תפריט נגישות
חיפוש

Baby Blues - בייבי בלוז

בייבי בלוז הוא שמה העממי של תופעה שכיחה המתרחשת בקרב 60% מהנשים לאחר הלידה. בייבי בלוז מתייחס לדכדוך, תנודות במצב הרוח וחוסר שקט הנגרמים מהשינויים ההורמונליים הנלווים ללידה. בחלק מהמקרים, בייבי בלוז כולל גם ירידה בתיאבון, "התקפי" בכי, פגיעה בריכוז וקשיי שינה.

התחושות המאפיינות מצבי בייבי בלוז מופיעות בדרך כלל מיד לאחר הלידה או בעשרת הימים שאחריה, וחולפות באופן ספונטני מספר ימים לאחר הופעתן. בהתאם, על אף שתחושות בייבי בלוז אינן נעימות, במרבית המקרים בייבי בלוז לא יביא למצוקה נפשית אקוטית, פגיעה בתפקוד או פגיעה בתינוק ובקשר איתו.

בהתאם לכך שמצבי בייבי בלוז הם שכיחים ונורמליים, בייבי בלוז אינו דורש טיפול מיוחד ובדרך כלל תמיכה סביבתית סטנדרטית מסייעת בהתמודדות עמו. כך, למשל, סביבה המדגישה את הנורמליות שבמצב, נמנעת מעמדה ביקורתית ומספקת תמיכה רגשית תהפוך את הבייבי בלוז להתמודדות שאינה מאתגרת מדי. כמו כן, במצבי בייבי בלוז מומלץ במיוחד לסייע לאם הן במטלות הטכניות (בישול, כביסה, אירוח) והן בטיפול בתינוק ובכך להקל את העומס עליה כל עוד היא מתמודדת גם עם בייבי בלוז. במקביל, חשוב לשים לב שמצבי בייבי בלוז אינם מתפתחים לכדי דיכאון אחרי לידה.

בניגוד למצבי בייבי בלוז, דיכאון אחרי לידה הוא מצב מתמשך אשר מלווה במצוקה רגשית משמעותית, פגיעה בתפקוד ופגיעה באיכות הקשר עם התינוק והיכולת ליהנות ממנו. בהתאם, כאשר הפגיעה במצב הרוח נמשכת למעלה משבועיים, ומלווה בירידה תפקודית, תחושות שליליות עוצמתיות וקושי רגשי להתחבר לתינוק ולטפל בו- חשוב לפנות אל איש מקצוע ולבדוק האם מדובר בדיכאון אחרי לידה. זאת, מאחר ובניגוד למצבי בייבי בלוז, דיכאון אחרי לידה אינו נוטה להירפא באופן ספונטני ומצריך בדרך כלל טיפול נפשי.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי