תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Delusion - דלוזיה

דלוזיות (מחשבות שווא) הן אמונות או רעיונות מוזרים הכוללים בדרך כלל פירוש שגוי של תפיסות או חוויות. בעמוד הנוכחי, תוכלו לקרוא על הסוגים המרכזיים של דלוזיות. 

הפרעות אלו בחשיבה באות לידי ביטוי באמונה חזקה בדבר בלתי סביר או אפשרי. הן מהוות את אחד המאפיינים המרכזיים של חולי סכיזופרניה, ונחשבות לאחד הסימפטומים החיוביים של ההפרעה.

חשוב להדגיש כי דלוזיות יכולות לאפיין הפרעות נפשיות נוספות מלבד סכיזופרניה, כמו למשל הפרעה דלוזיונלית או הפרעה סכיזו-אפקטיבית. 

בכל הנוגע לקיומן של מחשבות מוזרות או רעיונות בלתי סבירים בהם האדם מאמין, חשוב לשים לב להבדלים בין-תרבותיים. אדם מערבי המשוכנע כי הוא נרדף על ידי שדים עשוי להיות מוגדר כסובל מדלוזיות, אך עבור בן לשבט אפריקאי המאמין בקיומם של שדים, תחשב אמונה זו לנורמטיבית.

חשוב להבחין כי דלוזיות הן אינן הלוצינציות: הלוצינציות הן עיוות בתפיסה אשר מביא לחוויה של גירוי חושי לא מציאותי. הלוצינציה למשל עשויה להתבטא בשמיעת קולות אשר מורים לאדם לבצע מעשים שונים, והיא נכללת בסימפטומים של סכיזופרניה.

סוגים מרכזיים של דלוזיות

ניתן לחלק דלוזיות לארבע קטגוריות מרכזיות נפוצות: דלוזיות רדיפה, ייחוס, גדולה ושליטה. 

מלבד קטגוריות אלו, מתקיימות גם דלוזיות נוספות אשר כוללות רעיונות מוזרים הקשורים למשל לדת, לגופו של האדם (להיות משוכנע כי אני מפיץ ריח גוף רע או כי איבר מסויים בגופי אינו מתפקד), ליחסים רומנטיים (האמונה כי אדם אחר, לרוב בעל סטטוס גבוה משלי כמו גורם מטפל, מאוהב בי בסתר). 

דלוזיות רדיפה (Persecutory)

דלוזיות אלו הן הנפוצות ביותר ומתייחסות לאמונה בלתי רציונלית על פיה האדם נרדף, נמצא תחת מעקב או ריגול וכן הלאה. מחשבות אלו נושאות גוון פרנואידי ויכולות להוביל את האדם להתנהגויות מוזרות כחלק מהניסיון שלו לחמוק מהגורמים שהוא מאמין כי עוקבים אחרים (המוסד, ה-CIA, הממשלה וכו'). 

דלוזיות ייחוס (Referential)

דלוזיות נפוצות המתייחסות לאמונת האדם בכך שרמזים בסביבה החיצונית מתייחסים אליו. לדוגמא, אמונה שתוכנית טלוויזיה נושאת מסר אישי המכוון אל הפרט, או האמונה כי מודעה בעיתון מכוונת לאדם באופן ספציפי.

דלוזיות גדולה (Grandiose)

תחושת גדלות וערך עצמי מוגזם, כמו אמונה שיש לי כישרון עצום, מתנת אל או גאונות כלשהי. האמונה כי האדם הנו בעל כוחות ייחודיים יכולה לשאת אופי שתואם את התרבות ממנה הוא מגיע, כמו למשל האמונה כי "אני המשיח". 

דלוזיות שליטה (Control)

אמונה כי מחשבותיו, רצונותיו ורגשותיו של האדם נשלטים על ידי גורמים חיצוניים כאנשים אחרים, סוכני מוסד, חייזרים וכן הלאה.


מקורות

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (2007) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, tenth edition

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי