תפריט נגישות

Compulsive eating treatment - טיפול באכילה כפייתית

אכילה כפייתית הינה הפרעת אכילה שעדיין אינה נכללת במדריך האבחוני הפסיכיאטרי הרשמי, אך יותר ויותר אנשים סובלים מהסימפטומים שלה, המתבטאים בהתקפי זלילה בלתי נשלטים. 

האם אתה סובל מאכילה כפייתית?

דפוס של אכילה כפייתית כולל בדרך כלל את מרבית המאפיינים הבאים:

  • התקפי אכילה בהם נצרכת כמות מזון גדולה במיוחד אשר מביאה לתחושת מלאות יתר
  • התקפי האכילה מתרחשים בסתר, מלווים בתחושת חוסר שליטה וחוסר יכולת להפסיק את האכילה ואכילת מאכלים או שילובי מאכלים הנתפסים כלא סבירים מחוץ להתקף הזלילה (למשל, מאכלים קפואים ושילובי טעמים חריגים).
  • ההתקפים מתרחשים בדרך כלל על רקע תחושות רגשיות בלתי נעימות: בדידות, דיכאון, חרדה וכן הלאה
  • לאחר התקף של אכילה כפייתית מתעוררות תחושות בושה, גועל וחרטה
  • במרווחים שבין ההתקפים קיים פחד מהישנותם, ופחד מכך שההתקפים יתגלו
  • קיימות תחושות של מבוכה ואי נוחות סביב אכילה עם אנשים אחרים, אשר לעיתים מביאות להמנעות מאכילה משותפת או השתתפות באירועים חברתיים

טיפול באכילה כפייתית

אחד המאפיינים הבולטים של דפוס האכילה הכפייתית הוא חווית חוסר השליטה ועל כן, טיפול באכילה כפייתית דרוש לרבים מהסובלים ממנה.

טיפול באכילה כפייתית מורכב ממספר אלמנטים:

זיהוי גורמי העומק והטריגרים המיידיים המביאים להתקפי האכילה. במסגרת טיפול באכילה כפייתית יתמקדו המטפל והמטופל בזיהוי דפוסי האכילה הכפייתית באופן שיאפשר למטופל לזהות את הסימנים המקדימים לבוא ההתקף. לדוגמא, טיפול באכילה כפייתית יכול לסייע למטופלת לזהות כי התקפי האכילה מתעוררים תמיד בעקבות תחושות של דחייה. הכרות עם דפוס האכילה הכפייתית מחזק את תחושת השליטה ומפחית חוויה של בושה וחוסר אונים. כמו כן, טיפול באכילה כפייתית מכוון להבנת גורמי העומק לבחירה באכילה כאמצעי להתמודדות עם רגשות וקשיים שונים. לדוגמא, במסגרת טיפול באכילה כפייתית ניתן לזהות כי נפגעת תקיפה מינית משתמשת באכילה כדי להעניש את גופה ולהפוך אותו לבלתי אטרקטיבי עקב השמנת היתר, וכי גבר שסובל מהתקפי זלילה למד לפנות לאוכל כאמצעי התמודדות מאחר וזו היתה הדרך בה הוריו התמודדו עם רגשותיו בילדות.

הקניית מיומנויות שליטה עצמית. טיפול באכילה כפייתית כולל הקניית מיומנויות ואסטרטגיות שונות לשליטה בהתקפים. אסטרטגיות אלו נבחנות על בסיס קשייו הספיציפיים של המטופל והטכניקה הטיפולית של המטפל, ויכולים לכלול טכניקות הרגעה עצמית, אסטרטגיות להתמקדות ברגשות, שיפור היכולת לבקש עזרה מהסביבה הקרובה ונטרול מחשבות המגבירות את הסיכוי לפנייה לאכילה.

שינוי ושיפור תחומי חיים נוספים. אכילה כפייתית מתפתחת בדרך כלל על רקע קשיים רגשיים, היעדר מיומנויות חברתיות ובידוד חברתי ו/או קשייםבויסות והשליטה העצמית. על כן, טיפול באכילה כפייתית יתמקד בדרך כלל גם ביצירת שינוי בתחומים אלו מתוך הנחה ששיפור בהם יפחית את הצורך בשימוש באוכל כאמצעי התמודדות. לדוגמא, אישה שתלמד להתמודד עם רגשות של דיכאון בדרך יעילה תזדקק פחות לדפוס האכילה הכפייתית אשר שימש אותה עד כה להתמודדות עם תחושות יאוש וריקנות.

אפשרויות טיפול באכילה כפייתית

כיום קיימים שלושה סוגים מרכזיים של טיפול באכילה כפייתית, אשר מבוססים באופנים שונים על האלמנטים הטיפוליים שתוארו קודם לכן:

טיפול באכילה כפייתית בגישה קוגניטיבית התנהגותית: טיפול הממוקד בשינוי דפוסי ההתנהגות והחשיבה אשר מובילים להתקפי הזלילה. במסגרת טיפול באכילה כפייתית בגישה זו מתמקדים בזיהוי הטריגרים להתקפי האכילה, שיפור הדימוי הגופני וההערכה העצמית ולימוד אסטרטגיות לשליטה עצמית.

טיפול באכילה כפייתית בגישה דיאלקטית: טיפול המבוסס על השגת שליטה בארבע מיומנויות מרכזיות אשר מסייעות בהגברת השליטה העצמית - ועל כן גם באפשרות לשלוט בהתקפי האכילה. טיפול באכילה כפייתית בשיטה זו כולל הגברת היכולת למודעות העצמית, רכישת מיומנויות לויסות מצב הרוח, הקניית אסטרטגיות להתמודדות עם תסכולים ושיפור היכולות הבין אישיות.

טיפול באכילה כפייתי בגישה דינאמית: טיפול באכילה כפייתית בגישה זו יתמקד בגורמי העומק להתפתחות דפוס האכילה הרגשית, בעיבוד הרגשות הנלווים לה ובהבנת ההקשר הבין אישי של האכילה הכפייתית. על רקע אלו, הטיפול מכוון להתמודדות ולהגברת יכולת השליטה בהתקפי האכילה.

למידע נוסף לגבי טיפול בהפרעות אכילה לחץ כאן.


אנשי מקצוע בתחום

אנורקסיה