תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Emotional disorders - בעיות רגשיות

הילה, אדריכלית צעירה אשר בן זוגה נפרד ממנה שלושה חודשים לפני חתונתם, חווה מצוקה ובלבול ומאבדת עניין בעבודתה בחודשים שלאחר הפרידה. אייל בן העשר מרטיב במיטה בלילות מאז החל את בית הספר היסודי ואילו אמיר בן השלוש נשכב על הרצפה בסופר וצורח עד שאמו מוותרת וקונה לו את הממתק המיוחל. אביתר בן החמישים מתחיל לחוות התקפי פאניקה לאחר שהוא מפוטר מעבודתו ומוצא עצמו מובטל לראשונה בחייו.

האם מצבים אלו והתגובות הרגשיות הנלוות להם מהווים דוגמאות לתגובה נורמלית למשבר, או שמא הם מבטאים בעיות רגשיות של הסובלים מהם? על בעיות רגשיות בילדות ובבגרות.

בעיות רגשיות

בעיות רגשיות הפכו למונח שכיח אך למעשה לא מדובר במונח מקצועי או באבחנה פסיכיאטרית אלא בשם כולל למגוון קשיים אשר המקור להם נפשי, והם מתבטאים באופנים שונים אשר פעמים רבות מתקיימים בו זמנית:

בעיות רגשיות בעלות ביטוי התנהגותי- בעיות רגשיות אשר מתבטאות בדפוסי התנהגות בלתי מסתגלים כהפרעות התנהגות, הרטבה, סרבנות בית ספר ואלימות בגילאי הילדות, ובהתמכרויות, עבריינות, היעדר עבודה יציבה וקשיים בין אישיים בבגרות.

בעיות רגשיות המתבטאות במצוקה נפשית- בעיות רגשיות אשר מתבטאות בסימפטומים נפשיים כחרדה, דיכאון, הפרעות אכילה, קשיים בין אישיים.

בעיות רגשיות המתבטאות בחוסר הסתגלות- בעיות רגשיות המביאות לכך שהאדם אינו פנוי לממש את מלוא הפוטנציאל שלו ו/או מתפקד היטב אך ללא תחושת סיפוק, הנאה והישג.
 

חשוב לציין כי לא כל ירידה תפקודית או מצוקה רגשית מעידים על קיומן של בעיות רגשיות: כולנו מגיבים לשינויי חיים מאיימים ושליליים באופן רגשי, וכאשר שינוי רגשי או התנהגותי מתרחש בתגובה לאירוע מסוג זה, סביר להניח כי נראה בכך תגובה טבעית ונורמטיבית. רק במידה והתגובה הרגשית תמשך לאורך פרק זמן ממושך ו/או תביא למצוקה עזה ופגיעה בתפקוד, נחשוד בקיומן של בעיות רגשיות.

טיפול במצבים של בעיות רגשיות

מאחר והמונח בעיות רגשיות הוא מונח כוללני, הצעד הראשון לטיפול במצב בו קיימת מצוקה או פגיעה בתפקוד השוטף על רקע נפשי הוא אבחון וקביעת תוכנית טיפולית. בין אם מדובר בילד ובין אם מדובר באדם בוגר אשר מתמודד עם בעיות רגשיות, במסגרת הפנייה לאיש מקצוע טיפולי תוגדר הבעיה המרכזית ובהתאם להבנה זו תיבנה תוכנית טיפול מתאימה. לדוגמא, כאשר ילד צעיר מתנהג באופן בלתי ממושמע, אלים וחצוף התוכנית הטיפולית תתבסס בדרך כלל על הדרכת הורים, אך כאשר בעיות רגשיות אלו התעוררו על רקע פגיעה מינית, למשל, תוכנית הטיפול תכלול גם טיפול פסיכולוגי אינטנסיבי.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי