תפריט נגישות
חיפוש

Health Psychology - פסיכולוגיה רפואית

פסיכולוגיה רפואית או בשמה הנוסף פסיכולוגיה בריאותית הנה תחום אקדמי ויישומי אשר עוסק בקשר שבין נפש האדם למצבי בריאות וחולי. כחלק מכך פסיכולוגיה רפואית למשל מתמקדת באלמנטים הפסיכולוגיים שקשורים להקפדה על הבריאות, באופן היווצרותן של מחלות, ובהתמודדות עם מצבי חולי ופרוצדורות רפואיות.

לימודי פסיכולוגיה רפואית מקנים לפרט ידע מעמיק במספר תחומים. ראשית, פסיכולוגיה רפואית בדומה ללימודי פסיכולוגיה אחרים, כגון פסיכולוגיה קלינית או פסיכולוגיה חינוכית קלינית, מעניקה ידע מעמיק בתחומי הפסיכולוגיה. במסגרת זאת פסיכולוגיה רפואית מספקת ידע תיאורטי ומעשי בפסיכופתולוגיה, פסיכודיאגנוסטיקה וכמו כן פסיכותרפיה לסוגיה. לצד זאת, פסיכולוגיה רפואית מקנה ידע בפיזיולוגיה ובביולוגיה, למשל באנטומיה ונוירולוגיה. תחום זה כולל גם למידה אודות מחלות שונות והשפעותיהן. תחום הלימוד השלישי של פסיכולוגיה רפואית מתרכז בגוף הידע הקיים בתחומיה של פסיכולוגיה רפואית. למשל, כיצד אנשים מתמודדים עם מחלות כרוניות, מה יחסם לבדיקות תקופתיות ולביקורים אצל הרופא, אלו גורמים מעודדים אנשים לשמור על תזונה בריאה ועוד. בכך, לימודי פסיכולוגיה רפואית כוללים הכשרה מקיפה ורב תחומית, בהיבטי מחקר, תיאוריה ופרקטיקה.

פסיכולוגיה רפואית – אודות העיסוק בשטח

בוגרי פסיכולוגיה רפואית עשויים לעסוק במגוון תחומים. פסיכולוגים רפואיים רבים משתלבים במערכת הבריאות, למשל בבתי חולים ובמרפאות, שם הם מעניקים ליווי וטיפול לאנשים אשר מתמודדים עם מחלות שונות. למשל אנשים אשר חוו התקף לב, או כאלו אשר מתמודדים עם סוכרת או סרטן. בין היתר, בוגרי פסיכולוגיה רפואית מעניקים שירותי ייעוץ וטיפול לקראת ולאורך הליכים טיפוליים מורכבים, למשל השתלות או טיפולי פוריות. ישנם בוגרי פסיכולוגיה רפואית אשר בדומה לבוגרי פסיכולוגיה שיקומית מלווים אנשים לאחר פגיעת ראש או אחרים המטפלים בסוגי הפרעות תקשורת (למשל אוטיזם לסוגיו). כמו כן, בוגרי פסיכולוגיה רפואית פועלים בארגונים שונים גם בשוק הפרטי. למשל במכוני מחקר ובחברות תרופות. בנוסף, ישנם בוגרי פסיכולוגיה רפואית אשר ממשיכים להתמקצע בתחומי הפסיכותרפיה ומטפלים בשיטות שונות, כגון טיפול דינאמי או טיפול קוגניטיבי התנהגותי

פסיכולוגיה רפואית – מסלול ההכשרה בישראל

לימודי פסיכולוגיה רפואית בדומה למסלולי פסיכולוגיה אחרים, כגון פסיכולוגיה ארגונית או פסיכולוגיה התפתחותית לסוגיה, נלמדים במסגרת לימודי תואר שני אשר מתקיימים במוסד אקדמי מוכר. לימודי פסיכולוגיה רפואית נמשכים כשנתיים, ומחייבים הגשת עבודת גמר (תזה). עם סיום הלימודים ממשיכים בוגרי פסיכולוגיה רפואית למסלול התמחות, הנמשך כשנתיים במשרה מלאה או ארבע שנים במסגרת של חצי משרה. תהליך ההתמחות של פסיכולוגיה רפואית נחלק לשני שלבים, שלב המתקיים במסגרת מרפאה ושלב המתקיים במסגרת אשפוז. עם סיום ההתמחות של פסיכולוגיה רפואית מתקיימת בחינת סיום. לאחר צליחת הבחינה מקבלים בוגרי המסלול רישיון בתור פסיכולוגים רפואיים עצמאיים.


אנשי מקצוע בתחום

התמודדות עם מחלות פיזיות