תפריט נגישות
חיפוש

ECT- Electroconvulsive Therapy - טיפול בנזעי חשמל

בשנת 1500 טיפל הרופא השוויצרי פארסלוס בחולים פסיכיאטרים ע"י אכילת צמח הקמפור אשר גרם להתקפים מוחיים. עבודתו של פארסלוס מהווה, כנראה, את הניסיון הראשון לטפל בפתולוגיה נפשית ע"י גרימת התקפים יזומים במערכת המוחית. מאז, פיתחו אנשי מקצוע טכניקות טיפול מורכבות אשר מבוססות על התועלת הנפשית הנגרמת מגרימת התקפים מבוקרים במערכת העצבים המרכזית.

הטיפול בשוק חשמלי, או בנזעי חשמל בעגה המקצועית, הוא אחד הטיפולים המלווים ביותר פחד ומיתוסים שגויים מכל טיפול פסיכיאטרי אחר: אנשים רבים חוששים מכאב ונזק מוחי קבוע, אך בפועל הטיפול בנזעי חשמל הוא טיפול בטוח ויעיל לטיפול בדיכאון קליני, מאניה וסכיזופרניה.

מהלך הטיפול

הטיפול בנזעי חשמל מיועד לטיפול בחולים דכאוניים, מאניים וסכיזופרניים אשר אינם מגיבים לטיפול תרופתי באופן יעיל דיו או שסובלים מתופעות לוואי חמורות עקב הטיפול התרופתי: כ-70% מהחולים אשר מצבם לא השתפר לאחר טיפולים פסיכולוגיים ותרופתיים חווים שיפור משמעותי בעקבות הטיפול החשמלי. הטיפול מבוסס על הזרמת זרם חשמלי למערכת העצבים המרכזית וגרימת התקף בכל אזורי המוח, ביניהם אזורים הקשורים בויסות מצב הרוח, חשיבה, שינה ותיאבון. מחקרים רבים ניסו לזהות את התהליכים המוחיים הנגרמים בעת השוק החשמלי, אך הממצאים אינם חד משמעיים: מספר מחקרים מצביעים על האטה במטבוליזם המוחי ועל עלייה בפעילות גלי המוח האיטיים (נתונים המזוהים עם תגובות טיפוליות חיוביות גם בטיפולים אחרים). כמו כן, זוהו שינויים במערכות ביו-כימיות עליהן משפיעות גם תרופות אנטי דכאוניות ואנטי פסיכוטיות.

טיפול בנזעי חשמל כולל בד"כ בין 6-12 טיפולים, אשר ניתנים לאונה אחת (חצי מוח) או לשתי האונות (המוח כולו) ע"פ החלטת הרופא המטפל. גם כאשר הטיפול יעיל ומפחית את הסימפטומים, אין בכוחו למנוע את הישנותם, ולכן מומלץ המשך טיפול חשמלי (בתדירות נמוכה יותר) או תרופתי גם לאחר סיום הטיפול החשמלי.

תופעות לוואי

לאחר הטיפול עשוי המטופל לחוות בלבול ובעיות זיכרון. תופעות אלו חולפות תוך מספר שבועות עד מספר חודשים, ואינן מביאות לפגיעה קבועה. בעבר, גרם השוק החשמלי לכאב רב אך כיום ננקטות פרוצדורות רפואיות המונעות כאב לחלוטין: הטיפול נערך בהרדמה מלאה ותוך שימוש בחומר המשתק באופן זמני את השריר. כמו כן, הטיפול נערך בהסכמת המטופל בלבד ואינו נעשה בכפייה, כפי שנהוג היה בעבר.


ביבליוגרפיה


Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (2007) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry tenth edition.

Efficacy and safety of electroconvulsive therapy in depressive disorders: a systematic review and meta-analysis. Carney, Cowen, Geddes et Al, Peer reviewed journal,Volume 361,Issue 9360,Pages 799-808.

תחומי מומחיות:
טיפול פסיכיאטרי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי