תפריט נגישות

Ravenous hunger - בולמוס

בולמוס

בולמוס, או בולמוס אכילה/ בולמוס זלילה, הוא השם הלא פורמלי שניתן להתקפי זלילה בלתי נשלטים. כמעט כל אחד מאתנו חווה במהלך חייו אפיזודה של אכילה מוגזמת, אך בולמוס מתייחס לא רק ל"הגזמה" אלא לצריכת כמות מזון מהירה וגדולה במיוחד תוך זמן קצר (בדרך כלל עד שעתיים) אשר אינה נובעת מתחושת רעב. בולמוס מלווה בדרך בתחושה קשה של חוסר שליטה, ולעתים קרובות גם בתחושות אשמה, חרטה וגועל עצמי. בולמוס יתקיים בדרך כלל בסתר, כאשר האדם המבצע אותו יחווה בושה משמעותית במידה והוא "נתפס על חם".

אנשים שונים זה מזה בחומרת ובאופי הבולמוסים שלהם: במסגרת בולמוס אדם יצרוך בדרך כלל אלפי קלוריות, אך רק בחלק מהמקרים הבולמוס יכלול לא רק מזונות טעימים ועתירי קלוריות (חטיפים, ממתקים, ג'אנק פוד), אלא גם מזונות בצורתם הלא אכילה (למשל, אוכל קפוא או שילובי מזונות יוצאי דופן). כמו כן, חלק מהאנשים יבצעו בולמוס רק אחת לחודשים רבים, בעוד שאחרים יבצעו בולמוס מדי יום או מספר פעמים בשבוע.

הבחנה נוספת בין סוגי בולמוסים נוגעת לאופן בו האדם מתמודד עם הבולמוס לאחר ביצועו. חלק מהאנשים יחוו חרטה, גועל ותחושה קיצונית של מלאות אך ימתינו לכך שהתחושות יעברו באופן ספונטני, בעוד שאחרים ינסו להיפתר מהתחושות שהתעוררו בעקבות ביצוע בולמוס או מספר בולמוסים באמצעות "התנהגויות מפצות": פעילות ספורטיבית אינטנסיבית, הקאות יזומות או שימוש במשלשלים שמטרתם למנוע את צריכת הקלוריות ואת עליית המשקל הנלווית לה ו/או להיפתר מתחושות הגועל והאשמה הנלוות לביצוע בולמוס.

בולמוס המתקיים באופן מבודד ואחת לתקופת זמן ממושכת לא יחשב בדרך כלל לסימפטום של הפרעת אכילה מלאה, אך כאשר הבולמוסים מתקיימים באופן קבוע ו/או לצד פגיעה נרחבת בהתנהגויות האכילה- הבולמוס ייחשב לאחד הסימפטומים הנלווים להפרעת אכילה מסוג התקפי זלילה, בולימיה או אנורקסיה:

* בולמוס יאובחן כסימפטום של הפרעת התקפי זלילה כאשר מתבצע לפחות בולמוס אחד בשבוע, במשך שלושה חודשים ומעלה.

* בולמוס יאובחן כסימפטום של בולימיה כאשר מתקיים בולמוס לפחות אחת לשבוע, וכאשר הבולמוס מלווה בהתנהגויות מפצות.

* בולמוס עשוי להיות מאובחן כסימפטום של אנורקסיה במקרים נדירים יותר, כאשר הוא מופיע לצד דפוס ממושך של הגבלת האכילה או שימוש בהתנהגויות המכוונות לשמירה על משקל גוף נמוך ביותר.

למרות הגדרות אלו, חשוב לזכור כי גם בולמוס אשר מופיע בתדירות אשר אינה נחשבת לתדירות ה"מזכה" את האדם באבחנה של הפרעת אכילה- הוא בולמוס בעל פוטנציאל הרסני. בולמוס אכילה המופיע מדי פעם עשוי לנבוע ממצב של אכילה רגשית- מצב בו האדם אינו עונה לקטגוריות של אחת מהפרעות האכילה, אך נוטה לדפוסי אכילה אשר אינם קשורים בתחושות רעב ושובע נורמטיביות אלא בהיבטים רגשיים. דוגמה שכיחה היא אדם אשר מבצע בולמוס בכל פעם שהוא חווה נטישה רגשית או פגיעה בערך העצמי.

בהתאם, במידה ומתקיימים בולמוסים אחת לזמן מה, מומלץ לפנות להתייעצות עם איש מקצוע המתמחה בתחום של הפרעות אכילה.


אנשי מקצוע בתחום

הפרעות אכילה