תפריט נגישות

Clinical Psychologist - פסיכולוג קליני

פסיכולוג קליני הוא איש מקצוע בוגר תואר שני בפסיכולוגיה לפחות, אשר סיים התמחות בפסיכולוגיה קלינית ועבר את בחינת ההתמחות. החוק כיום בישראל קובע כי פסיכולוג קליני חייב להיות מומחה בפסיכולוגיה קלינית על מנת לטפל. ניתן לראות מי הוא פסיכולוג קליני מוסמך ואת מספר רישיונו של כל פסיכולוג קליני בפנקס הפסיכולוגים המנוהל ע"י משרד הבריאות. 

הפסיכולוג הקליני מומחה באבחון הפרעות ומצוקות נפשיות, ובטיפול בהן. כמו כן, פסיכולוגים קליניים מומחים בהעברת מבחני אינטיליגנציה ומבחני אישיות שונים. רוב הפסיכולוגים מאמצים שיטת טיפול מרכזית באמצעותה הם מטפלים (גישה התייחסותית, גישה קוגניטיבית-התנהגותית, גישה הומניסטית גישה אקזיסטנציאליסטית ועוד), אולם פסיכולוגים רבים משלבים מגוון שיטות על מנת להתאים את הטיפול באופן מדויק למטופל ולמצוקותיו.

עבודתו של הפסיכולוג הקליני מתמקדת בשני תחומים מרכזיים:

א. פסיכותרפיה (טיפול נפשי): טיפול פסיכותרפי (פרטני, זוגי או משפחתי) מיועד לטפל במגוון רחב של מצבים נפשיים, החל ממצוקה נקודתית סביב אירוע מסוים, וכלה בהפרעות נפשיות רחבות יותר (דיכאון, הפרעות אישיות, הפרעות אכילה, טראומה). טיפול אצל פסיכולוג קליני יכול לסייע גם בהתמודדות עם קשיים בין אישיים, אמונות לגבי העצמי (דימוי עצמי, ערך עצמי) ושאלות של זהות ומשמעות. הפסיכולוג הקליני יכול לספק תמיכה, להציע כלים להתמודדות ולסייע למטופל להבין טוב יותר את עצמו, את דפוסי ההתנהגות ודפוסי המחשבה שלו, ואת חייו.

ב. אבחון פסיכו-דיאגנוסטי: אבחון פסיכו-דיאגנוסטי כולל לרוב ראיון, מבחני אינטיליגנציה ומבחנים השלכתיים. מטרתו לאבחן את קווי האישיות של המטופל, לזהות את הקשיים עמם המטופל מתמודד ואת הכוחות הנפשיים והמשאבים העומדים לרשותו, להעריך מצבים נפשיים (מסוכנות, אובדנות, אלימות) ולהבין טוב יותר מצוקתו. כל אלו מאפשרים לפסיכולוג להגיע לאבחנה מדויקת של מצוקתו של המטופל, ולהתאים את שיטת הטיפול שתסייע לו באופן מיטבי.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי