תפריט נגישות
חיפוש

Catatonic Schizophrenia - סכיזופרניה קאטטונית

סכיזופרניה קאטטונית הנה אחד מתתי הסוגים של סכיזופרניה, הפרעה המשתייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות פסיכוטיות, הכוללת ארבעה תתי סוגים נוספים: סכיזופרניה פרנואידית, סכיזופרניה רזידואלית, סכיזופרניה לא מאורגנת המכונה גם סכיזופרניה הבפרנית, וסכיזופרניה בלתי מובחנת.

סכיזופרניה קאטטונית נחלקת לשני סוגים. הסוג הראשון תואם את שמה ומאופיין בסימפטומים של קיפאון הכוללים חוסר תנועה, אילמות (חוסר יכולת לדבר) וחוסר תגובה כללי לסביבה. הלוקים בסכיזופרניה קאטטונית מסוג זה, קופאים במקום בתנוחות לא טבעיות למשך זמן רב, או נעשים פאסיביים וניתנים להעמדה במגוון פוזיציות, ללא כל התנגדות מצידם.

הסוג השני של סכיזופרניה קאטטונית מתבטא בסימפטומים הפוכים לקיפאון, כלומר בריגוש ובחוסר שקט, הן מבחינה מוטורית והן מבחינת תחושה פנימית. במקרים היותר קיצוניים של סוג זה, האדם חש איבוד שליטה ועלול לפעול באופן הרסני ואלים, וכחלק מכך לגרום נזקים לעצמו ולסביבה. נמצא כי שני הסוגים של סכיזופרניה קאטטונית, הן הסוג המאופיין בקיפאון והן הסוג המאופיין בריגוש, נובעים מפעילות יתר מוחית. 

סכיזופרניה קאטטונית עשויה להופיע הן בשלב הכרוני של סכיזופרניה והן בשלב האקוטי, כלומר במסגרתהתקף פסיכוטי. במובן זה היא מזוהה גם עם סימפטומים שליליים וגם עם סימפטומים חיוביים של ההפרעה. בעשורים האחרונים מרבית הסימפטומים של סכיזופרניה קאטטונית מטופלים בהצלחה ובמהירות על ידיתרופות אנטי פסיכוטיות, בשילוב עם תרופות נגד חרדה. יחד עם זאת, בזמן הופעת הסימפטומים קיים צורך בהשגחה טיפולית צמודה, מעבר לטיפול תרופתי, היות וחולים אלו נוטים להתיש ולהזניח את עצמם, לפעמים עד לכדי סכנת מוות.

כיום קיים דיון בקרב פסיכיאטרים לגבי המידה בה הסימפטומים של סכיזופרניה קאטטונית אכן ייחודיים למחלת הסכיזופרניה. לדוגמא, נמצא כי סימפטומים דומים עשויים להופיע כחלק ממצב של מאניה לאחר שימוש בסמים ואלכוהול, וכתופעת לוואי של מחלות מוח שונות. במקרים מסוימים סימפטומים אלו מופיעים גם במסגרת דיכאון קליני.


ביבליוגרפיה

אליצור, א., טיאנו, ש., מוניץ, ח. ונוימן, מ. (2003).פרקים נבחרים בפסיכיאטריה, תל אביב: הוצאת דיונון, מהדורה רביעית.Q

Sadock, B.J. Kaplan, H.I. Sadock, V.A. (2007). Kaplan & Sadock's Synopsis of psychiatry: Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, tenth edition.

Enterman, J., Dijk, D. (2010). The curious case of a catatonic patient. Schizophrenia Bulletin. 37(2):235-237.

אנשי מקצוע בתחום

סכיזופרניה