תפריט נגישות
חיפוש

General Anxiety Disorder - הפרעת חרדה מוכללת

כולנו חווים מדי פעם רגעים או תקופות של דאגה מוגברת. במרבית המקרים קשורה דאגתנו לנסיבות מסוימות כמשבר, מבחן או ראיון עבודה חשוב, קושי כלכלי ממושך וכן הלאה. אלו מבינינו הסובלים מהפרעת חרדה מוכללת אינם זקוקים לאירוע אשר יעורר את חרדתם: עבורם, הדאגה היא מצב תמידי הנוגע כמעט בכל אחד מתחומי החיים.

תסמינים קליניים

הפרעת החרדה המוכללת (GAD) משתייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות חרדה ומאופיינת בתחושת דאגה וחרדה קבועה וממושכת ומסימפטומים פיסיולוגיים. החרדה אינה נובעת מהתרחשות ממשית אלא קיימת באופן מתמיד ("Free Floating") ונוגעת בהיבטי חיים רבים כנושאים כלכליים ובריאותיים, הישגים לימודיים או תעסוקתיים, ואסונות אפשריים שונים. כמו כן, מביאה החרדה המוכללת לתסמינים פיסיים ככאבי ראש, יובש בפה, מתח בשרירים, קשיי ריכוז, רעידות גוף, הזעה יתרה, דופק לב לא סדיר, סחרחורות ואי נוחות בטנית.

שכיחות ההפרעה

כ-3-8% מהאוכלוסייה, מתוכם כשני-שלישים נשים, סובלים מהפרעת חרדה מוכללת. לעיתים קרובות הדאגנות המוגזמת מלווה גם בתחושות דיכאון בעוצמה כזו או אחרת. הסימפטומים עשויים לפרוץ בכל גיל, אך שכיחותם עולה בשכבות הגיל המבוגרות יותר. גם כאשר פורצת ההפרעה בגיל מבוגר מעידים הסובלים ממנה כי היו דאגנים מאז ומתמיד.

מטפלים בחרדה   מאמרים מומלצים חרדה

אבחנה על פי ה-DSM

אבחנת חרדה מוכללת ניתנת כאשר מתקיימים הקריטריונים הבאים:

*במשך שישה חודשים לפחות מתקיימות במרבית הימים דאגה וחרדה לגבי פעילויות ואירועים שונים.
*ישנו קושי ניכר בשליטה בדאגה.
*החרדה והדאגה כוללים מתבטאים בשלושה ומעלה מהסימפטומים הבאים:
#חוסר שקט או תחושה של המצאות "על הקצה".
#התעייפות מהירה
#קשיי ריכוז או תחושת "בלק אאוט"
#רוגזנות
#מתח שרירי
#הפרעות שינה
*הפוקוס של החרדה והדאגה אינן קשורות להפרעות נפשיות אחרות. כלומר, הדאגה אינה נוגעת לקשיים הנובעים ממצבים של התקף חרדה , חרדה חברתית, הפרעה טורדנית-כפייתית , חרדת נטישה, הפרעות אכילה , הפרעות סומטיות, היפוכונדריה או פוסט טראומה.
*החרדה, הדאגה או הסימפטומים הגופניים מביאים למצוקה משמעותית ולפגיעה בתפקוד בתחומי חיים משמעותיים כתחום החברתי או התעסוקתי.
*ההפרעה אינה נגרמת עקב שימוש בחומרים (כסמים, אלכוהול ותרופות), מצב רפואי או הפרעות מצב-רוח, הפרעה התפתחותית או התקף פסיכוטי.

גורמים להפרעה

הגורמים להפרעת החרדה המוכללת אינם ידועים בוודאות, אך נראה כי שילוב גורמים ביולוגיים וסביבתיים מגביר את הסיכוי ללקות בה.

גורמים ביולוגיים וגנטיים: מחקרי תאומים (מחקרים בהם השתתפו תאומים אשר גודלו במשפחות שונות ולמרות זאת סבלו מההפרעה) הצביעו על קיומו של בסיס גנטי. למרות היעדרן של עדויות חד משמעיות על קיומו של גורם ביולוגי להפרעה, מתמקד המחקר בתחום באיזון חומרים כסרוטונין, נוראפינפרין, אציטילכולין וגלוטמט.

גורמים פסיכוסוציאליים: הסביבה הראשונית בה גדל הילד עשויה לתרום להתפתחות ההפרעה אם כי רעיון זה לא הוכח באופן מחקרי: הורים המגדלים את ילדיהם בסביבה מגוננת יתר על המידה מעבירים לילד את המסר כי העולם הוא מקום מסוכן. מסר זה מחלחל לאישיות של הילד והוא מאמץ גישה זו כגישת חיים.

גורמים פסיכולוגיים: גישות קוגניטיביות רואות בהפרעה תוצר של נטיית האדם לתשומת לב מוגברת לאירועים שליליים בסביבה, הטיות בעיבוד המידע והערכה נמוכה של יכולת ההתמודדות הכללית. גישות פסיכואנליטיות ראו את החרדה המוגזמת כנובעת מקונפליקטים פנימיים בלתי מודעים.

מאמרים מקצועיים מומלצים

טיפול בהפרעה

רבים מהסובלים מהפרעת חרדה מוכללת אינם מזוהים כסובלים ממנה ופונים לקבלת טיפולים רפואיים הממוקדים בסימפטומים הפיסיים. למרות זאת, ולמרות שפעמים רבות נחווית הדאגה כחלק אינטגרלי מהאישיות, עשוי טיפול להביא להקלה משמעותית ולהפחתה בכמות ועוצמת החרדה. שילוב בין טיפול תרופתי לטיפול פסיכותרפי נחשב ליעיל ביותר.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי: בטיפול זה נבחנות ההטיות בתפיסותיו ופרשנויותיו של המטופל את הסביבה ("תמיד קורה משהו רע בטיולים") ונבנית יכולת לנתח סיטואציות באופן מציאותי ויעיל יותר, אשר עשוי להפחית את דאגתו ומצוקתו של המטופל. בנוסף, במסגרת הטיפול המטופל נחשף ומתנסה בסיטואציות מעוררות החרדה.

טיפול פסיכודינמי: טיפול פסיכואנליטי יתמקד בזיהוי קונפליקטים פנימיים ואירועי ילדות אשר ייתכן והובילו לדאגנות המוגברת. טיפולים פסיכותרפיים דינאמיים אחרים יתמקדו בהענקת תמיכה, התבוננות משותפת בקשיים ובהקניית יכולת להתמודד עם הדאגנות באופן יעיל יותר.

ייעוץ פסיכיאטרי: הטיפול התרופתי המקובל להפרעה הוא טיפול בתרופות המשפיעות על רמות הסרוטונין במוח. טיפול מקובל נוסף הוא טיפול בבנזודיאזפינים, אשר עשוי להינתן כטיפול מיידי ל"שעת חירום" או לחלופין, על בסיס יומי למשך מספר שבועות.

טיפולים נוספים: למשל טיפול קבוצתי, היפנוזה, ביופידבק, דמיון מודרך, טיפול בהומור, יוגה.

לקבלת מידע נוסף אודות זיהוי התקף חרדה


ביבליוגרפיה

American Psychiatric Association: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition. Book 1994

תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה