תפריט נגישות
חיפוש

Schizophrenia symptoms - סימפטומים של סכיזופרניה

סכיזופרניה הנה הפרעה המשתייכת לקבוצת המכונה קבוצת הפרעות פסיכוטיות ומאופיינת בפגיעה נרחבת ביכולות של הפרט ובתפקוד שלו. לרוב, סימפטומים של סכיזופרניה כוללים הפרעות בתפיסה, בחשיבה, ברגש, במוטיבציה ובתקשורת עם הסביבה. נהוג לקבץ סימפטומים של סכיזופרניה לשני סוגים - סימפטומים חיוביים המעידים על עיוות או שינוי בתפקוד הקיים, לצד סימפטומים שליליים המעידים על העדר פתולוגי של מאפיין נורמטיבי. להלן מספר דוגמאות מכל קבוצה.

סימפטומים של סכיזופרניה - סימפטומים חיוביים

דלוזיה - מחשבות ואמונות ללא כל בסיס במציאות. למשל, מחשבות רדיפה (מחשבה שאחרים זוממים להזיק לפרט), מחשבות יחס (אמונה שאירועים ניטראליים בפועל מופנים כלפיי הפרט) ומחשבות גדלות (תחושת חשיבות, או תחושה של כוחות מופרזים)

הלוצינציה - תפיסת גירוי חושי בהיעדר גירוי ממשי. למשל, שמיעת קולות או ראיית דמויות שלא קיימות במציאות

הלוצינציה - תפיסת גירוי חושי בהיעדר גירוי ממשי. למשל, שמיעת קולות או ראיית דמויות שלא קיימות במציאות

סימפטומים של סכיזופרניה - סימפטומים שליליים

פגיעה רגשית – אנהדוניה (חוסר יכולת לחוש הנאה), אפאטיות, קיפאון, תגובות רגשיות שלא תואמות את הסיטואציה, למשל צחקוקים חסרי פשר או צחוק כתגובה לסיטואציות עצובות.

נסיגה חברתית – חוסר עניין בזולת, דיבור דל, הימנעות מקשר עין, ירידה כוללת באיכות הכישורים החברתיים

ירידה באיכות היכולות הקוגניטיביות – ליקויים בקשב, ריכוז, זיכרון ועוד

סימפטומים של סכיזופרניה – אבחון ההפרעה וסוגיה

בכדי לאבחן סכיזופרניה יש לאתר לפחות שני סימפטומים של סכיזופרניה אשר נמשכים לפחות חצי שנה, המתקיימים לצד פגיעה ניכרת בתפקוד של הפרט. לרוב ההפרעה מתפרצת במסגרת התקף פסיכוטי כך שמרבית הסימפטומים השליליים מגיעים לאחר הסימפטומים החיוביים. כמו כן, סימפטומים של סכיזופרניה נבדלים זה מזה בסוגים ובעוצמה, לפי סוג הסכיזופרניה המדובר. למשל, סכיזופרניה קאטטונית לעומת סכיזופרניה פרנואידית או סכיזופרניה הבפרנית

סימפטומים של סכיזופרניה – כיצד מטפלים?

סימפטומים של סכיזופרניה ניתנים לטיפול באמצעות טיפולים שונים. ראשית, תרופות אנטי פסיכוטיות הניתנות במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי אצל רופא מומחה, מקלות באופן משמעותי על סימפטומים חיוביים ולעיתים גם על סימפטומים שליליים. לעיתים משולבות גם תרופות נגד חרדה או תרופות נגד דיכאון למיניהן. טיפולים מקובלים נוספים כוללים פסיכותרפיה לסוגיה וטיפולים אחרים, כגון ריפוי בעיסוק לסוגיו, טיפול באמנויות ועוד. שיפור התפקוד והחיבור לקהילה מתבצע באמצעות מסגרות שונות של שיקום וטיפול בנפגעי נפש


אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי