תפריט נגישות
חיפוש

Didactic Diagnostician - מאבחן דידקטי

אבחון דידקטי הוא אבחון המיועד לאיתור קשיי למידה שונים במטרה להתאים לקשים אלו שיטת לימוד, טיפול או עזרה לימודית אשר יסייעו בהתמודדות עם קשיים אלו. האבחון הדידקטי עשוי לאפשר למי שאובחן כסובל מליקויי למידה שונים הקלות והתאמות בדרישות הלימודים, כהארכת זמן במבחנים, אישור להבחן בע"פ, אישור לקבל חומר מסוכם, הקלה בהיקף שיעורי בית ועוד.
 

אגף שפ"י (שרות פסיכולוגי ייעוצי ) במשרד החינוך הוציא הוראות והנחיות הנוגעות להסמכת אנשי מקצוע הרשאים לבצע אבחון דדקטי, ללקויות המאובחנות ואופן אבחונם, ולהקלות להן זכאי כל תלמיד המאובחן כסובל מנכות. כל מאבחן דידקטי כפוף לכללים אלו.

בשרות הפסיכולוגי חינוכי (שפ"ח) בכל רשות מונציפאלית ניתן לקבל שירותי אבחון דידקטי בתנאים שונים (לרשימת השפ"ח לחץ כאן).

אבחון דידקטי כללי מסייע באיתור קשיים בתחום הלמידה כולו תוך התייחסות ליכולות קוגניטיביות (זיכרון, קשב, יכולת התארגנות) ולמיומנויות קריאה וכתיבה. כאשר קיים קושי ספציפי בתחום המתמטיקה או האנגלית, ניתן לפנות לאבחון דידקטי באנגלית או אבחון דידקטי במתמטיקה המותאמים לאיתור קשיים ספציפיים בתחומים אלו. כמו כן, קיים אבחון לבחינת מוכנות לכיתה א' הבוחן את בשלותו הרגשית והקוגניטיבית של הילד להתמודדות עם המשימות הלימודיות הנדרשות בבית ספר יסודי. 
 

מאבחן דידקטי הוא פסיכולוג חינוכי, פסיכולוג קליני, יועץ חינוכי או איש חינוך אשר הוסמך לעריכת האבחון הדידקטי באמצעות קורס המוכר על ידי משרד החינוך.

מאבחן דידקטי אינו מוסמך לאבחן קשיים רגשיים או הפרעות קשב וריכוז, אך במידה והאבחון מצביע על קשיים אלו הוא עשוי להמליץ על המשך האבחון באמצעות נוירולוג או פסיכיאטר ילדים.   

היכנסו לקבלת מידע נוסף אודות אבחון דידקטי ומתי לפנות אליו


תחומי מומחיות:
אבחון דידקטי

אנשי מקצוע בתחום

אבחון דידקטי