תפריט נגישות

MOXO - מוקסו

מוקסו הינו מבחן אובייקטיבי – מבחן ביצוע מתמשך ממוחשב, המסייע לבחינת קשב וריכוז ולאבחון הפרעות קשב וריכוז.

כאשר ישנו חשש להפרעת קשב וריכוז, כלומר כאשר ילד או מבוגר מראה תסמינים כמו קושי לשמור על ריכוז ומיקוד בדבר מה לאורך זמן, נטייה להסחות דעת רבות, קשיי התארגנות או ניהול זמן, קושי בתשומת לב לפרטים, שכחנות, "מעופפות", קושי לשבת לאורך זמן וחוסר שקט, אימפולסיביות וכן תסמינים נוספים שניתן למצוא כאן, עולה הצורך לפנות לאבחון הפרעות קשב וריכוז.

האבחון, אותו מבצע איש מקצוע מוסמך, כולל בדרך כלל כמה חלקים:

1. ראיון – בו הילד והוריו או המבוגר מתארים את הקשיים והתסמינים, וכן את תולדות החיים המפורטים של האדם הנמצא באבחון ושל הבעיה.

2. איסוף חומר – כאשר האבחון בוחן את הקשב והריכוז של ילד, בדרך כלל יבקש איש המקצוע למצוא מידע על תפקודו של הילד מההורים ומאנשי הצוות החינוכי המלווים את הילד בבית הספר או בגן, זאת על מנת לקבל תמונה בהירה ומדויקת יותר על מצבו של הילד. בחלק מהמקרים, כאשר יעלה הצורך, תתקיים גם תצפית על הילד בסביבה הטבעית שלו על ידי המאבחן. בנוסף, לעיתים מחולקים שאלונים לאדם עצמו אם מדובר במבוגר, או להורים ולצוות החינוכי, על מנת לארגן את איסוף החומר.

3. מבחן אובייקטיבי – התסמינים של הפרעות קשב וריכוז הינם דומים, לפחות בחלקם, להפרעות אחרות. לכן, על מנת לוודא שאכן האבחון מדויק, חשוב להשתמש במבחן אובייקטיבי, על מנת לאפשר אבחון מקיף ומקצועי ולמנוע מצבים של אבחנה שגויה, שעלולה להוביל לטיפול לא מתאים. זאת ועוד, חשוב לוודא שהאבחנה נעשית בצורה שאינה סובייקטיבית. כך למשל, אישה צעירה שמתקשה ללמוד שעות על גבי שעות בכל יום, ולכן מאמינה שיש לה הפרעת קשב וריכוז – אכן ככל הנראה מתקשה להתרכז באופן סובייקטיבי, אך איננה סובלת מהפרעה אובייקטיבית. מבחנים אובייקטיבים מאפשרים לגלות האם ישנה הפרעה, באופן אובייקטיבי. מבחנים אובייקטיביים חדשניים ויעילים נקראים מבחני ביצוע מתמשך ממוחשבים.

מוקסו הינו מבחן אובייקטיבי – מבחן ביצוע מתמשך ממוחשב, בעל תיקוף מדעי. המבחן נמשך כחמש עשרה דקות, שבמהלכן הנבדק יושב מול מסך מחשב והוא מתבקש ללחוץ על מקש מסוים בכל פעם שהוא רואה ציור פנים של ילד מסוים. במהלך המבחן הנבדק רואה פרצופים שונים שמסיחים את דעתו, ועליו ללחוץ על המקש רק כאשר הפרצוף שהובהר כמטרה מופיע. לא רק הסחות וויזואליות בצורת פרצופים קיימים, אלא גם קולות ורעשים שמסיחים את דעתו. הבדיקה הולכת ונהיית קשה יותר מבחינת רמת המסיחים והמהירות.

המבחן נבדק במחקר בין-לאומי בו השתתפו מאות ילדים, והצליח לאבחן בוודאות של 90% קיום של הפרעת קשב וריכוז. מבחן מוקסו מראה יעילות רבה בזיהוי החלקים השונים של הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות: קשב, היפראקטיביות, אימפולסיביות, תזמון וזמן תגובה. זאת ועוד, המוקסו בוחן גם הסחות דעת שמיעתיות. כך מבחן מוקסו מאפשר למצוא בדיוק רב את הקשיים והצרכים הייחודיים של הנבדק.

מבחן מוקסו הינו מבחן שנמצא במחקר מדעי יעיל על אוכלוסיית ילדים ישראלית, והוא כולל נורמות ישראליות באבחון קשב וריכוז, ובכך הוא מבטיח אובייקטיביות ודיוק גבוהים ביותר.


ביבליוגרפיה

Berger, I., & Cassuto, H. (2014). The effect of environmental distractors incorporation into a CPT on sustained attention and ADHD diagnosis among adolescents. Journal of neuroscience methods, 222, 62-68.‏

Berger I, Goldzweig G. (2010) Objective measures of Attention - Deficit/Hyperactivity Disorder – a pilot study. Isr Med Assoc J 12:531-535.

Brewis, A. (2002). Social and biological measures of hyperactivity and inattention: Are they describing similar underlying constructs of child behavior?.Social biology, 49(1-2), 99-115.

אנשי מקצוע בתחום

אבחון הפרעות קשב וריכוז