תפריט נגישות
חיפוש

Delusion - דלוזיה

דלוזיות הן אמונות או רעיונות מוזרים הכוללים בד"כ פירוש שגוי של תפיסות או חוויות ומאפיינות, בד"כ, חולים סכיזופרניים. כאשר מזוהות מחשבות מוזרות חשוב לשים לב להבדלים בין תרבותיים: אדם מערבי המשוכנע כי הוא נרדף ע"י שדים עשוי להיות מוגדר כסובל מדלוזיות, אך עבור בן לשבט אפריקאי המאמין בקיומם של שדים תחשב אמונה זו לנורמטיבית.

סוגים מרכזיים של דלוזיות

קיימים שלושה סוגים מרכזיים של דלוזיות:

דלוזיות רדיפה (Persecutory): דלוזיות אלו הן הנפוצות ביותר ומתייחסות לאמונה בלתי רציונלית על פיה האדם נרדף, נמצא תחת מעקב או ריגול וכן הלאה.

דלוזיות ייחוס (Referential): דלוזיות נפוצות המתייחסות לאמונת האדם בכך שרמזים בסביבה החיצונית מתייחסים אליו. לדוגמא, אמונה שתוכנית טלוויזיה נושאת מסר אישי, שמודעה בעיתון מכוונת לאדם באופן ספציפי וכן הלאה.

דלוזיות גדולה (Grandiose): תחושת גדלות וערך עצמי מוגזם. למשל, אמונה בכשרון עצום, גאונות וכן הלאה.

דלוזיות שליטה (Control): אמונה כי מחשבותיו, רצונותיו ורגשותיו של האדם נשלטים ע"י גורמים חיצוניים כאנשים אחרים, סוכני מוסד, חייזרים וכן הלאה.
 

מלבד דלוזיות אלו מתקיימות דלוזיות נוספות רבות הכוללות רעיונות מוזרים הקשורים לדת, לגופו של האדם, לעוני וכן הלאה.

יש להבחין כי דלוזיות הן אינן הלוצינציות: הלוצינציות הן עיוות בתפיסה אשר מביא לחוויה של גירוי חושי לא מציאותי. הלוצינציה, למשל, עשויה להתבטא בשמיעת קולות אשר מורים לאדם לבצע מעשים שונים.


ביבליוגרפיה

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (2007) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, tenth edition.

תחומי מומחיות:
טיפול פסיכיאטרי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי