תפריט נגישות

התמודדות של הורים עם חרדות אצל ילדים

02/08/2020

הורים רבים נאלצים להתמודד עם פחדים שונים של ילדיהם, שעשויים למצוא את עצמם בשלב כזה או אחר בחייהם מפחדים אנושות מהחושך, מתקשים ללכת לישון לבד במיטתם, חרדים מפני יצורים דמיוניים כמו מכשפות, או ברוח התקופה – נמנעים מפעילויות שונות מתוך חשש להידבק בוירוס הקורונה.

בשיחה הבאה ננסה להגדיר מהם פחדים וחרדות של ילדים, אילו סוגי פחדים נפוצים קיימים וכיצד ניתן להתמודד עימם ביעילות. נתעסק בשאלות מורכבות כמו מה ההבדל בין חרדה לפחד? מהם הסימפטומים האופייניים? כיצד תגובת ההורים משפיעה על ניהול החרדה? איך ניתן לחזק את תחושת המסוגלות העצמית של הילד? מה יכול לעודד את ילדינו לשתף בתחושותיהם? כיצד ניתן להחליף מחשבות שליליות למחשבות חיוביות? והאם יש דבר כזה אבקת קסמים?

מתוך ניסיונה המקצועי העשיר, ד"ר נעמי אפל מציעה סל שופע של כלים להתמודדות עם חרדות של גיל הילדות, בצורה חווייתית ונגישה לכל הורה. כאן, באולפן בטיפולנט.

ד"ר נעמי אפל – עו"ס, מומחית ומדריכה מוסמכת בטיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT). מנהלת מכון "שיטות" ומנהלת אקדמית של המגמה לטיפול הורי, זוגי ומשפחתי בתכנית ההכשרה הדו-שנתית למטפלים ב – CBT, בתה"ש. עוסקת בטיפול פרטני, זוגי ומשפחתי. מרצה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת ת"א. פיתחה שיטות טיפול ייחודיות הנלמדות באוניברסיטאות, בתי חולים, קופות החולים, שירותי רווחה, שירותים פסיכולוגיים חינוכיים, מרפאות פסיכיאטריות ועוד. פרסמה מאמרים מקצועיים וחיברה שבעה ספרים. ספרה: "לדבר CBT עם הורים וילדים", היה בראש רשימת רבי המכר של ספרים בתחום הפסיכולוגיה בשנים 2016 – 2017. אורחת קבועה בתוכנית פותחים יום בערוץ 13.

ד"ר שרון זיו ביימן – פסיכולוגית קלינית, חברת סגל וראש "מכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה" בביה"ס למדעי ההתנהגות, במכללה האקדמית תל אביב-יפו. שותפה ב"קבוצת שיח מכון לפסיכותרפיה התייחסותית". חוקרת את מערך היחסים בין התערבויות המטפל, לקשר הטיפולי ולתוצאות הטיפול. מטפלת במבוגרים ובזוגות.

הרשמו לערוץ היו טיוב שלנו

אנשי מקצוע ומכונים