תפריט נגישות

Cognitive Behavioral Therapy for Depression - טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון (CBT) הנו סוג של פסיכותרפיה לדיכאון המבקש להביא להקלה באמצעות שינוי דפוסי החשיבה המאפיינים מצב של דיכאון, לצד עידוד התנסויות חדשות בשטח. הטיפול מתקיים בפורמט שלטיפול קצר מועד הנמשך בין 12-40 פגישות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון – רקע

דיכאון הנה הפרעה השייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות מצב רוח הכוללת מספר הפרעות. למשל, דיכאון מז'ורי / קליני או דיכאון אחרי לידה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון מבקש להביא להקלה מהירה ככל הניתן בסימפטומים הדיכאוניים, ומתבצע על ידי מטפל קוגניטיבי התנהגותי לרוב פסיכולוג אשר קיבל הכשרה רלוונטית. בתחילת הטיפול מנוסחת המטרה בה יתמקד התהליך, כלומר הסימפטומים אשר המטופל מבקש להתמודד עמם. כמו כן לרוב הטיפול כולל מתן "שיעורי בית", מטלות והתנסויות שהמטופל מתבקש לבצע מחוץ לחדר הטיפולים. 

אדם יכול להגיע לטיפול בדיכאון בשלבים שונים של האפיזודה הדיכאונית. במידה והאדם מגיע בשלב האקוטי של ההפרעה טיפול ה-CBT יחתור להפחתת התסמינים הדיכאוניים עד להיעלמותם וחזרתו לתפקוד של האדם. כאשר הושגה הצלחה מספקת לרוב ימשיך הטיפול בכדי לשמר את ההישגים ולמנוע הישנות של הדיכאון. 

במקרים בהם המצוקה חריפה במיוחד ופוגעת בתפקוד היום יומי, מומלץ לערב פסיכיאטר אשר ישקול מתן תרופות פסיכיאטריות ובייחוד נוגדי דיכאון למיניהם. 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון – למידה מהתנסות חדשה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון מבקש להשיב את המטופל לתפקוד במהירות האפשרית, מתוך הנחה כי התנסות בשטח תסייע לבנות את תחושת היכולת ואת הביטחון שלו, ואף תאפשר לו לקבל פידבקים חיוביים מהסביבה. במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון מעודדים את המטופל למשל לצאת למפגשים חברתיים, להגביר את התפקוד בסביבת העבודה, ולקחת סיכונים סביב סיטואציות שמעוררות בו חשש מכישלון. היציאה לשטח לרוב כוללת תהליכי הכנה בטיפול. אחת השיטות הפופולאריות הנה חשיפה הדרגתית אשר חושפת את המטופל לסיטואציות מאיימות באופן מדורג. תחילה המטופל מדמיין את הסיטואציות המאיימות באמצעות דמיון מודרך ולאחר מכן מתנסה בהן בשטח, החל מסיטואציות שמעוררות איום קל ועד לסיטואציות יותר ויותר מאתגרות. במקביל ניתן ללמד את המטופל טכניקות של הרפיה אשר יסייעו לו להתכונן ולהוריד את רמת החרדה שעשויה לעלות לקראת ובמסגרת ההתנסות.

סוגים שונים של טיפול קוגניטיבי- התנהגותי בדיכאון

הטריאדה הקוגניטיבית של הדיכאון

אהרון בק, פסיכיאטר ופסיכותרפיסט שפיתח את שיטת הטיפול הקוגניטיבי בדיכאון, טען שהפתולוגיה הדכאונית קשורה לראייה פסימית ושלילית מצד האדם המדוכא, המנחה את תפיסותיו ואת התנהגותו באופן כמעט מלא. את המונח טריאדה קוגניטיבית (משולש קוגניטיבי) הוא הגה על מנת לתאר את ה"תוכנה" האוטומטית המופעלת בראש במצבי דיכאון. הטריאדה הזו מורכבת מתפיסה שלילית ביחס לעצמי, ביחס לעולם וביחס לעתיד:

מחשבות שליליות ביחס לעצמי: האדם הדכאוני נוטה לייחס כל אירוע שלילי לעצמו ("אני אשם במה שקרה"). הוא חווה את עצמו כפגום וחסר ערך ולא מאמין שהוא יוכל אי פעם להשיג בחייו אושר וסיפוק.

מחשבות שליליות ביחס לעולם: הפרשנות של האדם הדכאוני למאורעות נייטראלים היא בדרך-כלל שלילית. הוא רואה את העולם כמלא בסבל ובמכשולים שהוא לעולם לא יוכל לעבור.

מחשבות שליליות ביחס לעתיד: האדם המדוכא מאמין שהמצב השלילי יישאר לנצח והאמונה שלו באפשרות לשנות את גורלו הינה אפסית.

המטפל הקוגניטיבי בוחן ביחד עם המטופל את המחשבות השליליות האלה, בודק את ההיגיון העומד מאחוריהן ומנסה לגרום למטופל להטיל בהן ספק, כאשר המטרה בסופו של התהליך היא להחליף את המחשבות הללו במחשבות רציונליות, מציאותיות וגמישות יותר.

טיפול בינאישי לדיכאון 

טיפול מובנה וקצר טווח לדיכאון אשר מדגיש את הפן הבינאישי אשר גורם ומשמר את ההפרעה. הגישה מנסה לזהות את הקשר שבין ההתפתחות של התסמינים הדיכאוניים לבין קשיים בינאישיים כגון פרידה, אבל וקונפליקטים עם אנשים קרובים. יעילותו של הטיפול הבינאישי להפחתת דיכאון נבדרה במחקרים רבים ונמצאה יעילה עם שיעורי החלמה של 68%. 


ביבליוגרפיה

מרום, צ., גלבוע- שכטמן, א., מור, נ., ומאיירס י. (2011). טיפול קוגניטיבית- התנהגותי במבוגרים: עקרונות טיפוליים. תל אביב: דיונון. 

אנשי מקצוע בתחום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT