תפריט נגישות

Anxiety treatment - טיפול בחרדה

את הולכת לבדך ברחוב חשוך ומבלי לחשוב על כך באופן מודע, ליבך מתחיל לדפוק ואת מתחילה לצעוד מהר יותר כאשר את שומעת צעדים מהירים מאחורייך; תינוק מתחיל לבכות כאשר כלב נוהם מתקרב אליו למרות שמעולם לא ראה כלב ואיש לא הסביר לו שכלב נוהם יכול גם לנשוך; אתה יושב בשמירה בבסיס השקט ומתכסה זעה כאשר אתה שומע ענף נשבר לידך.

תגובות אלו, ותגובות רבות הדומות להן, הן תגובות טבעיות והשרדותיות של פחד, דרכן גופינו מזהיר אותנו מפני סכנה מתקרבת וגורם לנו להיעדר להתמודדות איתה: לקרא לעזרה, לברוח או להתכונן לתקיפה. אבל מה קורה כאשר תגובות אלו מתעוררות גם בתגובה לכשכוש זנב של טרייר חביב, לעלייה למטוס או למצגת שעליך להציג בפניך חברית לעבודה? מצבים אלו, ורבים אחרים המערבים פחד מוגזם הגורם למצוקה ופגיעה בתפקוד, מכונים הפרעת חרדה וכוללים מצבים כהתקפי פאניקה, פוביות, הפרעות פוסט טראומטיות,חרדה חברתית, התנהגות אובסיסית-כפייתית ודאגנות כרונית.  

כיום, טיפול בחרדה ניתן באמצעות שלוש שיטות מרכזיות: טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול  דינמי וטיפול תרופתי.

טיפול בחרדה באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול בחרדה באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי מבוסס על עמדה הרואה בחרדה, על סוגיה השונים, תוצר של הפנמת דפוסי חשיבה והתנהגות אשר מעוררים חרדה ומקבעים אותה. בהתאם לתפיסה זו, טיפול בחרדה באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי יתמקד בזיהוי אמונות בלתי רציונליות של האדם על עצמו ועל סיטואציות מעוררות חרדה ויפעל לנטרולן, ובמקביל יחזק את יכולתו של המטופל להתעמת יותר ויותר עם סיטואציות המעוררות בו חרדה ולכן הוא נוטה להמנע מהן באופן שפגוע בתפקודו.

טיפול בחרדה באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול קצר מועד וממוקד בסימפטומים, אשר נמצא יעיל לכל סוגי החרדות. במקרים של הפרעות חרדה פוסט טראומטיות המתעוררות בעקבות אירועים טראומטיים (תאונה, פיגוע, אונס, מלחמה) ניתן להיעזר במספר שיטות טיפול בחרדה אשר מהוות פיתוחים והתאמות של הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי הקלאסי להפרעות טראומטיות, כ-SEE-FAR-CBT ו-חשיפה ממושכת.

טיפול בחרדה באמצעות טיפול דינמי

טיפול בחרדה באמצעות טיפול דינמי יוצא מהנחה שהחרדה היא סימפטום לרגשות, קונפליקטים ונושאים בלתי מודעים אשר מנסים לפרוץ אל המודעות דרך הסימפטום החרדתי. בהתאם, טיפול בחרדה באמצעות טיפול דינמי לא יתמקד ישירות בסימפטומים ובנטרולם אלא יסייע למטופל להבין את הגורמים העומדים בבסיס הסימפטומים. על ידי העלאת גורמים אלו למודעות, מתן תמיכה ובניית אסטרטגיות התמודדות, יפחתו או יעלמו הסימפטומים החרדתיים.

טיפול בחרדה באמצעות טיפול תרופתי

לצד גורמים קוגניטיביים, רגשיים וסביבתיים, חרדות מתעוררות על רקע גורמים גנטיים וחוסר איזון במערכות הנוירו-כימיות המוחיות האחראיות על היבטים רגשיים שונים. בהתאם, טיפול בחרדה באמצעות תרופות נוגדות חרדה המשיבות את האיזון למערכות נוירו-כימיות אלו ומווסת את העוררות הגופנית הנגרמת במצבי חרדה, מציע הקלה בסימפטומים החרדתיים תוך פרק זמן קצר יחסית (שבועיים-שלושה).  עם זאת, טיפול בחרדה באמצעות תרופות אינו מספק מענה לגורמי העומק שבבסיס החרדה ואינו מקנה אסטרטגיות התמודדות והרגעה עצמית.

טיפול בחרדה באמצעות שילוב בין הגישות השונות

ההפרדה בין גישות הטיפול בחרדה השונות מקלה על הבנת ההבדלים ביניהן אך היא מלאכותית במידה רבה. זאת, מאחר ומטפלים רבים מזהים את היתרונות והחסרונות הטמונים בכל אחת מהגישות ועל כן בוחרים להשתמש באסטרטגיות טיפוליות שונות, בהתאם למצב המטופל. כך, למשל, מטופל שפונה לטיפול עקב התקפי פאניקה קשים שמגבילים את חייו באופן משמעותי יכול להיתרם מטיפול ממוקד בסימפטומים החרדתיים ולאחר שהם פוחתים, יוכל להתפנות ולזהות כי התקפי הפאניקה קשורים בחווית חוסר האונים וחוסר האמון בעצמו אשר התפתחה לאחר גירושיו. כמו כן, טיפול בחרדה בשיטות פסיכולוגיות (קוגניטיביות התנהגותיות או דינמיות) אינו עומד בסתירה לטיפול התרופתי. השילוב בין שני סוגי הטיפולים מאפשר להביא להקלה מהירה יחסית ולאחר מכן לבסס את אסטרטגיות ההתמודדות ועיבוד החוויות הרגשיות.


תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה