ציבוריים, דיבור מחוץ לבית, בכיתה  ו/או עם אנשים זרים. ילדים אלו יפגינו התנהגות חרדה וביישנית ועשויים להמנע מלדבר בכיתה. במקרים קיצוניים עשויה להתפתח פוביית בית ספר.

פוסט טראומה - למעלה מחודש לאחר שחווה אירוע טראומטי (תאונת דרכים, תקיפה מינית, פיגוע), הילד מפגין סימפטומים כזכרונות חוזרים של האירוע (פלשבקים, סיוטי לילה), המנעות מגירויים המזכירים את האירוע הטראומטי ותחושות של חרדה, דריכות, חוסר שקט ומצב רוח ירוד.

חרדה אצל ילדים- איך מתמודדים?

חרדה אצל ילדים נובעת במרבית המקרים משילוב בין רגישות גנטית מוגברת לבין גורמים פסיכו-סוציאליים הנוגעים לסביבה בה הילד חי ולתכונות אישיותיות. בהתאם, במקרים רבים ניתן להתמודד עם חרדה אצל ילדים באמצעות שינוי התנהגותי שלכם, ההורים, ורק במקרים בהם קיימת רמת חרדה גבוהה מאוד אשר פוגעת בתפקוד באופן ניכר, אפשר להיעזר גם בטיפול תרופתי. כאשר מזוהה מצב של חרדה אצל ילדים כדאי לנקוט מספר צעדים:

בדקו כיצד חרדת הילד מגבילה את חיי המשפחה: חרדה אצל ילדים מביאה פעמים רבות לניסיון של הילד להתאים את הסביבה לצרכיו (דרישה לביצוע טכסים אובססיביים, איסור על יציאה מהבית החל משעות הערב). זהו היכן החרדה מגבילה אתכם באופן בלתי סביר והודיעו לילד כי אינכם מוכנים לכך. לאחר מכן, התחילו לחשוף אותו באופן הדרגתי להתמודדויות עם סיטואציות מעוררות חרדה (למשל, צאו בערב לשעה, סרבו לבדוק איתו כל ערב האם הדלתות נעולות). זאת, במטרה למנוע רווחים משניים (אם אני מפחד אני מקבל תשומת לב) ולהחזיר את הילד למסלול של התמודדות עם החרדה.

מנעו פגיעה בילדים אחרים במשפחה: חרדה אצל ילדים מביאה רבים מהילדים החרדים לדרוש דרישות בלתי סבירות מהאחים כשינה משותפת, השתתפות של האח בטכסים אובססיביים, איסור על פעילויות מבלגנות מלכלכות וכן הלאה. אם זיהתם דפוס יחסים כזה בביתכם, מנעו מצבים אלו והגנו על האחים הנפגעים.

בדקו את עצמכם: האם אתם מעבירים לילד מסר כפול? האם החרדה שלו היא חיקוי של חרדה שלכם? האם אתם עצמכם מרוויחים משהו מהחרדה של הילד (למשל, תלות ונזקקות שלו)?

אזנו בין אמפתיה לדרישה לתפקוד: הביעו סבלנות והכרה בפחד של הילד אך הבהירו שתפקידכם כהורים למנוע מצב בו הפחד שלו מונע ממנו לתפקד, ובהתאם- צפו ממנו להתחיל להשתלב חזרה בתפקוד השוטף.

בנו תוכנית חיזוקים: הפכו את ההתגברות על הפחד למבצע משותף שלכם: בנו בשיתוף עם הילד תוכנית חיזוקים המאפשרת לעקוב אחרי מטלות מאיימות עליהן התגבר. נסו לבחור חיזוקים הכוללים בילוי משותף ולא רק פרס.

פנו לטיפול במידת הצורך: חרדה אצל ילדים מציבה אתכם, ההורים, במצב לא פשוט המצריך אתכם לדרוש מהילד להתמודד עם דבר מה הגורם לו סבל. במידה ואתם חשים כי אינכם מצליחים לסייע לילד וכי הפחד גורם למצוקה ופגיעה תפקודית בילד ובסביבתו- אל תהססו לפנות לטיפול באמצעות טיפול בילדים או טיפול במתבגרים כאשר חרדה אצל ילדים לעיתים ניתנת לטיפול באופן יעיל ומהיר יחסית.

הילד לא משתף פעולה? פנו להדרכת הורים: ילדים ומתבגרים עשויים לסרב לשתף פעולה עם טיפול פסיכולוגי או עם דרישותיכם לשיפור התפקוד. במקרים אלו, מומלצת

 אשר תסייע לכם להתמודד עם החרדה, לסייע לילדכם ולעורר בו מוטיבציה להתמודדות עם החרדה והתגברות עליה.


אנשי מקצוע בתחום

הדרכת הורים