תפריט נגישות
חיפוש

Mood stabilizers - מייצבי מצב רוח

כולנו חווים שינויים במצבי הרוח שלנו, כאשר שינויים אלו מושפעים פעמים רבות מאירועים שאנו חווים ומרגשות שמתעוררים בנו. לעומת זאת, הפרעות רגשיות מקבוצות הפרעות מצבי הרוח מאופיינות בשינויי מצב רוח אשר מושפעים במידה רבה מחוסר ויסות נוירו-כימי.

מייצבי מצב רוח הוא שם כולל לקבוצת תרופות פסיכיאטריות המכוונות לויסות מצב הרוח בשני מקרים מרכזיים:

תנודות בין מצבי מאניה למצבי דיכאון: מייצבי מצב רוח מסייעים לאנשים המתמודדים עם מעברים חדים בין מצבי דיכאון לבין מצבי מאניה המאופיינים במצב רוח מרומם באופן קיצוני, עוררות, אי שקט, היפר אקטיביות, עוררות מינית מוגברת וקצב דיבור וחשיבה מהירים מהרגיל. מצבים אלו מאפיינים הפרעותכמאניה דפרסיה, ציקלותימיה והפרעה סכיזואפקטיבית.

חילופי מצב רוח מהירים וקיצוניים: מייצבי מצב רוח עשויים לסייע לא רק לסובלים מהפרעות מצב רוח אלא גם לאנשים המתמודדים עם מצבי רוח משתנים אשר אינם מגיעים למצבי מאניה ודיכאון מלאים, אך מביאים לפגיעה באיכות החיים והיחסים הבין אישיים. לדוגמא, חלק מהאנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית המלווה בשינויים חדים במצב הרוח עשויים להיתרם מטיפול תרופתי באמצעות מייצבי מצב רוח.

יש לציין כי במרבית המקרים מייצבי מצב רוח אינם משמשים לטיפול באנשים הסבולים מאפיזודות של דיכאון ללא מאניה או שינויים קיצוניים במצבי הרוח: הטיפול המועדף למתמודדים עם דיכאון הוא טיפול באמצעות נוגדי דיכאון.

מייצבי מצב רוח נפוצים הם ליתיום, טגרטול/טריל ודפלדט, וניתן לקבל את הטיפול בהם על ידי פסיכיאטרים. עם זאת, אנשים המתמודדים עם מאניה דפרסיה, ציקלותימיה, הפרעה סכיזואפקטיבית או תנודתיות במצבי הרוח יכולים להיתרם רבות משילוב של טיפול פסיכותרפויטי בטיפול התרופתי מאחר וטיפול זה מחזק את יכולת ההתמודדות עם הקשיים ומקנה אסטרטגיות רגשיות ובין אישיות רלוונטיות.


תחומי מומחיות:
טיפול פסיכיאטרי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי