תפריט נגישות

Disorganized Schizophrenia - סכיזופרניה לא מאורגנת

סכיזופרניה לא מאורגנת, המכונה גם סכיזופרניה הבפרנית, הנה תת סוג של הפרעה נפשית המכונה סכיזופרניה, אשר משתייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות פסיכוטיות. כיום, מוגדרים ארבעה תתי סוגים נוספים של סכיזופרניה: סכיזופרניה פרנואידית, סכיזופרניה רזידואלית, סכיזופרניה קאטטונית וסכיזופרניה בלתי מובחנת.

במסגרת סכיזופרניה לא מאורגנת, מופיע תחילה התקף פסיכוטי, המאופיין בפריצה של סימפטומים חיוביים, בעלי אופי של אקטיביות רבה. האדם נראה מאוד מתוח ותזזיתי. לרוב הוא הופך להיות מאוד פעיל, אך באופן לא מאורגן וחסר מטרה. לצד זאת מופיעות תגובות רגשיות אשר לא נראות תואמות לתכני חשיבה כלשהם. במקרים רבים מופיעים צחקוקים ואף פרצי צחוק סוערים, הפורצים ללא כל סיבה. במובן זה, סכיזופרניה לא מאורגנת נראית לא פעם מהצד בתור שביעות רצון בלתי מוסברת, הכוללת התנהגות אווילית. כמו כן, מופיעים סימפטומים פסיכוטיים כגון הלוצינציה, דלוזיה, מהלך חשיבה מקוטע ותלונות היפוכונדריות. אלו מלווים בחוסר תקשורת כמעט מוחלט עם הסביבה. השלב הבא של סכיזופרניה לא מאורגנת, מאופיין בשקיעה במצב הפוך, פאסיבי, במסגרתו מופיעים סימפטומים שליליים. בין היתר כוללים הסימפטומים אפטיה, דיבור דל, הזנחה עצמית חריפה, השטחה רגשית, ירידה במידת היוזמה והמוטיבציה, והחרפה של ההסתגרות החברתית.

לרוב, המהלך של סכיזופרניה לא מאורגנת הנו כרוני, וכולל תנועה חוזרת בין התקפים פסיכוטיים פעלתנים, לבין מצב של נסיגה ואפטיה. נמצא כי סכיזופרניה לא מאורגנת פורצת בעיקר בשנות העשרה ובשנות העשרים המוקדמות, בייחוד בקרב אנשים ביישנים ומסוגרים, אשר סובלים מהפרעות אישיות. באשר לטיפול, סכיזופרניה לא מאורגנת מטופלת בעיקר באמצעות תרופות אנטי פסיכוטיות, הניתנות ע"י פסיכיאטרים.


אנשי מקצוע בתחום

סכיזופרניה