תפריט נגישות
חיפוש

Antidepressants medication - תרופות נגד דיכאון

מהם נוגדי דכאון?

נוגדי דכאון הם שם כולל לקבוצת תרופות פסיכיאטריות המכוונת להפחתת סימפטומים דכאוניים מתונים או אקוטיים הכוללים תחושות עצבות, אשמה וחוסר ערך, מחשבות על מוות, פגיעה בדפוסי השינה ו/או האכילה ופגיעה בהנאה והעניין בחיים. נוגדי הדכאון הראשונים התגלו בטעות בשנות ה-50 ובעקבות הגילוי התפתחו נוגדי דכאון יעילים אך בעלי תופעות לוואי בלתי נעימות.

בשנות ה-90 התחוללה מהפכה עם פיתוח הפרוזאק, אשר מהווה אבטיפוס למגוון נוגדי דכאון יעילים אשר השימוש בהם אינו מלווה בדרך כלל בתופעת לוואי ובמידה והוא אכן מלווה בהן- מדובר בדרך כלל בתופעות קלות החולפות תוך מספר ימים.

נוגדי הדכאון הנפוצים היום הם נוגדי דכאון מקבוצת SSRI (פרוזאק, ציפרלקס, פריזמה, רסיטל) אשר מאזנים את קליטת הסרוטונין, האחראי בין השאר על מצב הרוח, ונוגדי דכאון מקבוצת SSNRI (אדרונאקס, אפקסור) אשר מאזנים הן את רמות הסרוטונין והן את פעילות הנוראפינפרין. כאשר נוגדי דכאון אלו אינם מביאים להקלה המצופה, ניתן להיעזר בנוגדי דכאון מקבוצת הטריצייקלים או מקבוצת מעכבי המונואמינים. יעילות התרופות ומיעוט תופעות הלוואי הפכו את נוגדי הדכאון לתרופות שהשימוש בהן נפוץ ביותר ברחבי העולם- נוגדי דכאון הן התרופות הנמכרות ביותר בעולם מלבד אנטיביוטיקה. 

מתי משתמשים בנוגדי דכאון?

  • סימפטומים דכאוניים חריפים הנמשכים שבועיים ומעלה ומביאים למצוקה קשה, פגיעה משמעותית בתפקוד או מחשבות אובדניות המעמידות את שלומו של האדם בסיכון.
  • סימפטומים דכאוניים מתונים אשר מתקיימים לאורך זמן (חודשים או שנים) ופוגעים באיכות החיים גם אם אינם מביאים לסבל אקוטי או פגיעה תפקודית קשה.
  • חרדות ואובססיות המשולבות בתחושות דכאוניות- סימפטומים חרדתיים ואובססיביים פוגעים באיכות החיים ובתחושת הביטחון והערך העצמי ולכן לא פעם הם מתקיימים בו זמנית. נוגדי דכאון משפיעים בו זמנית על סימפטומים דכאוניים וחרדתיים ולכן יעילים במצבים אלו.
  • תגובה מתמשכת לאובדן או משבר נפשי - תגובות של עצב, שכול וכאב נפשי הן תגובות מוכרות לאבל ולמצבי משבר. יחד עם זאת, קיימת ציפייה כי לאחר מספר שבועות או חודשים יחול שיפור ברמת התפקוד והמצוקה. כאשר שיפור זה אינו מתרחש, ניתן להיעזר בנוגדי הדכאון.
  • כאשר פסיכותרפיה הניתנת על ידי מומחים לדכאון למיניהם, למשל במסגרת טיפול פסיכודינמי או טיפול קוגניטיבי התנהגותי לא עוזרת מספיק. במצבים מסוימים המצוקה עזה עד כדי פגיעה באפשרות להיעזר בטיפול הפסיכותרפי באופן מספק. במצבים אלו כדאי לשקול להיעזר בנוגדי דכאון לתקופת זמן מוגדרת.

נוגדי דכאון או טיפול פסיכולוגי?

