תפריט נגישות
חיפוש

Test Anxiety - חרדת מבחנים

חרדת מבחנים

בחברה המערבית מושם דגש רב על הישגים אקדמיים ויכולות לימודיות. החל מגילאי הילדות תופסים הלימודים חלק משמעותי בשגרת יומנו והערכתנו ותפיסתנו העצמית מבוססים בחלקם הגדול על תפקודנו במערכת החינוכית. בהתאם, עשויים הלימודים להוות מקור ללחץ, מתחים וחששות.

רמה מסוימת של לחץ בשעת מבחן היא טבעית ואף תורמת לביצועים, אך כאשר רמת הלחץ פוגעת ביכולת לתפקד בעת המבחן או הלמידה אליו, ייתכן ומדובר בחרדת מבחנים.    

מהי חרדת מבחנים?

חרדת מבחנים היא תופעה נפוצה יחסית בקרב תלמידים וסטודנטים ועשויה לבוא לידי ביטוי באספקטים רגשיים, פיסיים, חשיבתיים והתנהגותיים:

אספקטים רגשיים: ברמה הרגשית, חרדת מבחנים מביאה לחוויה של פחד, מועקה, לחץ ודאגה המתעוררים בעוצמה משמעותית בעת המבחן או הלמידה אליו.

אספקטים פיסיולוגיים: רבים מהסובלים מחרדת מבחנים סובלים מתסמינים פיסיולוגיים המתעוררים בעת הלמידה, בעת דיבור על המבחן המתקרב וכמובן- בשעת המבחן עצמו. תסמינים אלו עשויים להתבטא ברעד, הזעה, בחילות וסחרחורות, כאבי ראש, כאבי בטן ושלשולים או עצירות, קוצר נשימה ודפיקות לב מואצות וכן הלאה.

אספקטים התנהגותיים: הלחץ והחרדה שמעוררים מבחנים משפיעות גם על ההתנהגות לפני ותוך כדי הבחינה. כך, למשל, עשויה החרדה להתבטא באי שקט, הימנעות מלמידה לבחינה, קושי להתמיד בלמידה או בשאלות מסוימות בבחינה, למידה "אובססיבית"ומוגזמת עוד.

אספקטים חשיבתיים: האספקטים הקוגניטיביים הבולטים והמטרידים ביותר עבור מרבית הסובלים מחרדת מבחנים הם חוסר היכולת להתרכז וה"בלק אאוט" המתרחשים בבחינה עצמה. עם זאת, חרדת מבחנים מתבטאת פעמים רבות גם בתסמינים קוגניטיביים הנוגעים לתפיסות, מחשבות ואמונות בנוגע לבחינה:

אמונות עצמיות שליליות: "אני בטוח לא יכול להתמודד עם הבחינה", "לכולם נורא קל ורק אני לא מבין כלום"

נבואות שחורות ופסימיות: "אני אכשל", "אני בחיים לא אצליח לסיים את התואר"

חשיבה דיכוטומית (או חשיבת שחור-לבן): "אם אני לא אצליח את השאלה הזאת כל המבחן הלך", "אם אני נכשל במבחן הזה אני כבר לא אתקבל לאוניברסיטה"

ייחוס פנימי שלילי יציב: תפיסת קושי או כישלון כנובעים מחוסר יכולת. למשל: "נכשלתי כי אני אפס/ כי אין לי יכולות"

ייחוס חיצוני חיובי מצבי:כאשר האדם תופס הצלחה כקשורה לגורמים חיצוניים ולא לעצמו. לדוגמא: "הצלחתי בבחינה כי השאלות היו קלות/ הבוחן ריחם עלי בבדיקה" וכן הלאה. 


תחומי מומחיות:
חרדה ,חרדת בחינות

אנשי מקצוע בתחום

חרדת בחינות