תפריט נגישות

Treating dog phobia - טיפול בחרדה מכלבים

חרדה מכלבים, המכונה גם סינופוביה, הנה פוביה המשתייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות חרדה. טיפול בחרדה מכלבים מבקש לסייע לאלו המתמודדים עם החרדה לחוש בטחון ולהוריד את עצמת הסימפטומים.

טיפול בחרדה מכלבים – רקע

חרדה מכלבים מתארת מצב בו חשיפה לכלב, או עצם המחשבה על כלב, מעוררת תגובת פחד מופרזת (למשל דופק מהיר, הזעה או רעד בשרירים). לרוב הפוביה מתחילה בשנות הילדות, בשל חשיפה לא נעימה לכלב, או כתגובה נלמדת מהסביבה, למשל כאשר אחד ההורים חרד מכלבים. כשהחרדה לא חולפת מעצמה, ובייחוד כאשר היא מקשה על ההתנהלות היום יומית, מומלץ על טיפול בחרדה מכלבים.

טיפול בחרדה מכלבים – הטיפול הנפוץ

כיום, אחד הטיפולים המקובלים ביותר בהפרעות חרדה בכלל ובפוביות בפרט, הנו טיפול קוגניטיבי התנהגותי(CBT). הטיפול, כשמו, מתמקד בשני מישורים - מחשבות (קוגניציות) והתנהגויות. טיפול בחרדה מכלבים באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתקיים בפורמט של טיפול פרטני ואף במסגרת טיפול קבוצתי. כמו כן, הטיפול קיים כחלק מפסיכותרפיה למבוגרים או פסיכותרפיה לילדים.

טיפול בחרדה מכלבים – CBT ושינוי דפוסי חשיבה

טיפול בחרדה מכלבים באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מתבסס על ההנחה כי מצוקה נפשית נובעת מדפוסי חשיבה מעוותים, אשר לא תואמים את המציאות בשטח. הפסיכיאטר והפסיכואנליקאי אהרון בק כינה את דפוסי החשיבה הללו הטיות חשיבה, וחילק אותן למספר סוגים. למשל, הטיית חשיבה המכונה הכללת יתר("כל הכלבים מסוכנים"), או הטיה מסוג פרסונליזציה ("כלבים תוקפניים דווקא כלפיי"). טיפול בחרדה מכלבים בשיטה זו מבקש לנסח עם המטופל את דפוסי החשיבה השליליים שפיתח לגבי כלבים, ולשנות אותם, כלומר להראות כיצד החשיבה לא משקפת את מידת הסכנה שבמציאות. השינוי מתרחש הן באמצעות שיחה עם המטפל, והן באמצעות התנסות במישור ההתנהגותי, כפי שיתואר.

טיפול בחרדה מכלבים – CBT ושינוי התנהגותי

טיפול בחרדה מכלבים לפי גישה זו, מבקש לחשוף את המטופל מחדש לכלבים, באופן אשר יעורר פחות ופחות חרדה. תהליך זה מכונה חשיפה הדרגתית. תחילה המטופל עשוי להתבקש לדמיין כלב, או להתבונן בתמונות של כלבים, ובהמשך ייחשף לכלבים - קטנים ולאחר מכן יותר ויותר גדולים. במקביל לחשיפה זו טיפול בחרדה מכלבים מלמד טכניקות הרפיה, למשל תרגילי נשימה, הרפיית שרירים או דמיון מודרך, אשר מסייעים להוריד את רמת החרדה שעולה בסיטואציה. עם השנים השתכללו טכניקות החשיפה, וכיום ניתן להשתמש גם בסוגים של ביופידבק (משוב ביולוגי) שמספק הדמיה ממוחשבת של עצמת התגובות הגופניות בזמן חרדה, במטרה לסייע לשלוט בהן.


תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה