תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

איך אדע שאני בידיים טובות? - שאלות ותשובות על אתיקה של מטפלים

מרצה:
ד”ר רוני אורן יגודה
24/11/2021

פנייה לטיפול נפשי עשויה להיות רגע לא פשוט עבור רבים מאיתנו, ממגוון רחב של סיבות. לעיתים זה מכיוון שאנו פונים לטיפול עקב משבר או נקודת קושי בחיינו, המסבה לנו סבל עמוק וגורמת לנו להרגיש פגיעים במיוחד. בפעמים אחרות, עצם העובדה שאנו נדרשים לתת אמון באדם זר ולהפקיד בידיו מידע רגיש לגבי עצמנו ולגבי יקירינו, מעוררת בנו חוסר נוחות ומקשה עלינו להיעזר. כך או כך, הצורך שלנו לדעת שאנחנו "בידיים טובות" הוא צורך לגיטימי והוא היבט שראוי לבחון אותו בעת הכניסה לטיפול ובמהלכו. אחד הגורמים שנועדו לשמור על טובת המטופל במצבים אלו הוא הקוד האתי - מסמך המהווה הצהרת כוונות וערכים, אשר עוסק בשאלה "איך נראה (ואיך לא נראה) טיפול מקצועי ומיטיב?".

כדי להבין את הנושא יותר לעומק, אירחנו באולפן בטיפולנט את ד”ר רוני אורן-יגודה, פסיכולוגית לאחר התמחות קלינית ומשפטנית. שאלנו אותה שאלות כמו מה הוא הקוד האתי? מי נדרש לפעול לפיו? מה המשמעות של אתיקה בטיפול? במה נבדלת עבירה אתית מעברה פלילית? האם קיימים בכלל יחסים “בהסכמה” בטיפול? כיצד אדע אם נחצו גבולות במסגרת הטיפול שלי? ולבסוף, מהם תמרורי האזהרה אליהם כדאי לשים לב?


ד”ר רוני אורן יגודה - פסיכולוגית לאחר התמחות קלינית ומשפטנית, פסיכולוגית ביחידה לייעוץ פסיכולוגי באוניברסיטת חיפה וחוקרת בבית הספר למדעי הפסיכולוגיה באוניברסיטה. עבודת הדוקטורט שלה התמקדה בחקר דפוסים של רגשות בחרדה חברתית. בנוסף, בעלת תואר ראשון ושני (LLM) במשפטים, עם התמחות במשפט ובריאות, מלמדת את הקורס אתיקה לפסיכולוגים במסלול לתואר שני בבית הספר למדעי הפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה. 

עירון מלמוד גנני - פסיכולוג מתמחה בפסיכולוגיה קלינית ב”נווה צאלים” – בית ספר ופנימייה פוסט אשפוזית. בוגר התוכנית לפסיכותרפיה בגישה האנליטית של יונג באוניברסיטת בר-אילן. מחקרו בעבודת התזה התמקד בקשר בין חרדה חברתית לבדידות.

אנשי מקצוע ומכונים