בעשורים האחרונים התפרסמו מאמרים רבים המשווים בין יעילותם של נוגדי דכאון ליעילותה של פסיכותרפיה במצבי דכאון. אחד הממצאים העקביים מצביע על כך ששילוב בין פסיכותרפיה לטיפול באמצעות נוגדי דכאון יעיל יותר מטיפול תרופתי או פסיכולוגי בפני עצמם. זאת, מאחר ונוגדי הדכאון מביאים להקלה בסימפטומים אך פסיכותרפיה מספקת תמיכה רגשית ומאפשרת רכישת אסטרטגיות התמודדות המקטינות את הסיכון להתפרצות מחודשת של הדכאון. יחד עם זאת, לעיתים טיפול באמצעות נוגדי דכאון או באמצעות טיפול פסיכותרפי בלבד מביאים לתוצאה מספקת, ובפרט במצבים של דכאון לא חריף. במצבים של דכאון קשה המלווה במחשבות אובדניות, מצוקה עזה, ייאוש ופגיעה תפקודית- מומלץ להיעזר בנוגדי דכאון להשגת הקלה מהירה.

מי יכול להמליץ על שימוש בנוגדי דכאון?

מרשם והמלצה לשימוש בנוגדי דכאון ניתן לקבל במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי או מרופא משפחה. פסיכיאטר יכול לאבחן קשיים רגשיים  באופן מקיף ומעמיק יותר ולכן מומלץ לפנות אליו במידה וקיימת תחושה כי הדכאון התעורר על רקע קשיים קודמים ומקיפים יותר. חשוב להדגיש כי פסיכולוג אינו רשאי לרשום נוגדי דכאון אך יכול להמליץ למטופל על התייעצות עם פסיכיאטר כאשר הוא חש שהטיפול הפסיכותרפי אינו מהווה התערבות טיפולית מספקת בשלב זה.

תרופה נגד דכאון "תשנה לי את האישיות"?
לא. תרופה נגד דכאון מכוונת להשבת איזון נוירוכימי אשר אבד עקב פגיעות גנטית מולדת ו/או מצב משבר. היכולת שלנו להינות, לשמוח ולחוות הנאה תלויה בין השאר בחומרים הנוירוכימייים האחראיים על רגשות אלו, ועל כן תרופה נגד דכאון המשיבה את האיזון בתחום זה מפחיתה סימפטומים דכאוניים כחוסר הנאה, עצב והיעדר עניין. כלומר, תרופה נגד דכאון מחזירה לאיזון את היכולת לחוות מגוון רגשות חיוביים אך אינה מביאה לשינוי אישיותי של תפיסות, אמונות, ערכים והיבטים נוספים המרכיבים את אישיותנו.
לכן, תרופה נגד דכאון אשר לא תלווה בטיפולי פסיכותרפיה למשל טיפול פסיכודינמי או טיפול קוגניטיבי התנהגותי עשויה להוות פתרון טיפולי חלקי בלבד במקרים (השכיחים) בהם דכאון נובע לא רק מחוסר איזון נוירו-כימי אלא גם מגורמים פסיכו-סוציאליים כאירועי חיים מלחיצים, סגנון אישיותי נוקשה, משברים כגירושין ואובדן וכן הלאה.

תרופה נגד דכאון- ממכרת? הפסקת השימוש בה תחמיר את המצב?
לא. אף תרופה נגד דכאון אינה ממכרת והפסקתה לא תביא להחמרה. עם זאת, הפסקת השימוש בתרופה עשוי להביא לנסיגה למצב הקודם ולכן יש להתייעץ עם איש מקצוע בטרם מפסיקים את השימוש בה.

תרופה נגד דכאון משפיעה באופן מיידי?
לא. מרבית התרופות משפיעות תוך שבועיים-שלושה.

ניסיתי וזה לא עזר לי. יש טעם לנסות שוב?
בהחלט. יש להיוועץ עם רופא ולשקול להחליף תרופה. גם אם תרופה מסוימת לא הועילה, ייתכן שתרופה אחרת תועיל מפני שלתרופות שונות יש מנגנוני פעולה שונים על המוח, כמו גם תופעות לוואי שונות. כמו כן, לעיתים תרופה נגד דכאון עשויה להתחיל להשפיע רק כאשר היא מלווה בפסיכותרפיה המאפשרת שינוי פנימי ועיבוד של המצב שהוביל לדכאון.


תחומי מומחיות:
טיפול פסיכיאטרי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי