חיפוש

Test Anxiety - חרדת בחינות

בחברה המערבית מושם דגש רב על הישגים אקדמיים ויכולות לימודיות. החל מגילאי הילדות תופסים הלימודים חלק משמעותי בשגרת יומנו והערכתנו ותפיסתנו העצמית מבוססים בחלקם הגדול על תפקודנו במערכת החינוכית. בהתאם, עשויים הלימודים להוות מקור ללחץ, מתחים וחששות.

רמה מסוימת של לחץ בשעת מבחן היא טבעית ואף תורמת לביצועים, אך כאשר רמת הלחץ פוגעת ביכולת לתפקד בעת המבחן או הלמידה אליו, ייתכן ומדובר בחרדת בחינות.    

מהי חרדת בחינות?

חרדת בחינות היא תופעה נפוצה יחסית בקרב תלמידים וסטודנטים ועשויה לבוא לידי ביטוי באספקטים רגשיים, פיסיים, חשיבתיים והתנהגותיים:

אספקטים רגשיים: ברמה הרגשית, חרדת הבחינות מביאה לחוויה של פחד, מועקה, לחץ ודאגה המתעוררים בעוצמה משמעותית בעת המבחן או הלמידה אליו.

אספקטים פיסיולוגיים: רבים מהסובלים מחרדת בחינות סובלים מתסמינים פיסיולוגיים המתעוררים בעת הלמידה, בעת דיבור על המבחן המתקרב וכמובן- בשעת המבחן עצמו. תסמינים אלו עשויים להתבטא ברעד, הזעה, בחילות וסחרחורות, כאבי ראש, כאבי בטן ושלשולים או עצירות, קוצר נשימה ודפיקות לב מואצות וכן הלאה.

אספקטים התנהגותיים: הלחץ והחרדה שמעוררות הבחינות משפיעות גם על ההתנהגות לפני ותוך כדי הבחינה. כך, למשל, עשויה החרדה להתבטא באי שקט, הימנעות מלמידה לבחינה, קושי להתמיד בלמידה או בשאלות מסוימות בבחינה, למידה "אובססיבית"ומוגזמת עוד.

אספקטים חשיבתיים: האספקטים הקוגניטיביים הבולטים והמטרידים ביותר עבור מרבית הסובלים מחרדת בחינות הם חוסר היכולת להתרכז וה"בלק אאוט" המתרחשים בבחינה עצמה. עם זאת, חרדת בחינות מתבטאת פעמים רבות גם בתסמינים קוגניטיביים הנוגעים לתפיסות, מחשבות ואמונות בנוגע לבחינה:

אמונות עצמיות שליליות: "אני בטוח לא יכול להתמודד עם הבחינה", "לכולם נורא קל ורק אני לא מבין כלום"
נבואות שחורות ופסימיות:  "אני אכשל", "אני בחיים לא אצליח לסיים את התואר"
חשיבה דיכוטומית (או חשיבת שחור-לבן): "אם אני לא אצליח את השאלה הזאת כל המבחן הלך", "אם אני נכשל במבחן הזה אני כבר לא אתקבל לאוניברסיטה"
ייחוס פנימי שלילי יציב: תפיסת קושי או כישלון כנובעים מחוסר יכולת. למשל: "נכשלתי כי אני אפס/ כי אין לי יכולות"
ייחוס חיצוני חיובי מצבי

למידע על טיפול בחרדות בחיפה , טיפול בחרדות במרכז , טיפול בחרדות בצפון , טיפול בחרדות בירושלים , טיפול בחרדות בתל אביב


תחומי מומחיות:
חרדה