תפריט נגישות

Treating depression in adolescents - טיפול בדיכאון אצל מתבגרים

דיכאון הנה הפרעה המשתייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות מצב רוח. מדובר בהפרעה שכיחה, אשר לפעמים מופיעה גם בתקופת גיל ההתבגרות, תקופה של שינויים ואתגרים אשר לא פעם מעמיסים רגשית על המתבגר. טיפול בדיכאון אצל מתבגרים מסייע להם להתמודד עם המצוקה ולעבד אותה.

טיפול בדיכאון אצל מתבגרים – גיל ההתבגרות כתקופה של שינויים

גיל ההתבגרות הנה תקופה של שינויים רבים, פיזיולוגיים ונפשיים, הכוללת תהליך משמעותי של חיפוש הזהות האישית, לצד הרחבת העצמאות מול ההורים. תהליכים אלו מובילים לא פעם לסוגים שונים של בעיות גיל ההתבגרות. למרות שגיל ההתבגרות בחלק מהמקרים עובר ללא מפח נפש או דרמות, ישנם מקרים בהם מופיעה מצוקה נפשית, בדמות דיכאון.

טיפול בדיכאון אצל מתבגרים – פסיכותרפיה פרטנית

טיפול בדיכאון אצל מתבגרים באמצעות פסיכותרפיה פרטנית, מתבסס על ההנחה כי שיחה עם איש מקצוע, לרוב פסיכולוג, יכולה לאתר את מקור הדיכאון של המתבגר, ולספק לו כלים אשר יסייעו לו להתגבר על המצוקה, תחילה במסגרת הטיפול ולאחר סיום הטיפול, באופן עצמאי. למשל, פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT) רואה בדיכאון בתור תוצר של מחשבות שליליות. טיפול בדיכאון אצל מתבגרים באמצעות פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, מבקש לאתגר את אותן מחשבות, כלומר להראות למתבגר כיצד אינן רציונאליות ולא משקפות את המציאות. שיטה נוספת של טיפול בדיכאון אצל מתבגרים הנה פסיכותרפיה דינמית, המבקשת לבדוק את האופן שבו המצוקה בהווה קשורה גם למצוקות בעבר, בתקופת הילדות המוקדמת, מתוך הנחה כי לשנים אלו השפעה קריטית על עיצוב האישיות.

טיפול בדיכאון אצל מתבגרים – טיפול קבוצתי

טיפול בדיכאון אצל מתבגרים מתבצע גם באמצעות טיפול קבוצתי. במסגרת הטיפול, מתבגרים המתמודדים עם דיכאון נפגשים מדי שבוע ומשתפים זה את זה בחוויות שלהם. המפגש הקבוצתי מספק למתבגרים מקום לתמיכה ולשיתוף הדדי. כמו כן, הטיפול מהווה עבור חברי הקבוצה מרחב מוגן לבדיקת האופן שבו תחושת הדיכאון קשורה לדרך שבה הם מפרשים ומגיבים כלפיי הזולת. למשל, המנחה עשוי להראות לאחד מחברי הקבוצה כיצד הוא נוטה לפרש תגובות של חוסר הסכמה עמו בתור דחייה או זלזול.

טיפול בדיכאון אצל מתבגרים – טיפולים נוספים: טיפול תרופתי והדרכת הורים

ישנם מקרים בהם פסיכותרפיה פרטנית או קבוצתית אינה אפשרית או מספקת. כאשר הסימפטומים הדיכאוניים יותר חריפים, לדוגמא פוגעים בתפקוד של המתבגר, תיתכן הפניה לפסיכיאטר, לגבי טיפול באמצעות תרופות נגד דיכאון. כמו כן, כאשר המתבגר מסרב להשתתף בטיפול, או כאשר ההורים מבקשים לקבל כלים אשר יסייעו להם בהתמודדות עמו, מומלץ על הדרכת הורים למתבגרים, במסגרתה לומדים ההורים על מורכבות גיל ההתבגרות ועל האופן שבו ניתן לתמוך במתבגר ולכוון אותו. למשל, כיצד לספק לו יחס חם ותומך, ולצד זאת להקפיד על הצבת גבולות.


תחומי מומחיות:
טיפול במתבגרים

אנשי מקצוע בתחום

טיפול במתבגרים