תפריט נגישות

Mental Disorders - הפרעות נפשיות

הפרעות נפשיות הנו מושג המתאר מקרים של חריגה מהנורמה, מבחינת היבטים נפשיים והתנהגותיים של הפרט. לרוב הפרעות נפשיות כוללות מצוקה נפשית ופגיעה בתפקוד.

הפרעות נפשיות – דרכי הגדרה

כיום ההגדרה של הפרעות נפשיות מסתמכת על גישה רפואית, אשר מגדירה בריאות וחולי לפי המידה בה מופיעים סימפטומים אשר הוגדרו ע"י עולם הרפואה כלא בריאים. מעבר לכך מתייחסת הגישה לשני היבטים נוספים: היבט סטטיסטי, אשר מסתמך על ההנחה לפיה תופעות נפוצות הן תופעות נורמטיביות. במובן זה, הפרעות נפשיות הן הפרעות אשר חריגות יחסית בנוף האנושי - על אף שכיחותן. היבט שני הוא היבט תפקודי, לפיו הפרעות נפשיות מאופיינות בירידה בתפקוד השגרתי- לדוגמא אדם אשר חדל מלעבוד ולא מקיים מערכות יחסים בין אישיות.

הפרעות נפשיות – ספרי הסיווג

שני מקורות הידע המרכזיים אשר מגדירים ומסווגים הפרעות נפשיות, הנם ה DSM (Diagnostic statistical manual of mental disorders), אשר נוסח בארצות הברית, וה ICD (International statistical classification of disease and related health problems) אשר נוסח באירופה. מטרת הספרות היא לסייע לאנשי המקצוע לאבחן הפרעות נפשיות, ולגזור מהאבחנה את דרכי הטיפול המתאימות. כמו כן הם מספקים שפה בין לאומית להגדרה ולהבנה של הפרעות נפשיות שונות. כל מספר שנים מתעדכנים הספרים, ויוצאים במהדורה חדשה.

הפרעות נפשיות – חלוקה נפוצה לשתי קבוצות

נהוג לחלק הפרעות נפשיות לשתי קבוצות, על סמך חלוקה שמופיעה בספר ה-DSM. הקבוצה הראשונה, כוללת הפרעות שמתפרצות, כלומר שהאדם חש בטוב, עד לנקודה מסוימת בה פרצה ההפרעה. קבוצה זו כוללת תת קבוצות של הפרעות, כגון הפרעות פסיכוטיות, הפרעות מצב רוח, הפרעות חרדה, הפרעות אכילה, הפרעות שינה והפרעות המתפתחות בילדות (לדוגמא הפרעת קשב וריכוז, חרדת נטישה, טיקים). הקבוצה השנייה מתייחסת בעיקר לפגיעה במבנה האישיותי של האדם, וכוללת הפרעות אישיות וכמו כן פיגור שכלי.

הפרעות נפשיות – דרכי טיפול

ניתן לטפל במקרים של הפרעות נפשיות במספר דרכים. הטיפולים הנפוצים ביותר הנם פסיכותרפיה (טיפול פסיכולוגי) הניתנת ע"י פסיכולוגים, או אנשי מקצוע אחרים אשר הוכשרו בפסיכותרפיה, וטיפול באמצעות תרופות פסיכיאטריות, הניתן ע"י פסיכיאטרים. מקרים חריפים במיוחד של הפרעות נפשיות עשויים להצריך טיפול אינטנסיבי הכולל מעקב צמוד, במסגרת אשפוז פסיכיאטרי, המתבצע במרבית המקרים במחלקות פסיכיאטריות של בתי חולים, או במסגרת בית חולים לבריאות הנפש. מדובר במקרים הכוללים לדוגמא סכנת חיים, פגיעה קשה במידת התפקוד, או איבוד קשר עם המציאות במסגרת פסיכוזה. במסגרת אשפוז פסיכיאטרי מתאפשר גם טיפול נדיר יותר, המכונה טיפול בנזעי חשמל (ECT).


ביבליוגרפיה

Sadock, B.J. Kaplan, H.I. Sadock, V.A. (2007). Kaplan & Sadock's Synopsis of psychiatry: Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, tenth edition.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי