תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Seasonal Affective Disorder - דיכאון חורף (דיכאון עונתי)

דיכאון חורף מאופיין בתסמינים של דיכאון קליני, ביניהם מצב רוח ירוד, פסימיות, הנאה פחותה מפעילויות ואף מחשבות אובדניות. בעמוד הנוכחי, תוכלו לקרוא על הסיבות לדיכאון חורף, ודרכי טיפול.

מהו דיכאון חורף?

דיכאון חורף הוא שמו העממי של הדיכאון העונתי - אפיזודה של דיכאון מז'ורי/קליני אשר נוטה להופיע בעונת שנה ספיציפית, ובמרבית המקרים בחורף. לא מדובר באבחנה פסיכיאטרית העומדת בפני עצמה ב-DSM (מדריך האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי), אלא בתת-קטגוריה שניתן לסמן במקרים של דיכאון קליני. כאשר הדיכאון כולל דפוס עונתי (Seasonal pattern), כמו למשל החמרה בסימפטומים בתקופת החורף - ניתן לקבוע כי האדם סובל מדיכאון מז'ורי עם דפוס עונתי.

דיכאון חורף מתאפיין באותם תסמינים של דיכאון קליני, וביניהם מצב רוח ירוד, פסימיות, ירידה או עלייה בתיאבון, פגיעה באיכות השינה, הנאה פחותה מפעילויות שהיו מהנות בעבר ולעיתים אף מחשבות ונסיונות אובדניים. המצב הרגשי שבין התקפי הדיכאון העונתיים משתנה מאדם לאדם. חלק מהסובלים מדיכאון חורף ירגישו טוב למדי בין התקפי הדיכאון, וחלקם יחוו רמה מסויימת ומתונה יותר של סימפטומים דכאוניים גם בין התקף להתקף.

הסיבות לדיכאון חורף

עדויות מחקריות שונות מצביעות על קיומו של קשר בין כמות שעות האור ביממה לבין סימפטומים דיכאוניים. לדוגמא, נמצא כי דיכאון חורף נפוץ יותר באוכלוסייה ככל שמתרחקים מקו המשווה (בטקסס שבארה"ב דיכאון חורף תוקף בין 1-2% מהאוכלוסייה, בעוד שבסקנדינביה כ-13% מהאוכלוסיה סובלת מדיכאון חורף!). חשיפה מופחתת לאור השמש משפיעה על פעילות ההיפותלמוס (חלק במוח שאחראי בין היתר על ויסות מצב רוח, תיאבון ושינה), מידת ההפרשה של הורמון בשם מלטונין או של נוירוטרנסמיטור בשם סרוטונין. 

חשוב לציין כי גם אנשים אשר אינם סובלים מסימפטומים דיכאוניים עוצמתיים מגיבים לשינויי האור ומזג האוויר: אחד מכל עשרים אנשים חווה בתקופת החורף דכדוך וירידה מסוימת במצב ברוח. במקרים רבים אין מדובר בביטוי של דיכאון חורף אלא בתגובה נורמטיבית למדי לשינויי מזג האוויר והפחתת הפעילות אשר נלווית להם פעמים רבות (אנחנו נוטים להסתגר בבית בשל מזג האוויר הקר, מרגישים ש"נגמר היום" בשעות אחר הצהריים כשמחשיך וכו').

שינויי מזג האוויר לעולם אינם מהווים הסבר מלא להתפרצות דיכאון חורף. בדומה לסוגי דיכאון אחרים, דיכאון חורף נובע משילוב בין גורמים גנטיים, פסיכולוגיים ופסיכו-סוציאליים, כאשר החורף מהווה טריגר להתפרצותם האינטנסיבית. ניטור של האפיזודות הדיכאוניות לאורך השנה יוכל לסייע לקבוע עד כמה הסימפטומים הדיכאוניים קשורים בשינויי העונות, ועד כמה טריגרים נוספים משחקים תפקיד בהחמרה הסימפטומטית. 

איך אפשר לטפל בדיכאון חורף? 

דיכאון חורף אינו שונה מהפרעות דיכאון אחרות בסבל שהוא גורם ללוקים בו. גם כאשר אדם סובל באופן כרוני מדיכאון חורף אשר משתפר משמעותית עם בוא האביב, חודשים של כאב נפשי גובים מחיר יקר ומקשים על התפקוד הרגשי, החברתי והתעסוקתי. לכן, חשוב לטפל בדיכאון גם כאשר הוא "רק" דיכאון חורף שאוטוטו עובר. 

בעשורים האחרונים התפתחו שיטות טיפול יעילות ביותר לדיכאון, אשר יעילות גם לטיפול בדיכאון חורף. שיטת טיפול יעילה במיוחד היא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), אשר מתמקד בזיהוי דרכי חשיבה ודרכי התנהגות אשר משמרים את הסימפטומים הדכאוניים ואף מחזקים אותם. במסגרת הטיפול מזוהים דפוסי חשיבה והתנהגות אלו (למשל: התבודדות ונטייה להתלוננות אשר מגבירים את הבידוד החברתי, נטייה לראייה דיכוטומית של שחור-לבן) ונרכשות אסטרטגיות לנטרול הדרגתי שלהן. שיטת טיפול נוספת אשר זוכה לתמיכה מחקרית היא תרפיה בין אישית לדיכאון אשר מתמקדת בשיפור היחסים הבין-אישיים, וזאת מתוך הנחה כי שיפור בתחום זה יביא לשיפור גם בסימפטומים הדכאוניים. בנוסף, קיימות שיטות ותיקות ויעילות של טיפול פסיכודינמי ושל תרופות פסיכיאטריות כגון נוגדי דיכאון למניהן.

טיפול אשר מתמקד באופן ספיציפי בהשפעות שינויי האור ומזג האוויר הוא הטיפול באמצעות אור (Light therapy), אשר יוצא מהנחה כי הגברת החשיפה לאור תשפר את המצב הדכאוני. אופן השימוש בשיטה זו נע מהמלצה על טיול רגלי בשעות הבוקר המוקדמות (מה שמשלב גם טכניקה של הפעלה התנהגותית) ועד לחשיפה מלאכותית ומבוקרת לאור. יעילותה של השיטה עדיין שנויה במחלוקת.


מקורות

https://www.psychologytoday.com/intl/conditions/seasonal-affective-disorder

תחומי מומחיות:
דיכאון

אנשי מקצוע בתחום

דיכאון