תפריט נגישות
חיפוש

מה עוצר אנשים מלפנות לטיפול נפשי? על ההשלכות של בושה וסטיגמות

מה עוצר אנשים מלפנות לטיפול נפשי? על ההשלכות של בושה וסטיגמות

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

רבים מאיתנו מכירים את המצב הבא: חבר קרוב או בן משפחה נמצא במצב נפשי קשה. ייתכן שהוא מדוכא, לחוץ או חרד מאוד, וייתכן שמדובר במצב אחר. נראה שחייו מושפעים בצורה משמעותית מכך, והוא סובל קשות. בשל הדאגה, מתוך ניסיון לסייע, אנו מציעים בעדינות שייתכן וכדאי לו להתייעץ עם איש מקצוע ולבחון כיצד ניתן לסייע לו בהקלת המצב, על ידי אחד מהטיפולים המיועדים בדיוק למצב שלו. אך באופן מצער, האדם הסובל העומד מולנו מסרב בכל תוקף לפנות לסיוע כזה, או אומר שישקול זאת ולבסוף לא פונה לקבלת עזרה. הוא ממשיך לסבול סבל עמוק, ובכל זאת אינו מוכן לקבל עזרה. 

מחקרים רבים חקרו את התופעה הזאת, והגיעו לנימוקים שונים שבעטיים אנשים לא פונים לטיפול ולקבלת סיוע בהתמודדות עם מצבים נפשיים קשים המלווים בסבל נפשי. כך למשל - ישנם אנשים שאינם מאמינים שטיפול נפשי יכול לסייע להם, ישנם אנשים שמאמינים שהם אבודים ואינם יכולים כלל לקבל עזרה מאיש. לעומתם, יש אנשים שמעוניינים לקבל עזרה, אך מצבם הסוציואקונומי מקשה על קבלת עזרה כזו.

מחקר חדש בחן סיבה חשובה נוספת לאלו שהובאו לעיל - הסטיגמה המלווה בקבלת טיפול נפשי. אנשים רבים מאמינים שאם הם יפנו לקבלת סיוע, הם יתוייגו כ"משוגעים", כ"מי שלא יכולים להתמודד עם החיים" ואף כ"דפוקים". התפיסה הזו כלפי מי שפונה לסיוע נפשי הינה כמובן שגויה, שהרי אם אדם חולה במחלה כמו דלקת ריאות, אסטמה, אלרגיה או אפילו סרטן ואלצהיימר ופונה לטיפול במחלה ממנה הוא סובל - אין אנו חושבים שיש משהו לקוי במי שהוא, ואין בכך כל בושה. בדומה לכך, גם לסובלים מקשיים נפשיים וממחלות נפשיות, שכיום אנו יודעים שנובעות ממצבים פיזיולוגיים, בדומה לאלרגיה או אלצהיימר, אין על מה לחוש בושה. 

  

כמעט כולנו מכירים מישהו שסובל מקושי נפשי כלשהו: דיכאון, חרדה, לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז, סכיזופרניה, אוטיזם, התמכרות לחומר כלשהו ועוד ועוד... לעיתים קרובות אנחנו לא יודעים שאנשים קרובים אלינו סובלים מכך, בשל הסטיגה, אך מעל למיליארד אנשים סובלים ממחלות נפשיות בעולם כיום, ולכן הסבירות היא שגם בסביבה הקרובה שלך יש אדם שמתמודד עם קשיים נפשיים משמעותיים, וייתכן מאוד שמדובר ביותר מאדם אחד.

לאחר כל זאת, מדהים ועצוב לקרוא את מסקנות המחקר החדש - אין זה רק שאנשים חוששים לפנות לקבלת סיוע נפשי מחשש שיתפסו באופן שלילי בעיני אחרים, אלא שגם כאשר מדובר בפניה אנונימית, שלא תוודע לסביבתם, אנשים נוטים שלא לפנות לקבלת סיוע, ואפילו לא לברר מידע ברשת על מצבם ועל טיפולים אפשריים להתמודד איתו. במצב אנונימי לחלוטין בו החוקרים איפשרו לאנשים שדיווחו כי הם סובלים סבל נפשי עצום ללחוץ על לחצן שיוביל אותם לקבלת מידע על סיוע נפשי, רק 8.5% מבין המשתתפים במחקר שדיווחו על סבל נפשי קשה ועל מחשבות שיפוטיות רבות לגבי עצמם בשל הקושי הנפשי שלהם לחצו על הלחצן, כלומר ביקשו לדעת מידע על אפשרויות הטיפול. לעומת זאת, 17.5% מהאנשים שסבלו קשות אך חשבו רק מעט מחשבות שיפוטיות על עצמם בנוגע לקושי הנפשי שלהם לחצו על הלחצן לשם קבלת מידע על סיוע נפשי.

החוקרים משייכים התנהגות זו ל"סטיגמה עצמית" - הם מציעים כי אנשים אינם פונים לטיפול ו/או מבררים מידע על מצבם הנפשי גם כאשר הדבר נעשה בצורה אנונימית לגמרי, משום שהם מתביישים מעצמם ואינם רוצים להכיר בפני עצמם בכך שהם זקוקים לעזרה, אף על פי שהם סובלים סבל אדיר.

תוצאות אלו מעידות על כך שלבושה יש חלק אדיר בנטייה של מרבית האנשים שלא לפנות לסיוע נפשי, גם כאשר הם סובלים ממצבים נפשיים קשים. 

דרך אחת להתמודד עם הבושה הזו היא להפסיק להתבייש בעצמנו, ולהודות בסבל הנפשי שלנו (בהווה או בעבר), לאנשים שבסביבתנו, ובמיוחד לקרובים אלינו. כל אדם שעמו תחלקו את הקשיים הללו יסייע לכם ולו להתגבר יחד על הסטיגמה בכל הנוגע למחלות נפשיות.

היכנסו לקריאה נוספת אודות מציאת פסיכולוג מומלץ וטוב

ביבליוגרפיה

Lannin, D. G., Vogel, D. L., Brenner, R. E., Abraham, W. T., & Heath, P. J. (2016). Does self-stigma reduce the probability of seeking mental health information?. Journal of counseling psychology, 63(3), 351.‏

אנשי מקצוע בתחום

שיקום וטיפול בנפגעי נפש

עוד מאמרים שיעניינו אותך