תפריט נגישות

Behavioral activation - הפעלה התנהגותית

הפעלה התנהגותית הנה טכניקה וגישת טיפול התנהגותית קצרת מועד, שהוכחה במחקרים שונים כיעילה לטיפול בדיכאון. הטכניקה משמשת גם לעיתים בטיפול בחרדה. הפעלה התנהגותית מבקשת להקל על תסמינים נפשיים פתולוגיים ולמנוע הישנות שלהם באמצעות שינוי התנהגותי.

הגישה יוצאת מנקודת ההנחה כי בין ההתנהלות של האדם לרגשותיו יש השפעה הדדית, כך שהרגשות משפיעים על ההתנהגות, וההתנהגות על הרגשות. כך, כאשר אדם סובל מדיכאון או מחרדה, הוא מפחית את ההתנהגויות שלו הגורמות לו הנאה בדרך כלל. למשל – הוא יפגוש פחות חברים, יצא פחות לבלות וכן הלאה. למעשה, אנשים הסובלים מדיכאון וחרדה נוטים לעיתים קרובות להימנע באופן פעיל מפעילויות רבות ולהתכנס לפעילויות שנראות להם בטוחות או כאלו שלא יגרמו להם לכאב נפשי, עצב או אכזבה.

כיוון שההשפעה שתוארה לעיל הנה הדדית, כפי שהרגשות משפיעים על ההתנהגות – כך גם ההתנהגות משפיעה על הרגשות. כלומר, כאשר אדם נמנע מפעולות שבעבר היו עבורו נעימות ומשמחות, הוא חווה פחות רגשות חיוביים ויותר רגשות שליליים. בכל הנוגע לדיכאון, התמעטות הרגשות החיוביים וריבוי השליליים מחזק את הדיכאון. בנוגע לחרדה, ההימנעות מהפעולה המאיימת מחזקת את עצמה, שכן האדם מרגיש שהוא נימלט מהאיום (תחושה המחזקת את פעולת ההימנעות בפעם הבאה). אם היה האדם נתקל באיום, הוא היה יכול להתעמת איתו ולבחון האם אכן יש ממה לחשוש או שמא החרדה לא עומדת על בסיס איתן של דבר מה ממנו יש לפחד ולהימנע. אך מכיוון שאין מפגש עם המקור לאיום – החרדה מתחזקת. מתוך כך, התנהגות ההימנעות בדיכאון וחרדה מחזקת את הסבל והקושי לטווח הארוך.

בהפעלה התנהגותית המטפל והמטופל בונים יחד תוכנית לשינוי ההתנהגות של המטופל, על מנת שהמטופל יבצע יותר התנהגויות שיובילו אותו להנאה וחיזוקים ופחות התנהגויות שיובילו להימנעות וקשיים. בטיפול, המטפל והמטופל מאתרים יחד מה הן ההתנהגויות שיכולות להוביל יותר מכל לחיזוק והנאה ומה הן הפעילויות שמשפיעות יותר מכל לרעה ויוצרות קשיים. לאחר מכן, המטפל והמטופל יוצרים יחד תוכנית להמשך הפעילות, ובפגישות הטיפוליות משוחחים על ההתנהגויות שבוצעו בשבוע שקדם וכן על ההתנהגויות שיבוצעו בשבוע הבא.

שינוי ההתנהגויות של המטופל אינו תהליך קל. הדיכאון והחרדה מובילים לכך שביצוע שינוי התנהגותי בדרך כלל כרוך בקשיים נפשיים ודורש התגייסות של המטופל לתהליך. עם זאת, שיטת הטיפול מראה יעילות טיפולית גבוהה ביותר במחקרים שונים.


ביבליוגרפיה

Hopko, D.R.; Robertson, S.M.C. & Lejuez, C.W. (2006). Behavioral Activation for Anxiety Disorders. The Behavior Analyst Today, 7(2), 212–224 BAO

Dimidjian, S., Martell, C. R., Addis, M. E., Herman-Dunn, R., & Barlow, D. H. (2008). Behavioral activation for depression. Clinical handbook of psychological disorders: A step-by-step treatment manual, 4, 328-364.‏

Spates, C.R.; Pagoto, S. & Kalata, A. (2006). A Qualitative And Quantitative Review of Behavioral Activation Treatment of Major Depressive Disorder. The Behavior Analyst Today, 7(4), 508–518

אנשי מקצוע בתחום

טיפול קצר מועד