תפריט נגישות
חיפוש

Cognitive Behavioral Therapy for Depression - טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון הנו סוג של פסיכותרפיה לדיכאון המבקש להביא להקלה באמצעות שינוי דפוסי החשיבה המאפיינים מצב של דיכאון, לצד עידוד התנסויות חדשות בשטח. הטיפול מתקיים בפורמט שלטיפול קצר מועד הנמשך בין 12-30 פגישות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון – רקע

דיכאון הנה הפרעה השייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות מצב רוח הכוללת מספר הפרעות. למשל, דיכאון מז'ורי / קליני או דיכאון אחרי לידה ודרגות מאניה שונות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון מבקש להביא להקלה מהירה ככל הניתן בסימפטומים הדיכאוניים, ומתבצע על ידי מטפל קוגניטיבי התנהגותי לרוב פסיכולוגאשר קיבל הכשרה רלוונטית. במקרים בהם המצוקה חריפה במיוחד ופוגעת בתפקוד היום יומי, מומלץ לערב פסיכיאטר אשר ישקול מתן תרופות פסיכיאטריות ובייחוד נוגדי דיכאון למניהם. בתחילת הטיפול מנוסחת המטרה בה יתמקד התהליך, כלומר הסימפטומים אשר המטופל מבקש להתמודד עמם. כמו כן לרוב הטיפול כולל מתן "שיעורי בית", מטלות והתנסויות שהמטופל מתבקש לבצע מחוץ לחדר הטיפולים. 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון – התמקדות בדפוסי חשיבה דיכאוניים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון רואה בסימפטומים הדיכאוניים, למשל עצב, חוסר חשק, וירידה בתפקוד, בתור תוצר של מחשבות שליליות המתעוררות באופן אוטומטי. הפסיכיאטר והפסיכואנליטיקאי בק אהרון כינה את מחשבות אלו בתור הטריאדה הקוגניטיבית של הדיכאון המורכבת משלושה סוגי מחשבות אוטומטיות: מחשבות שליליות ביחס לעצמי, מחשבות שליליות ביחס לעולם ומחשבות שליליות ביחס לעתיד. למשל, מחשבות שליליות ביחס לעצמי עשויות לכלול הכללות כגון "תמיד אני עושה דברים על הצד הגרוע ביותר" או "אם לא הצלחתי, זה בוודאי באשמתי". במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון, מחשבות אלו נמצאות במוקד העיקרי של הטיפול, כאשר המטרה היא בראש ובראשונה לאתר את הדפוסים להביא אותם למודעות המטופל, ולאחר מכן לאתגר אותם, כלומר להראות למטופל כיצד הם אינם רציונליים, קיצוניים או גורפים מדי, ולא בהכרח משקפים את המציאות. כחלק מכך טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון מבקש להחליף את דפוסי החשיבה בדפוסים יותר חיוביים וגמישים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון – למידה מהתנסות חדשה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון מבקש להשיב את המטופל לתפקוד במהירות האפשרית, מתוך הנחה כי התנסות בשטח תסייע לבנות את תחושת היכולת ואת הביטחון שלו, ואף תאפשר לו לקבל פידבקים חיוביים מהסביבה. במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון מעודדים את המטופל למשל לצאת למפגשים חברתיים, להגביר את התפקוד בסביבת העבודה, ולקחת סיכונים סביב סיטואציות שמעוררות בו חשש מכישלון. היציאה לשטח לרוב כוללת תהליכי הכנה בטיפול. אחת השיטות הפופולאריות הנה חשיפה הדרגתיתאשר חושפת את המטופל לסיטואציות מאיימות באופן מדורג. תחילה המטופל מדמיין את הסיטואציות המאיימות באמצעות דמיון מודרך ולאחר מכן מתנסה בהן בשטח, החל מסיטואציות שמעוררות איום קל ועד לסיטואציות יותר ויותר מאתגרות. במקביל ניתן ללמד את המטופל טכניקות של הרפיה אשר יסייעו לו להתכונן ולהוריד את רמת החרדה שעשויה לעלות לקראת ובמסגרת ההתנסות.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT