תפריט נגישות

מה חשוב לדעת על דיכאון אחרי לידה?

מרצה:
רעות בן קמחי
15/02/2021

לידה היא אירוע עוצמתי ומכונן בחיי האישה, המלווה לרוב ברכבת הרים רגשית שעשויה לנוע בין אושר עילאי ותחושת סיפוק והגשמה, לבין עצבות וחווית בדידות נוראית. אישה לאחר לידה נתונה לכאבים שונים בגופה המשתקם ממהלך ההיריון והלידה, חווה השפעות הורמונאליות המשבשות את מצב רוחה ופעמים רבות, צרכיה הרגשיים והפיסיים הבסיסיים ביותר אינם מסופקים דים; היא לרוב אינה ישנה לילות רצופים או אוכלת באופן מסודר, עלולה להיות מוצפת חרדה ורגשות אשמה ומתקשה לא אחת לשמור על השגרה שאפיינה את חיה עד אותה עת, בעודה מסתגלת למציאות חדשה, בה עליה לדאוג ולטפל 24/7 בתינוק שאך נולד.

בשיחה הבאה ננסה להבין מה הוא דיכאון אחרי לידה ואיך מבחינים אותו מדכדוך נורמטיבי ("בייביבלוז") שעשוי להתרחש לאחר לידה? מהם הגורמים המרכזיים להופעת דיכאון לאחר לידה והאם יש דרך לזהות זאת בטרם עת ובכך למנוע את התפתחותו? כיצד דיכאון לאחר לידה משפיע על הקשר אם-תינוק וכיצד ניתן לטפל בו?

רעות בן קמחי – פסיכולוגית רפואית מומחית ומדריכה. עובדת באגף נשים ומיילדות במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא. מייסדת ומנהלת מכון בנפשך, מכון פסיכולוגי לטיפול בנשים.

דנה וישינסקי – פסיכולוגית בהתמחות קלינית, במרכז קהילתי לבריאות הנפש יפו. מטפלת מוסמכת (M.A.A.T) לטיפול בהבעה ויצירה במיקוד פסיכודרמה. עורכת תוכן באתר בטיפולנט.

אנשי מקצוע ומכונים