תפריט נגישות
חיפוש

Psychotic depression - דיכאון פסיכוטי

דיכאון פסיכוטי הנו תת סוג של דיכאון, אשר משתייך לקבוצת המכונה קבוצת הפרעות מצב רוח שכוללת מספר הפרעות בעלות סימפטומים של דיכאון. דיכאון פסיכוטי כולל שילוב של סימפטומים של דיכאון מז'ורי (קליני) עם סימפטומים של התקף פסיכוטי ופוקד 15%-19% מהלוקים בדיכאון מז'ורי. כמו כן, התופעה מופיעה במקרים נדירים מאוד של דיכאון אחרי לידה (בקרב 1% מהמקרים). לרוב דיכאון פסיכוטי פורץ כאשר הסימפטומים הדיכאוניים מופיעים ברמת חומרה קיצונית ביותר, בייחוד במקרים בהם ישנה סכנה אובדנית, היפוכונדריה או חרדות אחרות ופגיעה קוגניטיבית.

דיכאון פסיכוטי – מאפייני ההפרעה

דיכאון פסיכוטי כולל סימפטומים של דיכאון קליני, כגון עצבות, ייאוש, היעדר עניין וחוסר יוזמה. לצד זאת מופיעים סימפטומים של התקף פסיכוטי ברמה משתנה. הסימפטומים הפסיכוטיים אשר מופיעים במסגרת דיכאון פסיכוטי, נחלקים לשני סוגים. הסוג הראשון, כולל סימפטומים פסיכוטיים אשר תואמים לתכנים הדיכאוניים. לדוגמא אילמות (אובדן היכולת לדבר) הזנחה עצמית חריפה, וסוגי דלוזיה אשר תואמים לתחושת העצב והייאוש. לדוגמא, מחשבות על קול אשר אומר לאדם שהוא חסר ערך. הסוג השני, כולל סימפטומים פסיכוטיים אשר מנוגדים לסימפטומים הדיכאוניים. כך לדוגמא, אדם עשוי לחוש מדוכא, ולצד זאת ישתף במחשבות גדלות, ובתחושה שיש לו ידע וכוחות מופרזים. 

דיכאון פסיכוטי – אבחון וטיפול


דיכאון פסיכוטי עלול להיות מאתגר לטיפול כאשר אחד האתגרים המרכזיים מתייחס לאבחון התופעה, בכל הקשור ליכולת להבדיל בין דיכאון פסיכוטי לבין סכיזופרניה לסוגיה. לדוגמא, כאשר מדובר בדיכאון פסיכוטי הכולל סימפטומים דיכאוניים התואמים את הסימפטומים הפסיכוטיים, התמונה הקלינית של סכיזופרניה קאטטונית מאוד דומה. כמו כן, במקרים רבים הסימפטומים הפסיכוטיים מינוריים או חבויים. אבחון נכון חשוב ביותר, שכן הוא קובע הן את הטיפול והן את סיכויי ההחלמה. אתגר נוסף קשור לאיכות הטיפול. הטיפול בדיכאון פסיכוטי, מתבסס על שילוב של תרופות אנטי פסיכוטיות עם תרופות נגד דיכאון הניתנות במסגרת פסיכותרפיה כלשהי. יחד עם זאת, נמצא כי הסימפטומים של דיכאון פסיכוטי לא פעם עמידים בפני טיפול, וכי במקרים רבים חל שיפור זמני אשר מלווה בהמשך בהתדרדרות נוספת. בשל מורכבות האבחון והטיפול, לצד הסכנה האובדנית, במקרים רבים קיים צורך בטיפול במסגרת של אשפוז פסיכיאטרי במשך משתנה. מקרים נוספים המצריכים התערבות טיפולית מהירה במיוחד הנם מקרים של דיכאון פסיכוטי המתפרץ במסגרת דיכאון שלאחר לידה. הטיפול במקרים אלו קריטי מתוך דאגה לא רק לאם, אלא לאיכות הקשר שלה עם התינוק ולשלומו.

כיום, ישנם אנשי מקצוע הטוענים כי דיכאון פסיכוטי אינו תת סוג של דיכאון קליני, אלא הפרעה נפרדת. בין היתר, מתבססים הטיעונים על הבדלים נוירולוגיים בולטים בין שני המקרים. לעומתם, יש הטוענים כי מדובר ברצף בין שתי קבוצות של הפרעות, כאשר בקצהו האחד נמצאות הפרעות מצב רוח, ובקצהו השני הפרעות פסיכוטיות

למידע נוסף

איך לזהות התקף פסיכוטי?

טיפול בדיכאון


ביבליוגרפיה

 

Gaudiano, B. A. Dalrymple, K. R. L. Zimmerman, M. (2009). Prevalence and Clinical Characteristics of Psychotic Versus Nonpsychotic Major Depression in A General Psychiatric Outpatient Clinic. Depression and Anxiety, 26: 54-64.

 Rothschild, A. J. Winner, J. Flint , A. J. Mulsant, B. H. Whyte, E. M. Heo, J. (2008). Missed diagnoses of psychotic depression at four academic medical centers. The Journal of Clinical Psychiatry, 69, 1293-1296.

תחומי מומחיות:
דיכאון ,טיפול פסיכיאטרי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי