תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Coacher - מאמן אישי

האימון (Coaching) הוא תחום המתמקד בקידום מטרותיו של הלקוח באופן ממוקד ובתחומים שונים (מציאת זוגיות, הקמת עסק וכן הלאה). האימון עוסק בטווח הבריא של ההתנהגות האנושית, ומתמקד במשאבים, חוסן ופסיכולוגיה חיובית ולא במצוקה ופתולוגיה. בעוד שלטיפול פסיכולוגי אנו מצפים כי יגיע אדם עם מצוקה, הרי שצמיחה, הסתגלות ומיצוי הן המטרות המובילות באימון.

הגדרת תפקידו של המאמן אינה חד משמעית אך בארה"ב נהוג לראות במאמן אדם אשר הכשרתו מאפשרת לו ללוות את המתאמן ולהביא אותו להצלחה בתחום בו בחר להתמקד. חלק מן המאמנים בוחרים להציע שירותי אימון בתחום בו הם בעלי ידע קודם, אך לא בהכרח.

במסגרת האימון מתמקד המאמן בבניית אסטרטגיית ההצלחה היעילה ביותר עבור המתאמן. אסטרטגיה זו כוללת התייחסות למכשולים העומדים בדרכו של המתאמן, למגבלותיו (זמן, כסף וכד') ולמשאבים והכוחות העומדים לרשותו. המאמן נוקט גישה אקטיבית ושיתופית, ובשיתוף עם הקליינט מגדיר משימות קונקרטיות הנובעות מהאסטרטגיה שהוגדרה.  בדרך כלל מסתיים כל מפגש במתן מטלות לקידום המטרות, אותן משלים המתאמן בין אימון לאימון.

כיום, אין בארץ חקיקה המגבילה את הרשאים לעסוק באימון ותוכניות הכשרה למאמנים שונות בתנאי הקבלה שלהן. חלקן דורשות מקצוע טיפולי כתנאי לקבלה ובחלקן אין כל תנאים מקדימים.

סוגיות אתיות ומקצועיות הקשורות להגבלת תחומי פעילותם ואבחנה בין פסיכותרפיה ואימון היא נושא שנוי במחלוקת הנמצא על סדר היום של תחום בריאות הנפש והטיפול בישראל.  עיקר המחלוקת והוויכוח נוגעים לשאלה כיצד יאבחן המאמן את צרכיו של הפונה לאימון בהעדר הכשרה אבחונית מקיפה בפסיכולוגיה. האם יהיה מסוגל לאתר מצבים בהם אימון אינו הכלי המתאים או המספיק? אנו מציעים כי במצבים בהם קיימת התלבטות, חשוב לקיים אבחון ראשוני אצל איש מקצוע מתחום בריאות הנפש, לפני הפנייה לאימון, באמצעות פסיכולוג, עובד סוציאלי קליני או פסיכיאטר.


אנשי מקצוע בתחום

אימון אישי - Coaching