תפריט נגישות
חיפוש

Paranoid schizophrenia - סכיזופרניה פרנואידית

סכיזופרניה פרנואידית היא תת הסוג הנפוץ ביותר של סכיזופרניה.

סכיזופרניה היא הפרעה פסיכוטית הפוגעת בכ-1% מהאוכלוסיה ומתבטאת בפגיעה בבוחן המציאות (למשל, הלוצינציות, הפרעות חשיבה וחשיבה ביזארית), לקות ביכולות הבין אישיות, פגיעה במוטיבציה והעניין, השטחה רגשית והפרעות בדיבור. סכיזופרניה עשויה להתפרץ בדרגות חומרה שונות: חלק מהסכיזופרניים, ובמיוחד אלו מהם שמטופלים תרופתית ופסיכולוגית באופן מיטיבי, מצליחים לנהל חיים עצמאיים אשר בחלק מהמקרים כוללים זוגיות ועבודה, ואילו חלקם נזקקים לסיוע צמוד יותר ומתגוררים במסגרות של דיור מוגן, הוסטלים או מחלקות פסיכיאטריות.

תתי סוגים של סכיזופרניה

סכיזופרניה קטטונית- סכיזופרניה המאופיינת בהפרעות מוטוריות בולטות כהתנהגות מרוגשת ופעילה באופן קיצוני או לחלופין- בקפיאה בתנוחות מוזרות ושתיקה ממושכת לאורך שעות ואף ימים.

סכיזורפניה בלתי מאורגנת (או הבפרנית)- סכיזופרניה המאופיינת בנסיגה להתנהגות פרימיטיבית, חסרת עכבות וכאוטית אשר מביאה, בהתאם, לפגיעה קשה בקשרים הבין אישיים וביכולת ההתמודדות עם המציאות.

סכיזופרניה רזידואלית- סכיזופרניה המאופיינת בעיקר בסימפטומים של נסיגה חברתית, אובדן עניין והנאה, התנהגות ייחודית, קהות רגשית ורפיון אסוציאטיבי- ופחות בסימפטומים אקטיביים ובולטים של פגיעה בבוחן המציאות. כאשר סימפטומים כדלוזיות והלוצינצתיות מופיעים, הם נוטים להיות מתונים באופן יחסי.

סכיזופרניה פרנואידית

מטפלים בתחום הסכיזופרניה   מאמרים מומלצים סכיזופרניה

סכיזופרניה פרנואידית

סכיזופרניה פרנואידית מתבטאת בעיסוק יתר בדלוזיות או הלוצינציות אשר תוכנן בדרך כלל גרנזיוזי ("אני המשיח", "יש לי שליחות מיוחדת") ו/או רודפני ("ה-FBI בעקבותיי", "מנסים ללכוד אותי כדי למנוע ממני להביא את הגאולה").

גיל הפריצה של סכיזופרניה פרנואידית הוא בדרך כלל מאוחר יותר מגיל הפריצה של תתי הסוגים האחרים של סכיזופרניה, ועל כן רבות מהיכולות הקוגניטיביות, הבין אישיות והתפקודיות נותרות שמורות גם לאחר התפרצות המחלה. אנשים הסובלים מסכיזופרניה פרנואידית נוטים להיות חשדניים, דרוכים ומוגנים ולעיתים עוינים ואגרסיביים. יחד עם זאת, האינטליגנציה שלהם נותרת בדרך כלל תקינה בכל מה שאינו נוגע לרעיונות הביזאריים הנובעים מהדלוזיות וההלוצינציות. בהתאם, כאשר הם אינם מצויים במהלכו של התקף פסיכוטי יכולתם לתפקד ולנהל קשרים בין אישיים גבוהה ביחס לזו של סכיזופרניים קטטוניים או בלתי מאורגנים.

הכינסו לקבלת מידע נוסף אודות הפרעת הסכיזופרניה

מאמרים מומלצים לאנשי מקצוע


אנשי מקצוע בתחום

סכיזופרניה